Sınav notumdan düşük sözlü notu girildi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Olayı 2 taraflı dinlemeyip sadece bir taraftan dinleyip tam hak vermek ne kadar mantıklı? Konuştuğunu kabul ediyor, arkadaş grubuyla oturduğunu belirtiyor, yüzlerce öğrencim var, heybeden atmıyorum, biraz tecrübe biraz tahmin yürüterek derse katılımından çok dersi sabote etmiş olabileceğini düşünüyorum, tabii yanlış anlamasın sadece tahmin. Derste konuşmak dersin düzenini bozacak bir şey değil mi? Az önce de yazdım, benim de bazı öğrencilerim vardı tüm ders susmaz, konuştuğunun %30'u dersle ilgili %70'i dersi kaynatmayla ilgili olurdu, o öğrenciye mecburen sözlüsüne çok düşük vermiştim, o öğrencim de gelip burada konu açsa o da "katılıyorum ama düşük aldım" diyecekti.
Hocam hayatında bir kere sınıfa ders anlatmamış, çoğu lise öğrencisi ya da üniversiteye yeni geçmiş güruha bu şeyleri anlatmak çok zor maalesef.

Derste herkes uyuyorsa ben 0 verirdim ve uyuyan herkesi rehberlige sevk ederdim. Edebiyata ilgisi yok diye bir şey olamaz. Lisedesiniz. Zorunlu ders ve tum liselerde ana ders bu. O zaman lise okumayacaksiniz.

Keşke öyle olabilse, 40-45 kişilik sınıflarda mecbur okula geldiği için dersle alakası olmayan, muhabbet eden, birbirine uçak silgi vs atan öğrencileri gördükten sonra uyuyan öğrenci uslu öğrenci oluyor, aman ders anlatımını bölme de gerekirse uyu diyecek hale geliyor insan. Disiplin zaten yok, sınıf kalmış, devamsızlığı dolmuş, 2 günde bir kavga eden okula dalgasına gelen tiplerle dolu ortalık. Tabii ben orta- düşük seviyeli liselerden bahsediyorum ama mahalle okulu sisteminden sonra artık her yer dandik oldu.

Bazı hocalar böyle gıcık tipleme olabiliyor ailen ile okula gidin hocayla konuşun eğer konuşma dışında bir şey yapmadıysan böyle bir şey yapamaz (bende bu tarz bir sorun yaşamıştım)

Daha da çok düşürme ihtimali var yaşandı çünkü.

@AngryKebab kısmen katılıyorum. Lakin dersi dinleyen adamı da dersten soğutursanız bütün gün uyuyan bir sınıfla karşı karşıya kalırsınız. Bırakın ilgisi olan adam olağan sınırlar içerisinde neşeli bir şekilde derse katılsın. Odun gibi sadece derse odaklanamayız. Robot değiliz maalesef.

Hocam hayatında bir kere sınıfa ders anlatmamış, çoğu lise öğrencisi ya da üniversiteye yeni geçmiş güruha bu şeyleri anlatmak çok zor maalesef.

Maalesef öyle. Yani çocuk kendi ağzıyla konuştuğunu söylüyor, neden düşük aldım diye de soruyor. Müdüre git, aileni çağır, başka yollar dene, hatta muhtemelen birazdan CİMER'e yaz diyen birisi de gelir ama kimse demiyor ki arkadaşım sen neden derste konuşuyorsun? Annen baban yaşındaki öğretmen her gün sayısız kez uyardığı halde derste neden konuşuyorsun? Performans ödevi kalktı, artık sınıftaki hal ve davranışa göre puan veriliyor veya bu puan bölünüp yarısı bir ödeve yarısı da sınıftaki davranışa bağlı veriliyor ama yine de yıllardır bu mesele hala sürdürülüyor. Geçen günlerde de YouTube'da bir bayan, kızının makyaj aletlerini alıp görüşme için kendisini okula çağıran müdür yardımcısına kocasının fırça atıp "kızıma karışamazsınız" dediğini yazmıştı, birçok insan da helal olsun, sigma baba vs yazmıştı. Eğitim nerede başlar nerede biter, nasıl gelişir nasıl gelişmez artık bilemez oldum.

@AngryKebab kısmen katılıyorum. Lakin dersi dinleyen adamı da dersten soğutursanız bütün gün uyuyan bir sınıfla karşı karşıya kalırsınız. Bırakın ilgisi olan adam olağan sınırlar içerisinde neşeli bir şekilde derse katılsın. Odun gibi sadece derse odaklanamayız. Robot değiliz maalesef.

Aynen orada öğretmen de yanlış yapmış olabilir ama lisede kolay kolay böyle düşük verilmez, bunu anlamanın en iyi yolu bir de sınıf ortamını görmek. Yoksa ben o konuda emin olun çok sıkıntılı, Dehbli çocuğu bile enerjisini atsın, derse katılsın diye tahtaya çıkarıp yarım saat etkinlik yaptırmıştım, ama işte öyle bir iş ki dehbli çocuğu derse kazandırdım derken arkada tüm sınıf raydan çıkmıştı. Sınıf konuşmaya meyilliyse orada düzeni sağlamak çok zordur, ne kadar anlatırsam anlatayım bu durumu anlamazsınız, tek başınıza sınıfı yönetmedikçe bu anlaşılamaz. Yapılacak en iyi şey bir fırsatını bulup hocaya söyler, diğer dönemler de derste konuşmayı bırakır

Umurumda değil. Üst sınıflarda bu sorunlar çok daha fazla gündemde oluyor. Bir sıkıntısı varsa disipline versin. Benim OBP ile oynamasın.

Kısır döngüye giriyorsun, istediğin şey sana karışılmaması çünkü OBP'yi düşünüyorsun ama hiçbir amacı, hedefi olmayan boş beleş tipler iyice raydan çıkıp dersleri çekilmez yapacak, ders göremediğin yerde OBP mi kalır, uzun vadede daha zararda çıkacaksın. Eğer bu dediğin şeyi deneyimlemek istiyorsan düşük puanlı bir meslek bul git, öğretmenler sıkıntı çıkmasın diye bol bol not veriyor ama ders var mı yok mu orası muammalı. Ben bunu bizzat da yaşıyorum, not korkusu olmasa, baskı olmasa çoğu sınıfta 3-4 kişi yüzünden tüm ders kaynayacak, dersten öğrenciyi atamıyorsun, sus oğlum kızım diyorsun işe yaramıyor, konuştu diye öğrenciyi disipline veremiyorsun, sistem maalesef böyle, iyi bir şeyler yapabilmek için biraz kendinizi kasmanız lazım. Yine dua edin, şurada 2000'lerin başına kadar hala 'eti senin kemiği benim' mantığı vardı, ilk-orta- okullarda fena dayak vardı hatta lisede bile olabiliyordu. Şimdi hiçbir sıkıntı yok, öğrenciden istenen tek şey dersi sabote etme, bunu da hala yapamıyorsan kusura bakma, bunu yapan adamla aynı notu alamazsın.

Son düzenleme:
Sürekli konuşuyorsan derste verir.

Disiplinle ilgili tek bir şey bile söylemedim siz fazla film dizi izleyip heyecanlanmışsınız geldiğiniz yere geri gidin bence konuya zerre katkınız yok. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı