Sistemin hangi parçası arızalı?

XxmrfirexX

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, benim yaklaşık 5 aydır bir sorunum var ne yaptıysam çözüm bulamadım. Yazılımsal olarak da donanımsal olarak da sistemin hangi parçası arızalı bilemiyorum çoğu kişi anakart diyor sorunum şöyle ki oyunu 110-120FPS de oynasam bile bildiğiniz kasıyor ve akıcılık yok. Ekran kartımı değiştirdim çözüm olmadı format attım çözüm olmadı, Ryzen 5 3600X işlemcim vardı değiştirdim Ryzen 9 3900X yaptım dün sorun daha da arttı azalacağına. Sorun nedir anlam veremedim. Monitörümün değiştirdim, farklı kabloyla denedim yine de akıcılık ve kasma sorununu çözemedim. Dediğim gibi FPS 110-120'lerde ama akıcılık ve kasma sorunum var. Anakart ile alakalı olduğunu söyleyen var, PSU ile alakalı olduğunu söyleyen var sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Bilen dostlarımız var ise dönüş yaparsa sevinirim. Ayriyeten hem stok fan hem de kule tipi fanım hep 3700RPM'lerde sıcaklık değerleri yeni işlemcide Warzone gibi bir işlemciyi kullanan bir oyunda 75-80 derecelerde Max 85 dereceyi görüyor ama o da 1 saniye falan sonra 69 ve 75 arası geziyor.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz. (eski işlemci) Ryzen 5 3600X.
MSI Ventus RTX 2070 Super.
Gigabyte Aorus B450 AMD soket mATX 3200 MHz anakart.
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz RAM.
Thermaltake 750W RGB Smart series 80+ Bronze.
Samsung 850 EVO 250GB SSD.
Kingston 240GB SSD.
1. ekran Acer 165Hz 0.5 ms.
2. ekran Philips 234e 60Hz.

Arkadaşlar merhaba, benim yaklaşık 5 aydır bir sorunum var ne yaptıysam çözüm bulamadım. Yazılımsal olarak da donanımsal olarak da sistemin hangi parçası arızalı bilemiyorum çoğu kişi anakart diyor sorunum şöyle ki oyunu 110-120FPS de oynasam bile bildiğiniz kasıyor ve akıcılık yok. Ekran kartımı değiştirdim çözüm olmadı format attım çözüm olmadı, Ryzen 5 3600X işlemcim vardı değiştirdim Ryzen 9 3900X yaptım dün sorun daha da arttı azalacağına. Sorun nedir anlam veremedim. Monitörümün değiştirdim, farklı kabloyla denedim yine de akıcılık ve kasma sorununu çözemedim. Dediğim gibi FPS 110-120'lerde ama akıcılık ve kasma sorunum var. Anakart ile alakalı olduğunu söyleyen var, PSU ile alakalı olduğunu söyleyen var sizlerin de fikirlerini almak istiyorum. Bilen dostlarımız var ise dönüş yaparsa sevinirim. Ayriyeten hem stok fan hem de kule tipi fanım hep 3700RPM'lerde sıcaklık değerleri yeni işlemcide Warzone gibi bir işlemciyi kullanan bir oyunda 75-80 derecelerde Max 85 dereceyi görüyor ama o da 1 saniye falan sonra 69 ve 75 arası geziyor.

Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz. (eski işlemci) Ryzen 5 3600X.
MSI Ventus RTX 2070 Super.
Gigabyte Aorus B450 AMD soket mATX 3200 MHz anakart.
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz RAM.
Thermaltake 750W RGB Smart series 80+ Bronze.
Samsung 850 EVO 250GB SSD.
Kingston 240GB SSD.
1. ekran Acer 165Hz 0.5 ms.
2. ekran Philips 234e 60Hz.

Kasma olsa FPS ve frekans değerleri düşmez mi hocam? Kasma varsa nasıl bu değerler değişmiyor? Sizden başkası bir arkadaşınız falan da denedi mi sistemi?

Oyunun dosya konumunu aç sonra özellikler de oradan tam ekran iyileştirme ayarlarını devre dışı yap. Düşük bir ihtimal böyle çözebilir. Onun harici bi Hz değerinizi de kontrol edin 59'da veya daha düşük bir Hz değerine sabitlenmiş olabilir.

Hocam 60Hz ekranı kullanıyorsanız sorun olabilir. Ayrıca berbat bir sistemin var darboğaz çok olur R9 yanına en az RTX 3070 koyman lazımdı.

Ryzen 5 kullanırken de vardı şimdi Ryzen 9 aldım devam ediyor yazmış. Ayrıca ekranı 165Hz.

Oynadığınız oyunlar ile alakalı olabilir. Hangi oyunu oynuyorsunuz? 3900X çok çekirdeği olan bir işlemci olduğu için 85 derece anlık olarak görmesi normal. V-Sync, G-Sync ayarlarında sıkıntı olabilir.

@364485 Çok büyük saçmalamışsın...

Geri
Yukarı