Sizce hangi dil öğrenilmeli?

Bir dil öğrenmek istiyorum. İngilizce öğrenmek istemiyorum. Okullarda gördüm ve anlamadım ve sevmiyorum. Yeni bir dil olarak öğrenmek için Almanca dili iyidir diye düşündüm. Sizce Almanca öğrenilmeli mi? Almanca dışında hangi dili önerirsiniz. Çok soru sormuş olabilirim ama affınıza sığınarak bir soru daha soracağım. Almanca (Ya da önerdiğiniz dili) nasıl öğrenirim? Örneğin YouTube, Site, Uygulama gibi şeyler önerirseniz sevinirim.
Dostum ben de aynı durumu yaşadım okuldaki sistemden dolayı İngilizceden nefret ediyordum bu nedenle İspanyolca öğrenmeye başladım bir süre A1 de takıldıktan sonra nedenini bilmiyorum bıraktım ama iyi ki de bırakmışım İngilizce çok daha global bir dil ama sen istersen başka bir dil de öğrenebilirsin biraz araştır hangi dil hoşuna giderse öğren.

Dil konusunda uzman ve bölümünü okumuş birisi olarak tavsiye verebilirim. Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe biliyorum. Lise seviyesinde de Almanca bilgim var.

Öncelikle İngilizceyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Kullanım alanı ve yazılan içerik gerçekten çok fazla. İngilizce öğrendiğinizde diller için erişebileceğiniz kaynak sayısı da artıyor. İngilizce öğreniminiz sırasında IPA’yi öğrenmeniz de çok faydalı olacaktır. Öğreneceğiniz tüm dillerde işinize yarıyor. Kelimelerin nasıl okunacağını başta doğru bir şekilde öğrenemezseniz ileride çok sorun yaratabiliyor. IPA, bu konuda çok yardımcı oluyor.

İngilizceden sonra öğreneceğiniz dili, kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. İlgili dili bilmediğiniz için sorun yaşadığınız oldu mu? İleride ihtiyacınızın olacağı bir alan var mı? Bildiğiniz başka bir dil de aynı alanda yardımcı olabilir mi? İspanya gibi ülkelerde İngilizce çok fazla konuşulmuyor fakat İsveç’te neredeyse herkes İngilizce biliyor. İsveççe öğrenmeden İsveç’te yolunuzu bulabiliyorsunuz fakat İspanya’da İspanyolca olmadan oldukça zorlanıyorsunuz.

Almancanın işinize yarayacağını düşünüyorsanız Almancayı öğrenebilirsiniz. Bir dili, kültürüyle birlikte sevmediğiniz sürece öğrenmeniz gerçekten zor oluyor. Almanca haricinde Fransızca veya İspanyolca öğrenmenizi tavsiye ederim. İspanyolca kelimeleri telaffuz etmek, Türkler için daha kolay.

İngilizce bilen birisi için dil öğreniminde yardımcı olabilecek çok fazla kaynak var fakat belirli diller için Türkçe kaynaklar bazı konularda eksik olsa da oldukça yeterli olabiliyor. Bir öğretmenden ders almayacaksanız YouTube üzerinden konu anlatımlarına bakıp, ilgili dilin A1, A2, B1 ve B2 gibi kitaplarını sırayla alıp ilerleyebilirsiniz. Pratik için de mümkün olduğunca okuma, dinleme ve konuşma yapmalısınız. Konuşmak, yurt dışında değilseniz biraz zor olabilir ama bilen arkadaşlarınızla veya oyun oynuyorsanız oyunlardaki sesli sohbette konuşabilirsiniz.

Dil konusunda uzman ve bölümünü okumuş birisi olarak tavsiye verebilirim. Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İsveççe biliyorum. Lise seviyesinde de Almanca bilgim var.

Öncelikle İngilizceyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Kullanım alanı ve yazılan içerik gerçekten çok fazla. İngilizce öğrendiğinizde diller için erişebileceğiniz kaynak sayısı da artıyor. İngilizce öğreniminiz sırasında IPA’yi öğrenmeniz de çok faydalı olacaktır. Öğreneceğiniz tüm dillerde işinize yarıyor. Kelimelerin nasıl okunacağını başta doğru bir şekilde öğrenemezseniz ileride çok sorun yaratabiliyor. IPA, bu konuda çok yardımcı oluyor.

İngilizceden sonra öğreneceğiniz dili, kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. İlgili dili bilmediğiniz için sorun yaşadığınız oldu mu? İleride ihtiyacınızın olacağı bir alan var mı? Bildiğiniz başka bir dil de aynı alanda yardımcı olabilir mi? İspanya gibi ülkelerde İngilizce çok fazla konuşulmuyor fakat İsveç’te neredeyse herkes İngilizce biliyor. İsveççe öğrenmeden İsveç’te yolunuzu bulabiliyorsunuz fakat İspanya’da İspanyolca olmadan oldukça zorlanıyorsunuz.

