Sizce ahiret var mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bazı şeyler mantıkla bile çözülebilir. Şimdi ben hayatımın sonuna kadar iyi bir insan olayım, alın teriyle çalışayim ama bir başkası hayatı boyunca hırsızlık yapsın, adam öldürsün, dolandırıcılık vb. yapsın. Ama bu 2 adamda aynı yere gitsin. Kötü adam cezasını çekmesin. İyi adam yaptıklarının karşılığını almasın. Çok saçma ve adaletsiz olurdu.

Şimdi cahil cahil yazmışsın diyecem kızcan. [emoji23] Kimin nereye gideceğinin hükmü insanlara ait değil.

Ayrıca ahiret inancı tek tanrılı olan tüm dinlerde mevcut. Çok tanrılı olan dinlerde farklı olarak dünyada olduğu gibi yada daha iyi şartlarda yaşantıya inanırlar bazıları ise reankarnasyona inanır bu bir insan, hayvan ve bitki olarak geldiklerini düşünürler. Uzun lafın kısası; Din olsada olmasada sizler iyi insanlar olun ki; çocuklarınız daha iyi insanlar olsun.
Sevgiler.

@T.HANBAY
Zaten Jira kimin nereye gideceğinin hükmünü insanların vereceğini söylemedi ki. Eğer Tanrı, Ahiret olmasaydı insanlar öldükten sonra nereye giderdi? Hiçliğe. Bunu anlatmaya çalışıyor.

Ahiret dinler vs insanlarin olumden sonra var olmaya devam edecekleri inancini pompalayan sacmaliklardir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz saygılı ol. Biz senin fikrine saçmalık diyor muyuz? En azından biz umutlu bir şekilde sonraki hayatta sonsuza kadar yaşayacağız. Sen bu düşünceyle yok olmayı kabul ediyorsan bu senin bileceğin iştir. Ancak buraya gelip "Saçmalık" diyemezsin.

Ahiretin olup olmadığını ölünce göreceğiz veya göremeyeceğiz. Ama bu konuları tartışmanın da bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

Özellikle felsefi anlamda ülkemizde ateizm, deizm, teizm, agnostisizm vb. görüşler çok sığ kalmış durumda. Herkes ateizmi yanlış anlıyor, teizmi yanlış anlıyor. Bu yüzden saygı çerçevesinde tartışabiliriz. Her görüşünde kendi içinde mantıklı yanları vardır. Ama lütfen basit argümanlarla ahiret var veya yok diye çürütmeye çalışmak yerine cidden üzerine düşünülerek geliştirilmiş argümanlarımızla tartışalım ve amacımız çürütmeye çalışmak olmasın.

Ben var olup olmadığını bilmiyorum. Müslüman değilim ama bir tanrının varlığından tam anlamıyla kopamıyorum.

Bu arada lütfen şu yeni ateist oldum çok bilgiyim dinler saçmalık argümanıyla gelme...
Öyle teist insanlar ve ateist insanlar tanıyorum ki senin şurada yaptığın saçma eleştirini görseler intihar ederlerdi.

Bir yaratici muhtemelen var, falat hic birsekilde insanliga mudahale ettigini dusunmuyorum Evrende uygun kosullarda canliligin baslamasina vesile olacak ilk proteinleri veya molekulleri yaratmasi
Bile su an bildigimiz dunyanin sekillenmesini saglamis olabilir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı