Sizin ölüm teoriniz ne?

Ölüm var.Ölümden sonrasıda var.Iyilik yaparsan iyi bir sonsuzlukta yaşayacaksın(cennet).Kötülük yaparsan kötü bir sonsuzlukta yaşayacaksın.(cehennem).Elhamdülillah Müslüman'ım.

İslam inancı olan bir birey hayatını Allah'ın rızasını kazanmak için yaşadığını söyler yani tanıdıklarımdan çoğu öyle.
Allah'ın rızasını kazanmak için yaşıyorlarsa neden okula gidiyorlar, neden oyun oynuyorlar?
Benimkiside buna benzer işte. Oyunumu oynarım, okuluma giderim bilgimi alırım, ailem ve kendi hayatım için daha yararlı bir birey olmaya çalışırım. İntihar et kurtul gibi bir şey yok yani.
Eğer 5 vakit namazını kılan bir insan için okula gitmek bile ibadet olur.Allah'ın yasaklamadığı haram olmayan her şey de mubahtır.Ama işte sen dünyayı kurtaran adam olsan bile bir gün unutulucaksın.Kurtardığın dünya sana asla yardım edemicek.Seni unutanlar da unutulucak,dünya bile unutulucak yeterli zaman geçince.Bunları bile bile nasıl yaşayabilir ki bir insan.Buna anlam veremiyorum ben.Sanki inanmayan insan kendini biraz kandırıyor,oyalıyor gibi.

İki ihtimal var: Ya tamamen yok olacağız ve bilincimiz kapanacak ya da reenkarnasyon gibi bir şey olacak ve hayatımıza başka bir şekilde sıfırdan yeniden başlayacağız ama nasıl olacağı veya ne olacağımız konusunda bir fikrim yok. 2. seçenek çok uçuk olduğundan dolayı 1.daha realistik. İnsanlar ölüm kavramının farkına vardığından beri dinlerle ideolojilerle teorilerle kendini rahatlatmaya çalışmıştır. Ama maalesef ki yok olacağız büyük ihtimalle. Zaten ölüm kötü bir şey değil ki. Acı yok korku yok endişe yok sıkıntı yok üzüntü yok belirsizlik yok çünkü sen yoksun, bilincin yok. Daha ne istersin ki? Anın tadını çıkarmaya ve 1 kere verilen hayatını en iyi şekilde yaşamaya ve değerlendirmeye bak.

Eğer 5 vakit namazını kılan bir insan için okula gitmek bile ibadet olur. Allah'ın yasaklamadığı haram olmayan her şey de mubahtır. Ama işte sen dünyayı kurtaran adam olsan bile bir gün unutulucaksın. Kurtardığın dünya sana asla yardım edemeyecek. Seni unutanlar da unutulucak, dünya bile unutulucak yeterli zaman geçince. Bunları bile bile nasıl yaşayabilir ki bir insan. Buna anlam veremiyorum ben. Sanki inanmayan insan kendini biraz kandırıyor, oyalıyor gibi.

Bilmem orasını. Belki öyle düşünen insanlarda vardır ama ben bunu çok takmıyorum. Herkes ölüyor zaten gayet normal bir şey. İslam dinine inanan bilir zaten dünyalık her şeyin dünyada kalacağını yanına alacakların sadece sevaplar ve günahlar olduğunu. Aynı mantığa çıkmıyor mu?

İslam inancı olan bir birey hayatını Allah'ın rızasını kazanmak için yaşadığını söyler yani tanıdıklarımdan çoğu öyle.
Allah'ın rızasını kazanmak için yaşıyorlarsa neden okula gidiyorlar, neden oyun oynuyorlar?
Benimkiside buna benzer işte. Oyunumu oynarım, okuluma giderim bilgimi alırım, ailem ve kendi hayatım için daha yararlı bir birey olmaya çalışırım. İntihar et kurtul gibi bir şey yok yani.
Aslında sen okula giderek Yüce Tanrı'nın isteğini yerine getirmiş olursun. Tanrı insanlardan araştırmasını ve bilim öğrenmesini istemiştir.

Oku! Yaratan Tanrı'nın adıyla oku. O, insanı alaktan yarattı. Oku, Tanrı sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazı yazmayı ve bilmediğini öğretendir. (Kuran, Alak suresi, 1–5. ayetler.)

Bilmem orasını. Belki öyle düşünen insanlarda vardır ama ben bunu çok takmıyorum. Herkes ölüyor zaten gayet normal bir şey. İslam dinine inanan bilir zaten dünyalık her şeyin dünyada kalacağını yanına alacakların sadece sevaplar ve günahlar olduğunu. Aynı mantığa çıkmıyor mu?
Çıkmıyor,intihar etmek İslam'a göre haram Allah'ın verdiği canı ancak Allah alır.Ayrıca yaşlılık ahiret için bulunmaz bir nimettir.Hadis "Beli bükülmüş yaşlılarınız olmasaydı belalar üstünüze sel gibi dönülecekti"diyip yaşlılığın Allah katında ne kadar kıymetli olduğunu vurgular.Yani islama göre hayatın her anı değerlidir.

Allah'ın rızası için yaşıyorsan neden okula gidiyorsun?

Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışılmalı. İlim öğrenmek, ilim öğretmek de Allah'ın rızasını kazandırır helal olduğu sürece. Allah bizim eve kapanıp sadece namaz, oruç tutmamızı istemiyor. İslam'ı hiç araştırmadığınız çok belli.

Yeni konular

Geri
Yukarı