Almancanın işinize yarayacağını düşünüyorsanız Almancayı öğrenebilirsiniz. Bir dili, kültürüyle birlikte sevmediğiniz sürece öğrenmeniz gerçekten zor oluyor. Almanca haricinde Fransızca veya İspanyolca öğrenmenizi tavsiye ederim. İspanyolca kelimeleri telaffuz etmek, Türkler için daha kolay.

İngilizce bilen birisi için dil öğreniminde yardımcı olabilecek çok fazla kaynak var fakat belirli diller için Türkçe kaynaklar bazı konularda eksik olsa da oldukça yeterli olabiliyor. Bir öğretmenden ders almayacaksanız YouTube üzerinden konu anlatımlarına bakıp, ilgili dilin A1, A2, B1 ve B2 gibi kitaplarını sırayla alıp ilerleyebilirsiniz. Pratik için de mümkün olduğunca okuma, dinleme ve konuşma yapmalısınız. Konuşmak, yurt dışında değilseniz biraz zor olabilir ama bilen arkadaşlarınızla veya oyun oynuyorsanız oyunlardaki sesli sohbette konuşabilirsiniz.
Yazdıkların için çok teşekkür ederim. İngilizce çok önemli. Dünyanın eresine gidersen git illa işine yarayacaktır. Fakat yıllardır okullarda görmeme rağmen anlamıyorum ve ilgimi hiç çekmiyor. Farkı bir dil öğrenmek istiyorum. Lisede Almanca dersleri var ama benim okulumda yok. İspanyolca güzel aslında. Almanca da güzel gibi ama çok karmaşık. Daha inceleme fırsatı bulamadım. İleride ne işime yarar bilemiyorum. İleride Almanya yada İspanya ' ya gideceğimi de bilmiyorum. Dil öğrenmek iyidir. Evde boş duracağıma dil öğreneyim dedim. Yoksa ileriyi düşünmemiştim. Sence Almanca veya İspanyolca gibi dilleri bilirsem sence ne işime yarar ? Tercüman olabilir miyim ?

Rica ederim.

Okulunuzdaki eğitim zayıf olabilir. İngilizceyi öğrenmek çok zor değil fakat sevip kullanabilmeniz gerekiyor. İngilizceyi en azından temel seviyede bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Başarabildiğinizi gördükçe daha da seveceksiniz.

İleride ne işime yarar bilemiyorum. İleride Almanya ya da İspanya’ya gideceğimi de bilmiyorum.
Buradan öğreneceğiniz diller için belirli bir amacınızın olmadığını anlıyorum. Bu diller sadece bu iki ülkede konuşulmuyor. İspanyolca konuşulan birçok ülke var. Ülkeye gidemeseniz bile bir konuda araştırma yaparken daha çok kaynağa erişebiliyor olacaksınız. Kültür açısından da faydalı olacaktır. Kitapları, oyunları ve filmleri İspanyolca ya da Almanca olarak anlayabileceksiniz. Uluslararası birçok şirket Türkçeyi desteklemese bile neredeyse her zaman Almanca veya İspanyolca desteği oluyor.
Sence Almanca veya İspanyolca gibi dilleri bilirsem sence ne işime yarar?
Yukarıda bahsettiklerimin dışında daha birçok faydası olur. Diller konusunda çok fazla bilgi edinmiş olursunuz. Farklı bir dili öğrenmek isterseniz isim, sıfat ve fiil gibi terimlerin dışında birçok dille alakalı konu hakkında bilginiz olur. Her şeyi Türkçe düşünmek zorunda kalmazsınız. “Qué” için “ne” diye düşünmektense “qué” kelimesini öğrenmiş olursunuz.
Tercüman olabilir miyim?
Bir dilde uzman olmanız o dilde çeviri yapabileceğiniz veya ders verebileceğiniz anlamına gelmiyor fakat iyi bir başlangıç olur ve profesyonel olmayan çeviriler yapabilirsiniz. Gerekli eğitimi alırsanız tercüman da olabilirsiniz.

Rica ederim.

Okulunuzdaki eğitim zayıf olabilir. İngilizceyi öğrenmek çok zor değil fakat sevip kullanabilmeniz gerekiyor. İngilizceyi en azından temel seviyede bilmeniz çok işinize yarayacaktır. Başarabildiğinizi gördükçe daha da seveceksiniz.

