Sizin ölüm teoriniz ne?

Ölüm bedensel olarak yok olmaya geçişin başlangıcıdır. İçeriden bakteriler dışarıdan diğer canlılar tarafından doğaya yeniden karışır beden. Bu günümüz dinlerinin bazı ritüelleri ile engellenir. Bakınız : ölüm sonrası bedenin yakılması.
Ölüm insanın doğaya yeniden karışmasıdır. Bu da bizim daha yakın olduğumuz İslam dininde daha çok görülen bir durum. Gömülen insan doğaya daha çabuk karışır.

Ölümün ikinci boyutuna gelecek olursak, filozoflar ve bilim insanları bu konuda da oldukça fazla çalışmalar yapmışlardır. Ruh var mı? Bu önemli bir soru. Üzerine metinlerce konuşulabilecek bir soru ama ben bir ruhun olduğuna inanmayan biri olarak, öldükten sonra zihnin ya da kimine göre ruhun da öleceğini söylüyorum.

1639308583912.png

Ölüm dediğimiz olaydan sonra rüya ve benzeri bir şeylerin yaşanması için beynin çalışıyor olması gerekir. Kalp çalışmadıkça beyin de çalışamaz, çünkü ihtiyacı olan oksijen ve besinden mahrum kalır. Hadi kalbi boş verelim, beynin çalışması için nöronların aktif olması gerekir, bunun için de enerjiye yani ATP'ye ihtiyaç var, çalışmayan bir vücut nasıl ATP üretecek?
Şu sorduğun soru tamamen bilim dışı!
Ruh denilen şeyden bahsediyorum, kuantum fiziği derinliğine indiğimiz zaman pekte mümkün olmayan şeyler değil.

Hocam dini olarak değil de kendi fikrimi söylersem bence tekrardan başka bir beden de olabilir ama bu da sürekli böyle kısır döngü yapar o yüzden bence Allah'ın dediği olacak.

Reankarnasyon, yeniden doğma vb. gibi fikirler sonsuz bir döngüye giriyor. Sonsuza kadar mı böyle olacak? ya da Cennet dediğimiz yere gittiğimizde sonsuza kadar nasıl orada kalacağız? bir süreden sonra illa ki sıkılacağız. Sıkıntı, sıkılmak gibi hislerimizi alabilecek bir yaratıcı varsa eğer olabilir. Öldükten sonra tekrar doğuyorsak ve önceki hayatımızı hatırlayamıyorsak zaten önceki hayatımızı yaşamamış oluyoruz kendimizce. İlla ki bir sonsuzluk olacak.

Bu hayatta her şeyin başlangıcı var ise mutlaka bir yaratıcıda vardır. Yani Cennet - Cehennem'in var olduğuna inanıyorum ama olmasa bile mutlaka ölümden sonra bile başka bir evrende ebedi bir hayat süreceğimizi düşünüyorum. Ölümden sonrasını zamanında göreceğiz.

Ben bu evreni yaratan birisi olduğunu düşünüyorum ve cennet cehennem olayının gerçekleşeceğini düşünüyorum kimin ne yaptığını tanrı görüyor ve bunun bedelini herkesin ödeyeceğini umut ediyorum.

Geri
Yukarı