Sistemde donanımsal sorun olduğu nasıl anlaşılır?

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Bilgisayarımda donanımsal bir sorun olduğundan şüpheleniyorum.
Şüphelenmeme sebep olan hata şu;

Screenshot_20220521-171729_Gallery.jpg

Şimdi yaptığım testler şunlar: FurMark ile benchmark çalıştırdım, OCCT ile 10 dakika GPU'yu test ettim, OCCT ile işlemciye ve RAM'lere benchmark yaptım(işlemciye 1 kere eski sürüm ile yaptım crash verdi sonrasında yeni sürüm ile 2 kere yaptım sorun olmadı), Prime 95 ile 12 dakika işlemciyi test ettim, 3D mark ile stress testi yaptım ve 99.1 stabilite çıktı, 3D mark timespy ve 3D mark Extreme testlerini yaptım(en az 10 kez).
Yaptığım bu testlerin hepsi sorunsuz geçti.
Önceki sistemimde AIDA64 HTML raporu paylaşmıştım ve biri incelemişti donanımsal sorunlara bakmak için. Eğer AIDA64 HTML raporu incelemeyi bilen varsa çok iyi olur.
Ekstra olarak önerdiğiniz başka testler var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartında sorun var görüntü sürücüsü ekran kartından gelir yani ekran kartın arzalanmaya başlamış benim sistemde de öyle aşırı yük binince bu uyarıyı veriyor ekran kapanıyor açiliyor.

Ekran kartında sorun var görüntü sürücüsü ekran kartından gelir yani ekran kartın arzalanmaya başlamış benim sistemde de öyle aşırı yük binince bu uyarıyı veriyor ekran kapanıyor açiliyor.
Testlerde kart temiz çıkıyor. O yüzden daha fazla test yapabileceğim bir uygulama arıyorum. Veya AIDA 64 HTML raporunu yorumlayabilecek biri. GPU da sıkıntı olduğu kesinleşirse garantiye vericem zaten.
Ki sürücü hata veriyor yani yazılımsal olma ihtimali de var. Sürücüyü yeniden kurdum bakalım şuanlık hata almadım.
Ekstra olarak Nvdia'nın söylediğine göre bu hata başka donanımlardan da kaynaklanabiliyormuş.

DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip en son WHQL sürümü kurun.

OCCT ile 10 dakika ayarlara ellemeden VRAM testi gerçekleştirin. Sonuçları paylaşın.

DDU ile ekran kartı sürücünüzü temizleyip en son WHQL sürümü kurun.

OCCT ile 10 dakika ayarlara ellemeden VRAM testi gerçekleştirin. Sonuçları paylaşın.
Ekran kartı driverini yeniden kurdum zaten. Kurduğumdan beri hata almadım. Ama zaten bu olay 4 günde bir oluşmuş zamanlara bakarsak.
VRAM testide gerçekleştirdim 10 dakika. Ayarları elledim ama VRAM in %80 ini kullanacak şekilde ayarlıydı %95 e çektim temiz çıktı.
@Murat5038 hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum Aida64 HTML raporu paylaşsam bi bakma şansınız var mı?
En azından ekran kartımda donanımsal bir sorun varsa anlayayımda garantiye vereyim.
1653206132659.png

Hocam hata olduğu sırada Windows hata dosyalarını kaydetmiş fakat erişim sağlayamıyorum dosyalara. Erişim izniniz yok hatası alıyorum.
Yeni yaptığım testler: 30 dakika Furmark GPU stress testi, 15 dakika OCCT PSU testi, Windows bellek tanılama ile bellek testi. Hepsi temiz çıktı. 1 saat falan oyun oynadım sorun olmadı. Sürücüyü tekrar kurduktan sonra hatayı hâla almadım fakat önceden de 4 günde 1 tekrarlamış zaten hata o yüzden sorun devam ediyor olabilir. Ama sorunun genel olarak donanımsal sıkıntıdan kaynaklandığı söyleniyor.
@Sir Benjamin hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum acaba Aida64 html raporu ve minidump dosyası okuyor muydunuz?

Son düzenleme:
@TLP hocam kusura bakmayın rahatsız ediyorum acaba AIDA64 HTML raporu ve minidump dosyası okuyor muydunuz?

Hayır ne yazık ki, minidump dosyalarını KojiroHyuga04 (mavi ekran durumu yoksa rahatsız etmeyeyim) iyi okur.

Hayır ne yazık ki, minidump dosyalarını KojiroHyuga04 (mavi ekran durumu yoksa rahatsız etmeyeyim) iyi okur.
Mavi ekran durumu yok fakat aldığım hata sonucu Windows dmp dosyaları oluşturmuş. Erişmenin yolunu buldum fakat okuyacak biri lazım.
Peki Aida64 HTML raporunu okuyabilecek birini tanıyor musunuz?

Mavi ekran durumu yok fakat aldığım hata sonucu Windows DMP dosyaları oluşturmuş. Erişmenin yolunu buldum fakat okuyacak biri lazım.
Peki AIDA64 HTML raporunu okuyabilecek birini tanıyor musunuz?

@Murat5038 hocam okuyabiliyordu sanırım, doğruyum değil mi hocam?

@Murat5038 hocam okuyabiliyordu sanırım, doğruyum değil mi hocam?
Murat hocam ilk etiketlediğim kişi zaten fakat kendisini pek müsait değil sanırım. Neyse önce dump dosyaları için konu açayım Murat hocam müsait olunca Aida64 ü hallederiz. Umarım sıkıntılı parçayı bu iki uygulamayla tespit edebilirimde garantiye göndereyim. Bir de hata 4 günde bir oluşmuş dolayısıyla hatanın giderilip giderilmediğini anlamak bir ömür isteyecek o yüzden hatayı tekrar almam durumunda GPU ve PSU yu servise vericem direkt.
Bir de şu konuya bakma şansınız var mı müsait olunca?
Belki daha önce karşılaşmışsınızdır.
@Murat5038 hocam kusura bakmayın tekrar etiketliyorum ama Aida64 HTML raporu paylaşsam okuyabilecek vaktiniz var mı acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı