Sizce Türkiye Nasıl Bir Dönemde, Dünyada Nasıl Bir Yere Sahip?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@Neşeli Enginar Osmanlı 623 yıl ayakta durmuş bir devletti. Biz ise Türkiye'nin 93. yılındayız, İnşallah bu devletimiz daim olur. Hani biraz mantıklı düşünürseniz bunları kolayca anlayabilirsiniz.

Ayrıca benim ağzımdan Cumhuriyet gereksizdir, başkanlık gelsin gibi tek bir laf çıkmadı, saptırma!

Osmanlı'yı sevmeyebilirsin ama saygı duymak zorundasın, eğer duymazsan ben de sana duymam öyle yazarım.

Ayrıca Atatürk'e duyduğum saygının eşi benzeri yoktur. Ben cüzdanımı arka cebime bile koymam.

Çıkın artık şu insanlara hain damgası vurma modunuzdan.

@Neşeli Enginar Osmanli 623 yil ayakta durmus bir devletti. Biz ise Türkiye'nin 93. yilindayiz, Insallah bu devletimiz daim olur. Hani biraz mantikli düsünürseniz bunlari kolayca anlayabilirsiniz.

Osmanli 623 yil ayakta kalip size bize ne kazandirdi ki, böyle osmanli asigi oldunuz bilmiyorum. Cumhuriyetin size neler kazandirdigini anlatmaya baslamayacagim merak etmeyin.

Ayrica benim agzimdan Cumhuriyet gereksizdir, baskanlik gelsin gibi tek bir laf çikmadi saptirma!

Yani sende #HAYIR'cisin o zaman, eh o zaman bir yerde anlastik.

Osmanli'yi sevmeyebilirsin ama saygi duymak zorundasin, eger duymazsan ben de sana duymam öyle yazarim.

Elbette zorundayim, tipki size saygi duymak zorunda oldugum gibi. Tipki sizin bana saygi duymaniz zorunda oldugunuz gibi. Yoksa siz saygi duyma terimini sadece sizin anladiginiz dar bogazda mi yorumluyorsunuz?

Ayrica Atatürk'e duydugum sayginin esi benzeri yoktur. Ben cüzdanimi arka cebime bile koymam.

Eh ortak bir noktamiz daha. Keske onun ilkelerini dahi, osmanliyi sahiplendiginiz gibi sahiplense idiniz.

Çikin artik su insanlara hain damgasi vurma modunuzdan.

Kimseye hain deme haddim ve yetkim yok. Asil siz cikin su her zaman ezilmislik modundan, siyrilin kabugunuzdan diyecegim.
Tecavüz ve yasasi konusunda görüs ayriligimiz var hepsi bu kadar, bunu sizinle her yerde tartisirim.
Osmanliyi sevmeme hakkim ama saygi duyma zorunlulugum var ya hani. Siz ne kadar saygi duyuyorsunuz karsinizdakine, karsit görüslü herkese Ilber Ortayli dinlemeyi ve Osmanli tarihi okumasini mi öneriyorsunuz, üstelik "AHMAK" yaftasi yapistirarak.

Lütfen kendinizi, düsüncelerinizi ve yazilarinizi yeniden okuyup bir öz elestiri yapin.

Iyi geceler ve Iyi uykular diliyorum. :)

Ben her zaman söylüyorum, birini veya bir şeyini desteklemen o kişi veya şeyin yanlışlarını görmezden gelmen gerektiği anlamına gelmez.

Çocuk yaşta evlenen kız çocuğu zaten ailesinin vermediği eğitim yüzünden, ailesinin onu yalnızca çocuk doğurma cihazı olarak görmesi yüzünden evlenmek zorunda bırakılıyor. 18'den önce evlenen kız çocuğu zaten kendi rızası ile evlenmiyordur, evleniyorsa bile alamadığı eğitim yüzünden evde sonsuza dek yalnız başına kalmamak için evleniyor, evlendiriliyordur.
Yani çocuk yaşta evlendirilen kızın ailesinin maduriyeti diye bir şey yok. Kızın okulu bitmeden kocaya göndermek nedir ya, bırakın hapis cezası varsa da kalsın, birileri sırf bu yüzden madur oluyorsa daha fazla madur olsun.

@Neşeli Enginar Abi idam meselesine gelirsek evet şeriat geliyor akla ilk olarak. Ancak yalnızca doğru gördüğüm kısmını alalım isterim yürekten. Şeriat ile içerisinde bulunduğumuz yüzyılda ilerleyemeyeceğimizin ben de farkındayım bir müslüman olarak. Zaten şeriati savunan kesim okudukları kitapta, hayatlarını yalnızca ahirete adamamaları gerektiği" belirtildiği halde yalnızca diğer tarafı kazanma peşindeler. İnsan içerisinde bulunduğu dünyayı da önemsemeli en az diğer şeyleri önemsediği kadar.

Şimdi ben Allah korusun sevgilimin başına böyle bir hadisenin geldiğini düşünsem, zaten ilk başta katil olacak kişi ben olacağımdır. Böylesine ağır bir suç karşısında idam bile yeterli değil bana kalırsa, o kişiyi yetiştiren anne ve babanın bile yaşamasına izin vermem böyle bir durum karşısında.
Sizler de eş, çocuk sahibi insanlarsınız abi, daha iyi anlamanız gerekir biz gençlerden. Böyle bir suçun affı olmamalı. Şeriat gitsin hangi ülkede uygulanırsa uygulansın, ben yalnızca idamı destekleyenlerdenim.

Tek başına bu yeterli mi? Elbette hayır. Evlilik mevzusunda da bahsettiğim üzre eğitim ile başlıyor her şey. Dönüp dolaşıp hep o genç beyinlere dokunuyor mevzu. Canım ülkemde güzel yetişmeli çocuklar.

3. sınıf İslam devleti dediğiniz Osmanlı'da sadece 2 tecavüz ve 27 hırsızlık vakası olmuştur.

(Siz demediniz diyenlere söylüyorum.)

Sana gülmek istedim, gülemedim. 2 hırsızlık vakası olmuşmuş. Nerden okudun bunu? Fesli tarihçinin eserlerinden mi yoksa Wikipedia'dan mı ?

Sadece yeniçerilerin gayri müslimlere yaptığı yağmalamaları araştır. Ama fesliden değil, gayri müslimler tarafından Padişahlara yazılan mektuplara bak. Bulabilirsen tabii.

Osmanlı ile hepimiz gurur duyuyoruz, ama kalkıp palavralar ile tarihini yüceltmek Türklere yakışmaz. Bizim ihtiyacımız yok böyle şeylere.

3. sınıf İslam devleti dediğiniz Osmanlı'da sadece 2 tecavüz ve 27 hırsızlık vakası olmuştur.

(Siz demediniz diyenlere söylüyorum.)
Bana lütfen 2 tecavüz ve 27 hırsızlık vakasının kanıtını gösterir misiniz? Size bir şey demiyorum okuyorsanız doğru ve mantıklı yazan kaynakları okuyun... Osmanlıda gündüzleri hacıyım hocayım diye geçinenler geceleri acaba arka sokaklarda ne işler yapıyordu, Hatta artık özellikle bir sokakta tecavüz adam yaralama öldürme vb. olayların çoğalmasından dolayı adını unuttuğum bir padişah sokağın ismini ''Melek Girmez'' diye değiştirmiş.
Gerçekten 2 tecavüz ve 27 hırsızlık vakası kulağa çok komik geliyor...

Çocuk yaşta evlenmek ülkemizde suç sayılıyor ve bu yüzden hapis cezası alan kişiler var. E ne oluyor peki? Aileler mağdur duruma düşüyor evin erkeği yok, çalışacak yok iyice zor duruma giriyor aileler. Her ne kadar suç da olsa sonuçta hata olmuş, aileler mağdur olmasın diye bu kişilerin affedilmesine karar verildi.
Sanırım bu paragrafı LSD kafasıyla yazdınız. Ne demek "Evin erkeği yok" , "Bir hata olmuş" ?! Şaka mısınız! O "bir hata" mağdur ailenin tramva yaşamasına sebep oluyor. Hatta mağdur kişinin intiharına kadar uzanıyor. Ama siz mağdur aile yerine, suçlu kişinin ailesini ön planda düsünüyorsunuz! Şuan iğreniyorum sizden.

Ben de zaten yasayı desteklediğimi söylemedim. Sadece yasa bu amaca hizmet ediyor dedim. Zaten 18 yaşından önce evlenmek cinsel istismar sayılır. Öyle güzel çekiyorsunuz ki size boşa çene çalmaktan vazgeçtim artık.

@Neşeli Enginar Cumhuriyet bize ne kazandırmıştır olayına girmiyorum bile. Çünkü senin gibi düşünen birinden "Osmanlı'nın bu kadar teknolojik silahı yoktu, Türkiye'nin var." gibi bir laf duymuştum.

Evet; Osmanlı hayranıyım, her şeyine hayranım. Türk dünyasında zirveyi Osmanlı'nın temsil ettiğini düşünmekteyim. Bu yüzden tabi ki gurur duyacağım.

@Mr. J çocuk yaşta evliliklerde suçlu erkek midir? Böyle bir kanun mu var?

@Maiar, @Jira belki de Osmanlı arşivleri hurda kağıt olarak satılmasaydı bunu size kulaktan dolma bilgilerle değil de kanıtlı söyleyecektim.

Son olarak, oy verme yaşım tutmadığı için oy veremiyorum. Ama verecek olsam boş oy atardım. Amacım ise bu sistem hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediğimizi anlatmak için.

Son düzenleme:
Ben de zaten yasayı desteklediğimi söylemedim. Sadece yasa bu amaca hizmet ediyor dedim. Zaten 18 yaşından önce evlenmek cinsel istismar sayılır. Öyle güzel çekiyorsunuz ki size boşa çene çalmaktan vazgeçtim artık.

@Neşeli Enginar Cumhuriyet bize ne kazandırmıştır olayına girmiyorum bile. Çünkü senin gibi düşünen birinden "Osmanlı'nın bu kadar teknolojik silahı yoktu, Türkiye'nin var." gibi bir laf duymuştum.

Evet; Osmanlı hayranıyım, her şeyine hayranım. Türk dünyasında zirveyi Osmanlı'nın temsil ettiğini düşünmekteyim. Bu yüzden tabi ki gurur duyacağım.

@Mr. J çocuk yaşta evliliklerde suçlu erkek midir? Böyle bir kanun mu var?

@Maiar, @Jira belki de Osmanlı arşivleri hurda kağıt olarak satılmasaydı bunu size kulaktan dolma bilgilerle değil de kanıtlı söyleyecektim.

Son olarak, oy verme yaşım tutmadığı için oy veremiyorum. Ama verecek olsam boş oy atardım. Amacım ise bu sistem hakkında yeteri kadar bilgilendirilmediğimizi anlatmak için.

Osmanlı arşivine git, arşivin %kaçı Türkçeye çevirirmiş bir bak derdim, fakat giremezsin izin ile giriliyor ve o izni sadece Akademisyenler ve Tarihçiler haftalarca bekleyerek alabiliyor. Türkçeye dahil çevirilmemiş Osmanlı arşivine nasıl girip, bize kanıt sunacaksın ? Osmanlıca mı biliyorsun?

Arkadaşım yaşın da küçükmüş, anlayamadığın, zerre kadar bilginin olmadı konularda mahalle abilerinden duyduğun asılsız çöp bilgi ile buraya gelip tartışmaya dahi girme. Komik duruma düşüyorsun gerçekten. Yanlış anlama sakın, abi tavsiyesi. Yaşın büyüdükçe zaten anlayacaksın Osmanlı'yı.

@Xamazunga Hayatımda duyduğum en saçma düşünce tarzına sahip kişisiniz gerçekten. Gidin Osmanlıyı savunun siz... Allah aşkına şu herifi kayda almayın ne dediğini dahi bilmiyor....

@Maiar bazen insanların yaşları sadece rakamlardan ibaret olabiliyor ;)

@Efe Yurt sizinle aynı şekilde düşünmeyen insanlar saçma düşünce tarzına sahip oluyor. Git oradan!

Düşünce tarzımı merak ediyorsanız söyleyeyim. Ben ülkeyi en iyi şunlar yönetir diyenlerden değilim, ben ülkeyi en iyi kendimin yönetebileceğini düşünüyorum. Eğer bir gün siyasete atılırsam o zaman herkese kendimi daha iyi anlatacağım.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı