Sizce Nafaka Olmalı Mı?

Nafaka Olmalı Mı?

• Oy verenlerin toplamı
    84
Eğer ortada çocuk varsa ihtiyaçları eşit miktarda ödenmeli. Onun haricinde eğer kadının iş göremez raporu varsa ve bakacak kimsesi yoksa aylık cüzi bir miktar verilmeli. Sözde feminist, gerçekte sahtekar olan kesime söyleyeceğim tek bir şey var; kadın ve erkek eşitse kadın çalışsın ve parasını kazansın.

Bir de kadının beyanı esastır diye bir madde vardı sanırım. O da kalkmalı.

Çocuk için nafaka şart, mutlaka olmalı. Yalnızca kadın için de belli bir süre olmalı. Tekrar evlenene veya bir iş bulup çalışana kadar. Kadının engelli olması, çocuk emzirmesi vb. şartlara göre nafaka süresi uzatılabilir. Benim görüşüm bu şekilde.

Devlet zoruyla yapılan bir yaptırım olduğu için desteklemiyorum. Devletin işi değil bu. İlgili kişilerin alacağı bir karar. Ortada bir suç yoksa devlet evliliklere ve boşanmalara karışmamalı.

Olmamalı. Hani eşittik? Boşandığım kadına neden para ödeyeyim? Çocuklar için ise çocuklar maddi durumu iyi olanda kalır. Nafaka falan vermem ben. Tehdit, şantaj her türlü fenalığı yaparım gene de nafaka vermem. Benden ayrılan kadına günahımı bile vermem. Velayeti de alırım. Gerekirse şantajla. :D

Belli şartlar altında belki. Mesela Kadının çalışacak fiziksel durumu yoktur (hastadır veya başka bir şeyi vardır) bunun dışında Kocanın da durumu iyi olması gerek. Mesela Asgari ücretten %20 daha fazla alması lazım gibi şartlar olabilir. Bunlara ek olarak Süresiz nafaka alamaz. Maksimum 6 ay alabilir ve Nafaka alması için en az 3 yıl evli kalması gerek ve belirli bir nedeni olması lazım. Mesela kafasına göre boşayanlara verilmez bu nafaka, atıyorum kocası aldatmıştır veya bunlara bakmıyordur, para vermiyordur falan. Böyle durumlarda alınabilir. Gibi gibi, sıkılaştırılması lazım. Adam 1 ay evli kalmış maaşı 3000 TL, nafaka bunun yarısından fazla ve Ömrünün sonuna kadar adam 1 aylık karısı için bunu ödemek zorunda. Ya kalksın ya da yukarıdaki gibi sıkılaştırılsın.

Yazdıktan sonra aklıma geldi; Kadının alacağı Nafaka ücreti, Maksimum Erkeğin Maaşının %15'si olması lazım. Günümüzde Maaşından %150 fazla Nafaka ödeyenler var. %15 bile fazla aslında.

Olmamalı elbette fakat evlilik denilen şeyin de ortak bir şirket kurmaya benzetmeniz lazım.

Çocuk için ayrı nafaka var zaten. Olay şu aslında, boşanmadan kaynaklı taraflardan birisi yoksulluğa düşecekse nafaka alabiliyor. Aslında erkek kadın fark etmiyor ama kadının çalışmasına engel oluyorsan, kendini geliştirmesine engel oluyorsan, efendime söyleyeyim sen üst düzey bir meslek sahibi olmana rağmen kendi sosyo kültürel düzeyindeki birisi yerine daha alttan birisiyle evleniyorsan(elbette bu suç değil. Ama söyleyeyim evlendiğinizde o kadının sorumluluğunu sen alıyorsun) vs. vs. de nafaka olabilir. Ki aslında şirketleşmek gibi dedim ya anlaşmalı boşanmalarda bu konuda da bir karar alabilirsiniz. Yani iki taraftan birisi boşanmaya hak kazanacak kadar karşı taraftan etkilenmiş ve bu boşanma yüzünden fakirleşecek durumdaysa nafaka olabilir.

Aslında resmiyette bir evlilik yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca şu yukarıda saydığım şeylere girişmeyin. Kadın çalışmak istiyorsa çalışsın, okuyup kendine meslek edinmek istiyorsa edinsin. Bunları yapmak istemediği halde evleniyorsanız da o kadının sorumluluğunu aldığınızı unutmayın. Bir de karşı tarafın sizi boşamasına fırsat vermeyin, gidip aldatmayın mesela. Devlet sizin birbirinize ne kadar aşık olduğunuza bakmaz. Siz evlilik kararıyla "hayat holding"in ortaklığına soyunuyorsunuz. Ha tabi devletin kendi kaynaklarıyla ya da geliştirdiği politikayla istihdam yaratamayıp bunu başkalarına yıkmak anlamına da geliyor.

Olsun diyenler de haklı, olmasın diyenler de. Evlilik aşamasında ve sürecinde en azından iki tarafın da birey olduğunun, evlilik sonrası mülkün ortak kazanım olduğunun bilinciyle hareket etmenizde fayda olabilir.

Bir de bu nafaka olayı erkek lehine de geçerli. Bir de nafaka talebinde bulunan ağır kusurlu olmaması gerekiyormuş boşanmada. Taraflardan birisi boşanmadan dolayı yoksullaşacak ve boşanmaya kendisi sebep olmamışsa(kendisi aldatmadıysa vs sanırım, ağır kusurdan kasıt ne bilmiyorum) nafaka alabilir herhalde.

Geri
Yukarı