Sinerji Bilgisayar Açtığı Davayı Kaybetti

6 ay civarı süren THH sonucu (Ben kazandım.) + 1 yıl 3 aylık mahkeme süreci.
(Yine ben kazanmış bulunmaktayım.) Mahkeme, THH kararının uygulanmasını hükmetmiş. Para iademi artık sonunda alabileceğim. Zamanında 3876 TL'ye aldığım hazır sistem yerine (Ryzen 1500X ve RX 570'li) artık tek 1 adet RX 570 alabilirim çünkü RX 570, 4000 lira civarı oldu. :) Beni süründürdükleri için Sinerji Bilgisayar'a buradan teşekkürlerimi sunarım (!) En azından adalet yerini buldu, buna seviniyorum. Konumu takip eden ve destekleyen arkadaşlarımın bilgisine sunarım.
Adalet geç de olsa tekerrür eder.

29.03.2021 güncellemesi firma ile yasal faiz konusunda anlaşamıyoruz şimdi de. Kararda yasal faiz olmadığını sadece anaparayı iade edeceklerini söylemekteler firma avukatına, tekrar danışıp geri dönüş yapacak.

Yakalarına yapış kanka.
Tekrardan görüşme sağladık 453 lira tutarındaki yasal faizle birlikte 4.329 lira yatırılacak . Adanaya gideceğim bilgisayarlarını mahkemeden alıp kargolayacağım. Süreç sonunda bitti. Adana'ya gitmek zorunda kalacağım sayelerinde gidiş geliş 120 km yol birde o var. Firma külliyen zarar bana.

Son düzenleme:
@aragornxx hocam konuyu horlatıyorum fakat bir şey yazmak istedim. Ben bir yasal tavsiye veremem fakat şunu belirtmek isterim haksız zenginleşme kanunu olduğu için RX 570 bir sistem yerine RTX 3090 sistem isteyemezsiniz. Sadece belirtmek istemiştim.

@aragornxx hocam konuyu horlatıyorum fakat bir şey yazmak istedim. Ben bir yasal tavsiye veremem fakat şunu belirtmek isterim haksız zenginleşme kanunu olduğu için RX 570 bir sistem yerine RTX 3090 sistem isteyemezsiniz. Sadece belirtmek istemiştim.

Hocam şimdi para iadesi yapıyorlar. 1 sene sonra ya da 6-7 ay sonra yapılıyor. İade edilen parayla RX 570 alamıyoruz tekrardan. Bir de para ödeyip 6-7 ay, ödedigimiz paranın karşılıgın da istedigimiz hizmeti alamıyoruz. (PC kullanamamak) Yani paramız gasp edilmiş oluyor. Bilgisayar bozuk. Hem aldıgınız gecikmiş para iadesiyle yine aynı parçaları satın alamıyorsunuz hem de 6 ay magdur oluyorsunuz frimanın müşteri destegi vermemesinden dolayı. Yani hem para ödeyip, 6-7 ay bilgisayarsız kalıp üstüne de aldıgım para iadesinden sonra aynı bilgisayarı alamamak. Para iadesi yaptıktan sonra frima bana hakkımı aldım diyemem, bu adil degil. Adil olan neyse o yapılmalı. Para iadesi hiç bir magduriyeti çözmüyor. Para iadesi ile adalet yerini bulmuyor. Adalet yerini bulması için daha iyi şeyler yapılmalı. Zaten bu 'çakal' frimalar bunu bildigi için işi yokuşa sürüp süreci uzatıyorlar. Sorun yaşandıgı ilk gün iade yapsalar o zaman ki para degerli örnek veriyorum ilk günden iade olsa 300 dolar geri ödeyecekler. Şimdi günümüz kuruna göre belki 150-200 dolar geri ödediler. Burada kanunları suistimal etmek var. Hak yemek ve adil olmamak var. Buna birileri dur demeli.

