Sizce hasan sabbah ateist miydi?

Onlarca hatta yüzlerce, haşhaş ile cennete gittiğini sanan müritlere sahipti. Bu dünyada mutlu olamayan müritler, çabucak ölüp cennete gitmek isterlerdi. İşte bu şekilde dünyanın en tehlikeli suikast grubu oluşmuş oldu.
Ek olarak örgüt yapısında ve politikasında korku salmak da olduğu için suikasti yapmaya çalışan fedailer başarısız olsa bile asla olay yerinden kaçmazlardı.

Yakalanan fedailer eylemi gerçekleştirmeye çalışırken yakalansa bile linçlenirken onları gören halkın bu dehşet anından etkilenmesi istenirdi.

Özetle ben böyle psikopat bir örgüt görmedim, Hasan Sabbah ve adamları tam manyakmış.

@24099 hocam sözünü ettiğim kitap bu:

Haşhaşilerin, Tapınak Şövalyeleri ile arasındaki rekabetten tutun, Alamut'a sızan Tapınak Şövalyelerinden bile bahsediyor. İşinize yarar diye link bıraktım.
Okurum bir gün nasip olursa inşallah.

Tarihi meseleleri araştırmak hoşuma gidiyor nedense. Olumsuz yönde çok etkisi olmuş Haşhaşilerin dünyaya o dönemde. Şöyle bir durum da var. Belki kaynak farklılığındandır. Haşhaşiler ile şövalyeler bir dönem işbirliği içerisindeydi. Pek de sızmalık bir durum yoktu aslında ama okumak lazım.

Geri
Yukarı