Skyrim abartılıyor

RDR2 ne kadar başarılıysa Skyrim de bir o kadar başarılı bence abartan taraf sizsiniz, RDR2'yi fazla abartıyorsunuz çünkü.
Skyrim başarısız demedim, rdr abartılacak bir oyun yaptıkları şeyleri yapan bir oyun yok hocam. ( Ben baldurs gate dos fanıyım yanlış anlaşılmasın. )

Skyrim başarısız demedim, rdr abartılacak bir oyun yaptıkları şeyleri yapan bir oyun yok hocam. ( Ben baldurs gate dos fanıyım yanlış anlaşılmasın. )
Skyrim'in de yaptıklarını yapabilen başka bir oyun daha yok, RDR2'nin prodüksiyon kalitesi dışında çok iyi yaptığı pek bir şey yok. Oyun dizaynı çok kötü, oynanış keyifli olsa da tekdüze, gelişmiyor, değişmiyor, oyuncuya farklı oynanış yöntemleri sağlamıyor, sağlasa bile sadece kendi izin verdiği yerlerde kullanmana izin veriyor. Oyunun başında ne yapıyorsan 60 saatin sonunda da aynı şeyi yapıyor oluyorsun.

Sadece çok gerçekçi bir oyun diye bir oyun diğerlerinden daha üstün sayılmamalı çünkü gerçekçiliğin RDR2'den götürdüğü çok şey var.

Son düzenleme:
Merhaba. Oyunda 55 saati geride bıraktım. Fakat şu anda yapacak hiçbir şey yok. Karakterimi neredeyse fulledim. Silahlarım artık tek atabilecek güçte. Bitirdiğim Quest serileri: Ana hikaye, iç savaş, hırsızlar loncası, karanlık kardeşlik, akçaydaki savaşçılar, septimus Sigmus'un görevleri. Ve şu an oyun tekrara bindi. Kime sorsam aynı görevi veriyor. Git şunu getir, şunu öldür falan filan. Bence bu oyun abartılıyor. Tabii ben modlamadım orası ayrı. Fakat modlamak aşırı zor. O yüzden modlamak istemiyorum.
Abartılmıyor. Skyrim keşif oyunudur o oyunu oynayan atmosferi, dünyası ve keşif hissi için oynar.

2024'te olabilir...

Ama 2011'de türünün en iyisiydi ve uzun yıllar da yerini korudu. Gerçek bir klasiktir benim için.

Merhaba. Oyunda 55 saati geride bıraktım. Fakat şu anda yapacak hiçbir şey yok. Karakterimi neredeyse fulledim. Silahlarım artık tek atabilecek güçte. Bitirdiğim Quest serileri: Ana hikaye, iç savaş, hırsızlar loncası, karanlık kardeşlik, akçaydaki savaşçılar, septimus Sigmus'un görevleri. Ve şu an oyun tekrara bindi. Kime sorsam aynı görevi veriyor. Git şunu getir, şunu öldür falan filan. Bence bu oyun abartılıyor. Tabii ben modlamadım orası ayrı. Fakat modlamak aşırı zor. O yüzden modlamak istemiyorum.
55 saat oynamışsın hala şikayet ediyorsun sanki çok kısaymış gibi.

O yöntemlerle mod yüklenebilir elbette ancak benim kastettiğim şey içeriğin güncelliğini kaybetmesi. Yıllar geçtikçe altyapı ve script modlarından tut modellemelere kadar her şey kendini güncelliyor misal o videoda animasyon için kurduğu fnis adlı eklentiyi günümüzde kullanmıyoruz. Modlamayı bilmeyen birisi o videoyu izlerse çok sorun yaşar dememdeki sebep bu ayrıca o seride kurulmayan fakat oyunu buglardan arındıran ve istikrarlı çalışmasını sağlayan bir sürü mod gösterilmemiş.

Şu son 1 haftada, karşılaştırma yapmak amacıyla Legendary Edition ile Special Edition versiyonlarını tek tek modladım. LE versiyonu ile eski rehberden eski usül modlama yapmak gerçekten de çağ dışı kalan bir yöntemmiş. Sonra onu sildim ve Special Edition versiyonu için özel ve yeni bir modlama rehberi buldum. Bu videodaki rehber ile SE versiyon modlamak şu an oyunumu benzersiz bir duruma getirdi. Konuyu açan arkadaşımız için de bu yeni modlama rehberini öneriyorum o zaman. Daha modern modlar, daha yeni alt yapılar ile çok daha performanslı çalışan bir oyun elde ediliyor. Video serisinde 0. bölümden 4. bölüme kadar yaptığımız değişikliklere ben kendi yorumumu da kattım. Kendime göre bazı şeyleri kurdum, bazılarını kurmadım, opsiyonel ve alternatif modlar bulup yükledim. Toplamda 91 mod oldu oyunumda. Sistemim eski olmasına rağmen hala performanslı çalışıyor.

Mod Organizer programı da Vortex'e göre çok daha güzel bir sisteme sahip. Mod listemi şu şekilde gösterebilirim:

1 (1).jpg
1 (2).jpg
1 (3).jpg

Modlamak isteyenler rehber videosunu burdan izlemeye başlayabilirler:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son olarak kendi oyunumdan birkaç kare eklemek istiyorum. Farklı saatlerde farklı yerlerde ekran görüntüsü aldım. Gördüğünüz gibi ortalama bir kalite yaptım grafik olarak. Işık modları gerçekçi ışınlandırma sağlıyor. Oynarken bu durum çok daha iyi hissediliyor. ENB modu kurmadım çünkü deneyimlediğim üzere FPS'yi bayağı düşürüyor ve yükleme ekranlarını uzatıyor. Eğer kurabilseydim aşağıdaki resimlerde görsel şölen olacaktı... Kaplamalarda 2K'nın üzerine çıkmadım, çünkü yükleme ekranlarının modsuz Skyrim gibi olmasını istiyorum. Gerçekten de şu an yükleme ekranları bunca moda rağmen oldukça kısa. Grafik modlarının yanı sıra özellikle arayüz modları oyunun tadını bambaşka bir hale getiriyor (skill ekranı, pusula, can, mana ve stamina barları). Ses ve müzik modları benim için bir diğer çok önemli modlardan ve rehber videoda yok, ben kendim ekledim. Mod listemde görebilirsiniz. Vücut ve fizik modları, arkamdaki pelerin her yürüyüşümde dalgalanıyor ve karakterin saçları da aynı şekilde hareket ediyor. Bunlar da oyunun havasını ciddi oranda değiştiriyor. Vuruş hissi modları ve savaş animasyon modları oyunda insanı sürekli karşıma düşman çıksın diye dua eder hale sokuyor. Modern kamera modu oyuncuyu eski Skyrim'den alıp günümüz TPS oyunlarına getiriyor. Tüm bunlar birleşince Skyrim oynama zevki normalin kat kat üstüne çıkıyor. Oyunun kendisi 12,4 GB boyutunda. Mod dosyası 13,4 GB boyutunda. Yani oyunu adam etmek için kendi boyutundan fazla mod yüklemek gerekiyor ve bu optimize edilmiş bir mod dosyası. Bilgisayarı canavar olanlar 100 GB ve üzeri mod dosyası bile yapar. Benimkisi FPS'i fazla düşürmeden ve loading screen sürelerini uzatmadan yapılabilecek en iyi derlemelerden birisi oldu. Sistemi canavar olmayan oyuncular için ideal.

2 (1).jpg
2 (2).jpg
2 (3).jpg
2 (4).jpg
2 (5).jpg
2 (6).jpg
2 (7).jpg
2 (8).jpg
2 (9).jpg
2 (10).jpg
2 (11).jpg

Son düzenleme:

Açık dünya rol yapma oyununda rol yapmayıp tüm questleri bitirdiysen oyununun tekrar binmesi de çok doğal diye düşünüyorum. Quest ekranında bir quest var diye onu tamamlamak zorunda değiliz. Sonuçta hiç kapanmayan questler var DB görevleri gibi.
Şimdi sana soruyorum, madem yoldaşlara katıldın neden ve nasıl hırsız oldun? Oyun bunu engellemez, oyun her şeyi yapabilmeni sağlar ama onu seçmeyi sana bırakır. Alduin'i defeden kahraman, neden suikastçi olmuş olabilir? Bu rolü sen yazacaksın. Bunlara izin vermese, bu oyun çok kısıtlayıcı diye konu açardınız.

Kime sorsam aynı görevi veriyor derken de pek anlamadım. Hancıya soruyorsan o sadece haydut öldürme görevi falan verir. Dedikoduları öğrenip, yan görevler edineceksin. Muhtemelen hızlı seyahat yaptığın için de hiç çevredeki npclerle ve yeni dungeonlarla karşılaşmıyorsun.

Zaman ile alakalı. God of War, Elden Ring ve Baldur's Gate oynamış bir insan Skyrim ile devam etse bir yavanlık yaşayacak. Ne yapacağız? Niye modlamadın lan diye adamın kafasına odunla mı vuracağız. Öven de yeren de yaşadığımız yıla göre yorum yapmıyor malesef.

Geri
Yukarı