Buradan öğreneceğiniz diller için belirli bir amacınızın olmadığını anlıyorum. Bu diller sadece bu iki ülkede konuşulmuyor. İspanyolca konuşulan birçok ülke var. Ülkeye gidemeseniz bile bir konuda araştırma yaparken daha çok kaynağa erişebiliyor olacaksınız. Kültür açısından da faydalı olacaktır. Kitapları, oyunları ve filmleri İspanyolca ya da Almanca olarak anlayabileceksiniz. Uluslararası birçok şirket Türkçeyi desteklemese bile neredeyse her zaman Almanca veya İspanyolca desteği oluyor.

Yukarıda bahsettiklerimin dışında daha birçok faydası olur. Diller konusunda çok fazla bilgi edinmiş olursunuz. Farklı bir dili öğrenmek isterseniz isim, sıfat ve fiil gibi terimlerin dışında birçok dille alakalı konu hakkında bilginiz olur. Her şeyi Türkçe düşünmek zorunda kalmazsınız. “Qué” için “ne” diye düşünmektense “qué” kelimesini öğrenmiş olursunuz.

Bir dilde uzman olmanız o dilde çeviri yapabileceğiniz veya ders verebileceğiniz anlamına gelmiyor fakat iyi bir başlangıç olur ve profesyonel olmayan çeviriler yapabilirsiniz. Gerekli eğitimi alırsanız tercüman da olabilirsiniz.
Yardımların için sana minnettarım. Çok soru sordum faka affına sığınarak son bir soru daha soracağım. Öğrenmek istediğim diller Almanca veya İspanyolca. Sence hangisi daha kolay öğrenilir.

Rica ederim. :) Zorluk, mevcut dil bilginize göre değişiklik gösterebiliyor. Benim için başlangıçta İspanyolca daha kolay gelmişti. İlerleyen seviyelerde zorlukları yakın seviyede oluyor. İkisini de öğrenmemeniz için bir sebep yok. Size kalmış. Fransızcaya da bakmanızı öneririm. :)

Rica ederim. :) Zorluk, mevcut dil bilginize göre değişiklik gösterebiliyor. Benim için başlangıçta İspanyolca daha kolay gelmişti. İlerleyen seviyelerde zorlukları yakın seviyede oluyor. İkisini de öğrenmemeniz için bir sebep yok. Size kalmış. Fransızcaya da bakmanızı öneririm. :)
İspanyolca bildiğini söylemiştin. Senin ile konuştuktan sonra bana da bir merak düştü. İspanyolca öğrenmek için hangi YouTube kanallarını izleyerek öğrenebiliriz. Ben bir kanal buldum toplam bu zamana kadar 3-4 ayda 19 ders videosu atmış. Kanal bu :
https://www.youtube.com/@FKLANGUAGE/videos . Sence bu kanal uygun mu ? Yada senin önerdiğin var mı ?

İspanyolca öğrenmek için hangi YouTube kanallarını izleyerek öğrenebiliriz?
İspanyolca öğrenirken aldığım eğitimle birlikte İspanyolca bir kitap ve İngilizce kaynaklar kullandığım için ne yazık ki Türkçe bir kanal önerisinde bulunamayacağım. Belirli bir kanalı sürekli takip etmek yerine konu anlatımı videolarını ve kaynakları tek tek aramayı tercih ediyorum. Bazı videolar daha iyi olabiliyor. Tek bir kanalda her konuyu bulamayabilirsiniz veya anlatım çok iyi olmayabilir. Anlatımını sevdiğiniz herhangi bir kanalın videoları ile devam edebilirsiniz. Anlamadığınız bir konu olursa da farklı kaynaklara bakarsınız. Konu listesi için kaliteli bir İspanyolca kitabı alıp o şekilde ilerlemenizi tavsiye ederim. A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 şeklinde gruplandırılmış şekilde olduğu için kaçırdığınız bir konu olmaz ve sadece pratik yapmanız gerekir.
Sence bu kanal uygun mu?
Tüm videolarına bakacak vaktim yok fakat gördüğüm kadarıyla sadece giriş seviyesi dersler verilmiş ve kötü gözükmüyor. Tam olarak dil öğrencisine anlatılır gibi anlatılmıyor. Kelimelerin okunuşu hakkında yeterince bilgi yok gibi duruyor. Bir şans verebilirsiniz. Başlangıç için kitabınızı alabilirsiniz ve konuları da internetten araştırarak öğrenebilirsiniz. İspanyolcanız ilerlediğinde İspanyolcayı İspanyolca kaynaklarla öğrenebiliyorsunuz. Sizin için büyük bir kolaylık olacaktır.

Geri
Yukarı