Hocam şimdi para iadesi yapıyorlar. 1 sene sonra ya da 6-7 ay sonra yapılıyor. İade edilen parayla RX 570 alamıyoruz tekrardan. Bir de para ödeyip 6-7 ay, ödedigimiz paranın karşılıgın da istedigimiz hizmeti alamıyoruz. (PC kullanmak) Yani paramız gasp edilmiş oluyor. Bilgisayar bozuk. Hem aldıgınız para iadesiyle yine aynı parçaları satın alamıyorsunuz hem de 6 ay magdur oluyorsunuz frimanın müşteri destegi vermemesinden dolayı. Yani hem para ödeyip, 6-7 ay bilgisayarsız kalıp üstüne de aldıgım para iadesinden sonra aynı bilgisayarı alamamak. Para iadesi yapıp hakkımı aldım diyemem, bu adil degil. Adil olan neyse o yapılmalı. Para iadesi hiç bir magduriyeti çözmüyor. Para iadesi ile adalet yerini bulmuyor. Adalet yerini bulması için daha iyi şeyler yapılmalı. Zaten bu 'çakal' frimalar bunu bildigi için işi yokuşa sürüp süreci uzatıyorlar. Sorun yaşandıgı ilk gün iade yapsalar o zaman ki para degerli örnek veriyorum ilk günden iade olsa 300 dolar geri ödeyecekler. Şimdi günümüz kuruna göre belki 150-200 dolar geri ödediler. Burada kanunları suistimal etmek var. Hak yemek ve adil olmamak var. Buna birileri dur demeli.
Hocam maalesef bu kanundaki bir boşluk. Bunu bende biliyorum ve bence bununla ilgili kanun çıkıp gerekli durumlarda tazminat hakkının olması lazım. Yani eğer bir kişi sorun yüzünden (iade ve değişim hariç) ürünü belirli bir süre kullanamadıysa o ürünün o anki fiyatı verilmeli ki adam aynı ürünü alabilsin. Fakat böyle bir kanun yok. Sadece uğraşırsanız maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz fakat onda da çok fazla para alamazsınız. Belki 5000 TL manevi, dava içinse yapamadığınız işi gösterirseniz izin aldığınız ve çalışamadığınız günlerin parasını alabilirsiniz. Bununla ilgili THH onursal başkanı ile videosu var. Onlarda bunu bildiğini fakat kanun buna izin vermediği için yapamadıklarını söylüyorlar.

Hocam maalesef bu kanundaki bir boşluk. Bunu bende biliyorum ve bence bununla ilgili kanun çıkıp gerekli durumlarda tazminat hakkının olması lazım. Yani eğer bir kişi sorun yüzünden (iade ve değişim hariç) ürünü belirli bir süre kullanamadıysa o ürünün o anki fiyatı verilmeli ki adam aynı ürünü alabilsin. Fakat böyle bir kanun yok. Sadece uğraşırsanız maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz fakat onda da çok fazla para alamazsınız. Belki 5000 TL manevi, dava içinse yapamadığınız işi gösterirseniz izin aldığınız ve çalışamadığınız günlerin parasını alabilirsiniz. Bununla ilgili THH onursal başkanı ile videosu var. Onlarda bunu bildiğini fakat kanun buna izin vermediği için yapamadıklarını söylüyorlar.

Ek bilgi: Ve ticaret ahlakın da her malın saglam olacak, her sattıgın maldan kar ediceksin diye bir şey yok. Ama bilgisayarcılar çok fazla iş ahlakından yoksun oldukları için bu işin bu raconunu bile bilmiyorlar. Örnek veriyorum balıkçılık işi yapanlar çok iyi bilir. Balıkları kasa ile alırsın her kasa en az 20 kilodur. 20 kiloluk kasadan 3-4 kilo bayat balık kötü balık belki çıkar. Bazen 1-2 kilo çıkar. Balıkçı bunu bilerek her zaman ortalama bir fiyat koyar. 1-2 kiloluk balıgın parasını çıkarmak için normal de 13-14 lira olacak kilo balıgın ücretini 15 lira yapar.
Bu frimalar biraz ahlaklı olsa. 1000 tane ekran kartı sipariş ediyorlar. Tanesi 1000 TL geliyor diyelim. 1500 TL satıyor. Hatta onlar bu verdigim balık kasası örnegini de hesaplıyorlar. İçinden mutlaka bozuk ya da sorunlu kart çıkacagını biliyorlar. Ondan normal fiyat 1000 aldım 1500 tl satayımsa bu tarz şeylere önlem almak için 1600 TL'sına satıyorlar. Bak yani önlem de alıyorlar aslında ama sorun yaşayan birisi oldugu vakit yenisiyle degiştirmiyorlar. Bu kadar bu işin raconuna uymayan ve bu kadar iş ahlakına sahip olmayan kişiler bunlar. Bunlara daha agır cezalar verilmeli sadece para iadesi ile olmaz.

Geri
Yukarı