Ölüm var

Herkes dağılsın felsefe bitti arkadaşlar. Dağılın evlere. Ölecekmişiz, hiç olmayacakmışız, her şey de hiç olmayacakmış. Düşünemedik, hata ettik. Haydi evlere.

Herkes birbirinin inanışına, düşüncesine saygı duymalı. Benim düşüncelerimde Allah'a iman etmektir.
İnanan, inanmayan, iman eden etmeyen herkesin kendi düşüncesi, kendi tercihidir.
İslamiyet'te zorlama yoktur.

Şüphesiz biz, ölüleri mutlaka diriltiriz. Onların yaptıklarını ve bıraktıkları eserlerini yazarız. Biz her şeyi apaçık bir kitapta (Levh-i Mahfuz'da) bir bir kaydetmişizdir.

Yasin Sûresi 12. Ayet

Onlar ancak, çekişip dururlarken kendilerini yakalayacak korkunç bir ses bekliyorlar.

Artık ne birbirlerine tavsiyede bulunabilirler ne de ailelerine dönebilirler.

Sûra üfürülür. Bir de bakarsın kabirlerden çıkmış Rablerine doğru akın akın gitmektedirler.

Şöyle derler: "Vay başımıza gelene! Kim bizi diriltip mezarımızdan çıkardı? Bu, Rahman'ın vaad ettiği şeydir. Peygamberler doğru söylemişler."

Sadece korkunç bir ses olur. Bir de bakarsın hepsi birden toplanıp huzurumuza çıkarılmışlardır.

O gün kimseye, hiç mi hiç zulmedilmez. Size ancak işlemekte olduğunuz şeylerin karşılığı verilir.

Yasin Sûresi 49-54. Ayetler

Her şeyin hükümranlığı elinde olan Allah'ın şanı yücedir! Siz yalnız O'na döndürüleceksiniz.

Yasin Sûresi 83. Ayet

@226261 Herkesin dini inancı kendisine ama adı üstünde inanç. Vicdani bir meseledir, hiçkimse kendi inancının doğruluğunu kanıtlayamaz, öyle olsa herkes aynı dine inanırdı. Soruma dini inancına göre cevap verenlere lafım yok, onlara da -siz de dahil- herkese nasıl cevap verdiysem öyle cevap verdim. Ama gelip de kesin bir kanıyla "İslam doğru, sen yanlış biliyorsun, ölümden sonra hayat var, yok olmayacaksın, hiç olmayacaksın, ölümden sonra da hayat var ki" vs. demek asıl saygısızlığın ta kendisi. Benim inancıma göre şöyle böyle deyip soruya ona göre cevap verilse, eyvallah. Gelip de bilmiş bilmiş gidip görmüş gibi konuşmalardan rahatsız oluyorum. Ben burada ölümden sonra hayatın varlığını yokluğunu tartışmaya gelmedim, soru inancına uymuyorsa herkes cevaplamamakta özgür.

@226261 herkesin dini inancı kendisine ama adı üstünde inanç. Vicdani bir meseledir, hiç kimse kendi inancının doğruluğunu kanıtlayamaz, öyle olsa herkes aynı dine inanırdı. Soruma dini inancına göre cevap verenlere lafım yok, onlara da -siz de dahil- herkese nasıl cevap verdiysem öyle cevap verdim. Ama gelip de kesin bir kanıyla "İslam doğru, sen yanlış biliyorsun, ölümden sonra hayat var, yok olmayacaksın, hiç olmayacaksın, ölümden sonra da hayat var ki" vs. demek asıl saygısızlığın ta kendisi. Benim inancıma göre şöyle böyle deyip soruya ona göre cevap verilse, eyvallah. Gelip de bilmiş bilmiş gidip görmüş gibi konuşmalardan rahatsız oluyorum. Ben burada ölümden sonra hayatın varlığını yokluğunu tartışmaya gelmedim, soru inancına uymuyorsa herkes cevaplamamakta özgür.

O zaman kendi inandıklarım üzerinden yazayım. Sizden, benim inandıklarıma inanmanızı beklemek gibi bir durumum yok. Böyle bir durumun benim inancımdada yeri yok.

Ama cenab-ı Allah mübarek ayetinde diyor ki.

Onları tümüyle (mahşere) toplayıp da Allah'a ortak koşanlara, "nerede, ilah olduklarını iddia ettiğiniz ortaklarınız?" diyeceğimiz günü hatırla.

En'âm sûresi 22. ayet

Ben buna inanıyorum ve siz inanmak zorunda değilsiniz.

De ki: "Rabbimin sözlerini yazmak için denizler mürekkep olsa ve bir o kadar da ilave etsek (denizlere deniz katsak); Rabbimin sözleri tükenmeden önce denizler tükenirdi."

Kehf sûresi 109. ayet

Ben kendi inancımın doğruluğunu kanıtlama derdinde değilim, ya da sizi inandırma gibi bir derdim yok. Eğer sizin inandığınız ya da inandıklarınızın, benim Allah'ım gibi ayetlerle kullarına gönderdiği öğütler, müjdeler, uyarılar var ise getirin yazın buraya onları da okuyalım.

Son düzenleme:
@226261 Yok, dine inanmıyorum. Benim o kesin kanılarla gelip "İslam doğru, sen yanlış biliyorsun, ölümden sonra hayat var, yok olmayacaksın, hiç olmayacaksın, ölümden sonra da hayat var ki" diyerek saygısızlık edenler diye kastettiğim siz değildiniz. Siz kendi dini inancınızın bakış açısıyla cevapladınız 5. sayfada, ona tamamım. Sonra dini inanç ve saygıyla ilgili attığınız mesajınızı ve mesajdaki ayetlerin konuyla alakasını çözemedim açık olmak gerekirse.

@226261 Yok, dine inanmıyorum. Benim o kesin kanılarla gelip "İslam doğru, sen yanlış biliyorsun, ölümden sonra hayat var, yok olmayacaksın, hiç olmayacaksın, ölümden sonra da hayat var ki" diyerek saygısızlık edenler diye kastettiğim siz değildiniz. Siz kendi dini inancınızın bakış açısıyla cevapladınız 5. sayfada, ona tamamım. Sonra dini inanç ve saygıyla ilgili attığınız mesajınızı ve mesajdaki ayetlerin konuyla alakasını çözemedim açık olmak gerekirse.
Herkes dağılsın felsefe bitti arkadaşlar. Dağılın evlere. Ölecekmişiz, hiç olmayacakmışız, her şey de hiç olmayacakmış. Düşünemedik, hata ettik. Haydi evlere.

Bende 5. ve 8. sayfada yazıklarımı bu dediğinize istinaden yazdım. Dine inanmayabilirsiniz, inandığınız bir ilahınız da olmayabilir. Beni de ilgilendirmez. Ama benim inanışıma göre öleceğiz, Allah tarafından tekrar diriltileceğiz, her şey Allah tarafından tekrardan var edilip, yaratılacak. Sizin herhangi bir ilahınız olmadığı için bu tür şeylere inanmamanıza saygım varZ Ama benim ilahım bunları yapacağını ayetlerinde belirtmiştir. Eğer başka birileri Allah dışında başka ilah yada ilahlar edindiler bunları onların da yapacağını iddia ediyorlarsa bana mübarek ayetler gibi kanıtlar, mucizeler getirsinler.

Geri
Yukarı