Sinerji Bilgisayar Alışveriş Deneyimim ve Garanti Süreci

Konuyla alakasız olacak ama burda kartın ısınmasında vs. sorun AMD'de değil MSI'da. Tek fanlı Sapphire RX 570 Pulse ITX modeline overclock yaptığım halde sıcaklık 70-72 dereceyi geçmiyor. Forumda da tonla Nitro+ kullanan var ancak onların ısınma sorunu diye konu açtığını görmedim. Bu aşırı ısınma hep MSI Armor ürününde gerçekleşiyor. Aynı şekilde kartın üzerindeki güç beslemeleri ve bilimum devre elemanları da MSI tarafından seçilip kullanılıyor. Dandik parçalar seçildiğinde de bu durumlar olabilir.

Bu MSI gibi üreticiler de Nvidia kartların üzerine düştüğü kadar AMD'ye düşmüyor neden? Pazar payı olarak Nvidia fark açmış durumda. Türkiye de RX 570-580 Gaming X modelinin satıldığını hiç görmedim mesela. Bu sebeple Sapphire, sadece AMD için kart üreten bir firma olduğu zaman MSI vs. den daha başarılı ürün ortaya koyması normal.

Umarım sorununuz çözülür.

Öncelikle geçmiş sorunlar için özür dilerim. Tam olarak konu ile alakasız sayılmaz. Sonuçta ortada bir Ekran kartı arızası var. Bağlantılı bir konudan bahsettiniz.

MSI firmasının AMD ve RX serisinde kalitesiz bileşen kullandığı iddiasının dayanağı nedir? Sosyal üzerinde sorun yaşayan kullanıcılar üzerinden mi bir sonuca vardınız? Yoksa farklı kaynaklardan mı bilgi edindiniz? Sapphire genelde arıza çıkarma sıklığı yüzünden @Recep Baltaş tarafından önerilmiyor. Siz tam tersini iddia ettiniz. Aynı şekilde Sapphire kart kullanan çoğu kullanıcı sorun yaşamadığını belirtiyor. Sapphire firmasının kartlarında daha kaliteli bileşenler kullandığını biliyoruz. Bu konuyu daha önce araştırmıştım. Çünkü sosyal üzerinde tartışması çıkmıştı.

Yaptığınız ayarlar ve sıcaklık değerleri ile ilgili Görsel - Video paylaşma şansınız var mı?
Undervolt işlemi yaptınız mı?
Fan devir hızı ve ses ile ilgili bir sorun var mı?

Öncelikle geçmiş sorunlar için özür dilerim. Tam olarak konu ile alakasız sayılmaz. Sonuçta ortada bir Ekran kartı arızası var. Bağlantılı bir konudan bahsettiniz.

MSI firmasının AMD ve RX serisinde kalitesiz bileşen kullandığı iddiasının dayanağı nedir? Sosyal üzerinde sorun yaşayan kullanıcılar üzerinden mi bir sonuca vardınız? Yoksa farklı kaynaklardan mı bilgi edindiniz? Sapphire genelde arıza çıkarma sıklığı yüzünden @Recep Baltaş tarafından önerilmiyor. Siz tam tersini iddia ettiniz. Aynı şekilde Sapphire kart kullanan çoğu kullanıcı sorun yaşamadığını belirtiyor. Sapphire firmasının kartlarında daha kaliteli bileşenler kullandığını biliyoruz. Bu konuyu daha önce araştırmıştım. Çünkü sosyal üzerinde tartışması çıkmıştı.

Yaptığınız ayarlar ve sıcaklık değerleri ile ilgili Görsel - Video paylaşma şansınız var mı?
Undervolt işlemi yaptınız mı?
Fan devir hızı ve ses ile ilgili bir sorun var mı?
MSI dandik bileşen kullanıyor demedim, Nvidia kartların üstüne düştüğü kadar AMD'ye düşmüyor dedim. Yani cidden hiç RX 570/580/590 Gaming X modeli satıldığını görmedim.

Ayrı MSI Armor modelinde ısınma sorunu hakkında Sapphire'dan çok daha fazla konu açılıyor. Yazdığım gibi Nitro+ kullanan birinin sıcaklık sorunu diye konu açtığını hatırlamıyorum.

Son olarak da o konuda R9 300 serisi kartlardan bahsediliyor sanırsam. O konuda hiçbir fikrim yok, Sapphire daha kötü olabilir. Ben güncel RX serisindeki Nitro+ ve Pulse modelleri için konuştum.

Gaming X modeli büyük ihtimal yüksek fiyat yüzünden satmıyor. O yüzden getirmediler. Ya da dediğiniz gibi MSI AMD ürünlerine önem vermiyor.

Sapphire RX 570 Pulse ve Nitro modellerinin fan yapısı ve bileşen kalitesi daha iyidir. Üstüne arka metal plaka kullanıyorlar. Kartın TDP değeri yüzünden çoğu kişi Undervolt işlemini öneriyor. Rakip Nvidia kartlar genelde 60 - 65 Derece arasında çalışırken RX 570 - 580 - 590 modelleri 70 - 75 Dereceye çıkabiliyor. Üstüne Wattman sorunu var. Herkes yaşamasa bile bu sorunla ilgili çok fazla konu açıldı. Sanırım son güncelleme ile sorun çözüldü.

Siz Undervolt yaptınız mı?

Dediğiniz gibi eski seri kartlardan bahsetmişlerdi. O konuda pek fikrim yok.

Hayır undervolt yapmadım. Kartı 1390 MHz core 2000 MHz memory clock değerinde kullanıyorum.

GTX 1050'den 1060'dan tutun 1070 Ti'a Gaming X modelleri mevcut. Kur farkından olduğunu düşünmüyorum ancak olabilir, neden olmasın?

Nvidia pazar payı olarak AMD'yi 3'e 4'e katlıyor diye biliyorum.

ITX modeli kullanmanıza rağmen hız aşırtma ile sıcaklık değerleri karta göre iyi sayılır. Umarım fan çok ses çıkartmıyordur. Soğutma anlamında Pulse ve Nitro modellerinden geride kalıyor. Buna rağmen sıcaklık kötü değil. Hangi AMD Sürücüsünü kullanıyorsunuz? Sapphire RX 570 ITX kullanan çoğu kişi tavsiye etmiyordu. Bunla ilgili açılan konular var.

Fan sesi var ancak kulaklık kullandığımdan rahatsız etmiyor beni. Zaten çok da yüksek fan sesi sayılmaz sanırım. Fan hızı %60-%70 seviyelerinde 70-75 civarında takılıyor diyelim. Gece gece açıp test etmeyeyim şimdi 🙂

Sürücü olarak 19.7'li bir şeydi sanırım, son sürüme güncellemedim daha.

Karara bağlanmış Tebligatı bekliyorum. THH'yi aradığımda kararınız açıklanmış tebligat göndericez dediler. E Devlet'te karar formu göstermiyorlar(mış). Tebligat gelene kadar bi nevi süpriz:)
Umarım olması gereken olmuştur ve birdaha Sinerji'ye bulaşmazsınız. Bende oradan ekran kartı alıcam indirimlere göre ama şimdi içime bir kurt düştü.

Umarım olması gereken olmuştur ve birdaha Sinerji'ye bulaşmazsınız. Bende oradan ekran kartı alıcam indirimlere göre ama şimdi içime bir kurt düştü.
Al birini vur ötekine. Sinerji'den almazsan İtopya vb'den alıcaksın. (Mecbur el mahkum). İş ahlakı olmadığ sürece sürekli mağdur edileceğiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı