Ölümden sonra ne olacak?

Orada ne istersen elde edebilirsin istersen bir arkadaş aklina gelebilecek her şey.

Nefsin alınıyor ne alaka arkadaş ve aklına gelebilecek her şey? Bilmeden etmeden boş boş mesaj yazma Allah kitap aşkına. Öldüğün zaman nefsinde gidiyor bu sayede bu dünyadaki gibi ergenliğini geçiremiyorsun maalesef. Nefis gidiyordan kastım arkadaşa ihtiyaç duymuyorsun, sen beni anladın.

Yanlış hatırlamıyorsam bazı inançlara göre öldükten sonra bir hayatın olduğu söyleniyor, öldükten sonra da dünyada yaptıklarımızdan hesaba çekilecekmişiz. Bana çok mantıklı gelmiyor, öldükten sonra toprak olup gideceğiz muhtemelen.

@trans_women ölüm bir son gibi geliyor bana. Dünyada neden olduğumuzu bile çözemedim, İslam inancına göre deniyor ki dünya bir sınav. Bu yaptıklarınızla da ahiret hayatınızın gidişatını belirleyeceksiniz falan diye. Benim bu konuda çözemediğim nokta Tanrı her şeyi bilmiyor mu? O zaman neden dünyadayız?

@trans_women ölüm bir son gibi geliyor bana. Dünyada neden olduğumuzu bile çözemedim, İslam inancına göre deniyor ki dünya bir sınav. Bu yaptıklarınızla da ahiret hayatınızın gidişatını belirleyeceksiniz falan diye. Benim bu konuda çözemediğim nokta Tanrı her şeyi bilmiyor mu? O zaman neden dünyadayız?
Dinler yalan bence.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç birşey olmayacak diyenlere bir sorum olsun o vakit, yok olucaktık madem neden şuan varız, veya niye yaratıldık?

Düşünsenize, anneniz sizi 9 ay karnında taşıyor, hastanelerde aydan aya kontrollere gidiyor, doğumunuzda çok büyük sıkıntılar çekiyor ve en sonunda sizi dünyaya getiriyor. Yemiyor yediriyor, içmiyor içiriyor, herşeyin organiğini kalitelisini sizin için alıyor, size gözü gibi bakıyor, sizi belli bir yaşa kadar büyütüyor ve tüm bunlar hiç olmamış gibi çıkıyor 10 katlı bir binanın tepesine, gözünü bile kırpmadan sizi aşağıya ölüme bırakıyor...

İnsana binbir türlü sayısız nimet verilmiş. Yüzlerce yemek, içecek, duygular, zevkler, sayamayacağımız kadar güzellikler. Demek ki nasıl annemiz bizi hamileliğinden doğumuna kadar, doğumundan büyümemize kadar düşünüyorsa, bizi yaratan da bizi düşünüyor. Annemizin bizi besleyip büyütüp, sonrasında çıkıp 10. kattan aşağı atması nasıl ki normal şartlar altında (akıl sağlığının olmaması vb durumlar müstesna) mümkün görünmüyorsa, bizi yaratanın da, bizi öldükten sonra boşluğa göndermesi, aynı şekilde mümkün olamaz. Eğer bizi sırf dünya için yaratmış olsaydı, o zaman ölümü yaratmazdı, sonsuza kadar yaşardık. Eğer ölümden sonra yok olacaksak, o zaman bizi niye yarattı sorusu çıkıyor karşımıza.

Bu sorular ve cevaplar tamamen felsefeyle alakalı. İnsan aklını kullanarak biraz sorgularsa ve düşünürse (kutsal kitabımızda tefekkür etmek olarak geçer) bu soruların cevaplarını kendine verebilir. Öldükten sonra siyah ekran verecez gibi düşünülmemiş ve basit cevaplar veremez. Çünkü ölümden sonrasını kimse bilemez. Belki inançlı olanlar haklıdır, belki de inancı olmayanlar. Ama aklını doğru kullanıp düşünebilenler, dünyaya gelişimizin ve binbir türlü zevkler, duygular, becerilerle donatılmamızın boşuna olmadığını ve dünya hayatının, ölümden sonraki hayatımız için sadece kısa bir gelip geçici yer olduğunu anlayabilir.

Tanrının herşeyi bilmesi, senin dünyaya gelmene engel neden olsun ki? Tanrı cennete veya cehenneme gideceğimizi biliyor evet. Ama hiç kimse, işlemediği suçun cezasını çekmez. Ve hiç kimse yapmadığı işin mükafatını alamaz. Bu küçücük dünya hayatında bile böyleyken, ahirette böyle olmayacağını söylemek biraz akıl ve mantık dışı değil mi? Düşünsene hiç bir suçun olmadığı halde şuan geliyorlar kapıya, seni yaka paça alıp hapise atıyorlar ve diyolar ki, sen ileride şu suçu işleyecektin, onun için seni şimdiden içeri alıyoruz. Ne kadar akıl dışı bir hareket demi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı