Sizin ölüm teoriniz ne?

Burada biraz ciddiyete değinmek istiyorum. Simülasyon hakkında yorum yaptım fakat tabii ki bir yorum katacak olsam bunu katmam. 21 gram deneyi gibi şeyler zamanında aklımı çok karıştırmıştı. Bu ipin ne tarafından tutarsanız tutun, ölümden sonra yaşam olmasının insan düşüncesi olduğuna varırsınız. Ölümden sonra bir yaşam olma olasılığını sadece insanlar için düşünüyoruz. Tamamen insan merkezli bir görüş açısı. Evinizdeki kedinin, yediğiniz koyunun ölümden sonra bir yaşamı olacağına kimse inanmaz. Öldürdüğünüz sinek telef olmuştur. Selde boğulup giden koyunlar da telef olmuştur. Bu bize çok normal, üzerinde tartışılmaya bile gerek olmayan bir şeydir.

Ama söz konusu insan olunca, telef olmak bize çok rahatsız edici gelir. Doğmadan önce neredeysek öldükten sonra da aynı yerde olacağız: yani hiçlikte. tıpkı hayvanlar gibi biz de telef olacağız. Bütün dinlerin yaptığı, bu yalın gerçeği gizlemek, insanı sakinleştirmek. Bir çocuğa anne babasının öldüğünü nasıl söyleyebilirsiniz? Basıl yok olabilir? O şimdi gökyüzünden sana bakıyor.

Bazı yorumlarda ölünce göreceğimizi söylüyor. Ölünce hiçbir şey göremeyeceksiniz. Hatta öldüğünüzün bile bilincinde olmayacaksınız.

Narkoz verildiği zaman birden herşey sonsuz bir karanlıkta kaybolur. Kendimize geldiğimizde narkoz süresi tamamen bir hiçlik olarak anımsanır, daha doğrusu hiçbir şey anımsanmaz.

Filozofun dediği gibi "ben varsam ölüm yok, ölüm varsa ben yokum."

Burada biraz ciddiyete değinmek istiyorum. Simülasyon hakkında yorum yaptım fakat tabii ki bir yorum katacak olsam bunu katmam. 21 gram deneyi gibi şeyler zamanında aklımı çok karıştırmıştı. Bu ipin ne tarafından tutarsanız tutun, ölümden sonra yaşam olmasının insan düşüncesi olduğuna varırsınız. Ölümden sonra bir yaşam olma olasılığını sadece insanlar için düşünüyoruz. Tamamen insan merkezli bir görüş açısı. Evinizdeki kedinin, yediğiniz koyunun ölümden sonra bir yaşamı olacağına kimse inanmaz. Öldürdüğünüz sinek telef olmuştur. Selde boğulup giden koyunlar da telef olmuştur. Bu bize çok normal, üzerinde tartışılmaya bile gerek olmayan bir şeydir.

Ama söz konusu insan olunca, telef olmak bize çok rahatsız edici gelir. Doğmadan önce neredeysek öldükten sonra da aynı yerde olacağız: yani hiçlikte. tıpkı hayvanlar gibi biz de telef olacağız. Bütün dinlerin yaptığı, bu yalın gerçeği gizlemek, insanı sakinleştirmek. Bir çocuğa anne babasının öldüğünü nasıl söyleyebilirsiniz? Basıl yok olabilir? O şimdi gökyüzünden sana bakıyor.

Bazı yorumlarda ölünce göreceğimizi söylüyor. Ölünce hiçbir şey göremeyeceksiniz. Hatta öldüğünüzün bile bilincinde olmayacaksınız.

Narkoz verildiği zaman birden herşey sonsuz bir karanlıkta kaybolur. Kendimize geldiğimizde narkoz süresi tamamen bir hiçlik olarak anımsanır, daha doğrusu hiçbir şey anımsanmaz.

Filozofun dediği gibi "ben varsam ölüm yok, ölüm varsa ben yokum."
Sizlere ölümü anlatacak o an neler yaşayacağınızı size tam olarak hayal ettirecek kimse yok. Ölüm anında ne olur kimse bilemez. Diri olanlar bilemez.

Çok fazla olasılık var ama ben bugünlerde üzerinde durduğum iki olasılıktan söz edeyim.
1-Bilincimiz, kuantum aleminden beynimize geliyor olabilir. Eğer gerçekten öyleyse, beden ölünce bilinç ölmüyor. Bu durumda neler olacağı ise karışık. Birçok olasılık var.
2-Nasıl desem, uygun heceyi bilmiyorum ama iki tane hece söyleyeyim size. Algoritma veya öz. Şimdi ne demek istediğimden bahsedeyim: Bilincimizin özü veya algoritması, beynimize evrenden geliyor olabilir. Ya da başka bir boyuttan, ya da idrak edemediğimiz bir kaynaktan geliyor olabilir. Bu durumda, biz ölünce özümüz (ya da algoritmamız) aslında ölmüyor olabilir. Sadece bedenimiz ölüyor yani. Diğer bir deyişle; Özümüz/Algoritmamız, orası her neresiyse, bedenen ölsek bile orada kalmaya devam ediyor olabilir.

Benden de bir cennet teorisi. Cennet'te her şeye kolayca erişim sunulmakta fakat insanın var oluş amacı bir şeyler için çabalamaktır. Düşünsenize bir yerdesiniz ve her şeyi yapabiliyorsunuz. Bir zamandan sonra delirirsiniz. En azından öldükten sonra insan beyni kullanılırsa böyle olurdu. Düşündüğüm gibi ise asıl Cennet, Cehennem olurdu.

O zaman neden kurandan veya dinlerden örnek veriyorsunuz?
Güzel bir soru. Şöyle söyleyeyim. Ben müslümanım ve inandığım şeyler bunlar. Elbette bir çok kişi kendine inanmanı ister. Ben islama inandım. Ve inandığım şey üzerinden örnek veriyorum. Akıl insanın kendi yolunu bulması için verildi. Ve bende islam yolunu seçtim. Seçtiğim yol üzerinden örnek veriyorum.

Ben Allah'ın varlığına ve birliğine inanıyorum. Öldükten sonra bizi yaratan Allah'a döneceğiz.

Ha eğer inkar edenlerin dediği gibi tamamen yok olacaksak veya tekrar dünyaya geleceksek kaybedecek bir şeyim olmaz ve umrumda da olmaz. Ama öyle olmadığını ve burada yaptıklarımızdan bir gün hesaba çekileceğimize inanıyorum.

Geri
Yukarı