Skyrim vs. Witcher 3

@Hellblazer Aku İstediğim şeye göre derim. Sana mı soracağım hacı!? :) Bana göre desem bile yeterli. Sana göre sebeplerini de yazmışsın. O da sana göre.

Yazımı alıntılıyorsun düzgün oku bari alıntıladığını. Witcher 3 yazmamışım oraya. Seri olarak değerlendirip Witcher daha kaliteli diyorum. Çünkü hikayeyi aktarış şekli ve karakterler ile bağ kurma konusunda çok önde. Sadece Witcher 3 demiş miyim? Hayır. Ayrıca sadece Witcher 3 desem bile çıkış yılından ötürü yine daha kaliteli. Birisi 2011, birisi 2015 yılında çıkan oyunlar. Güzel bir temele dayalı oyunu rakip diye gösterilen oyundan 4 yıl sonra çıkarıyorsan, kalitesini ortaya koyar tabii ki.

İlla ben de meta puanı mı atayım? Witcher 3'ün puanları düşük sandın galiba. 93 inceleme puanı ve 9.4 kullanıcı puanı var. Kullanıcı puanı 9.4, yani kullanıcı bazlı daha yüksek puana sahip. Onu ne yapacağız? :) Tüm zamanların en yüksek kullanıcı puanlı RPG oyunu Witcher 3 madem senin mantığın ile. Hadi çık şimdi işin içinden :)

Gayet güzel ikisinin karşılaştırılmasının doğru olmadığını, karşılaştırırsak iki oyunun da artı yönleri nelerdir diye belirttim. Gereksiz çıkış yaptığın bir yorum. Fanboyluklar benim tarzım değil. Çocukça muhabbetlere dahil olacak değilim. O yüzden daha fazla uzatmayacağım.

Hala takım savunur gibi bir şeyleri savunmaktan bıkmadınız. Bu zihniyetten kurtulmak lazım. Ne kadar güzel iki tane başyapıtı oyna geç işte. Ana vatanın gibi savunma yapmaya gerek yok. Kaldı ki, benim Skyrim oyun saatim Witcher'ın beş katıdır. Çünkü eğlence ve serbestlik bakımından daha önde olan bir oyun.

Yorumumda ikisini de kesinlikle oynayın diye tavsiyede bulundum. Birini överken diğerini gömmedim. Tek bir cümle için saldırıya maruz kaldım :) İşte bu düşünce yapılarınızı artık bırakın. Ülkenin bu hale gelmesinde katkısı olan düşünce yapısıdır bu. Partizanlık misali. Neyse, iyi forumlar dilerim :)

@Hellblazer Aku İstediğim şeye göre derim. Sana mı soracağım hacı!? :) Bana göre desem bile yeterli. Sana göre sebeplerini de yazmışsın. O da sana göre.
Bana göre konuşmadım, nesnel konuştum.
Bence olarak konuşsaydım en iyi RPG'nin FONV olduğunu söylerdim.

Sen "bence" diye belirtmeden direkt daha kaliteli demişsin hadi onu geçtim "tartışmasız" diyorsun :p.
Kendini yanlış ifade edip birde cevabıma sinirlenmişsin.

Ayrıca Userscore'un ciddiye alınmaması gerektiğini TLoU Part 2 ile herkesin öğrendiğini sanıyordum.

images (3).jpeg

Son düzenleme:
Bana göre konuşmadım, nesnel konuştum.
Bence olarak konuşsaydım en iyi RPG'nin FONV olduğunu söylerdim.

Sen "bence" diye belirtmeden direkt daha kaliteli demişsin hadi onu geçtim "tartışmasız" diyorsun :p.
Kendini yanlış ifade edip birde cevabıma sinirlenmişsin.

Ayrıca Userscore'un ciddiye alınmaması gerektiğini TLoU Part 2 ile herkesin öğrendiğini sanıyordum.

Eki Görüntüle 1225285
Parayla puanları yüksek basan incelemecilere mi güveneceğiz yani? :) Oyunculara güvenmeyi daha doğru buluyorum. O yüzden genel olarak Userscore daha önemlidir benim için. En azından neyi beğenip, beğenmediklerini doğru düzgün dile getiriyorlar. Göz göre göre yalandan oyun şişirmiyorlar. Hater olarak bilerek düşük puan veren de vardır. Ama yine de tüketici tarafı daha güvenilir.

TLOU 2 ben de beğenmedim. Ama masterpiece olduğu gerçeği değişmiyor. Kaliteli yani. Hikaye akışına söve söve oynamıştım. Nasıl insanları bir oyundan nefret ettiririz adlı çalışmayı güzel örneklemişlerdi. TLOU 2 oyuncuların kalbini kıracak kadar acımasız bir senaryoya sahip. Kabullenemeyenlerin çoğunlukta olması çok normal. Yani oyuncuların düşük puan vermesi gayet doğal. Hikaye üzerinden giden bir oyunun hikayesini beğenmediklerini dile getirmiş oluyorlar. Userscore işte tam bu noktada ciddiye alınması gereken bir faktör oluyor. "Hikayeyi beğenmeyebilirsiniz, ona göre alın." uyarısı bu. Türkiye'de oyun fiyatlarını düşünecek olursak, insanlar nefret ederek oynadığı bir oyuna para vermek istemez. Bizler için güzel bir uyarı oluyor. Ha beğenenler var mı, var. O da gayet doğal. Çünkü hikaye aslında diğer faktörleri saymazsak güzel. "Öfkeyle kalkan, zararlı oturur." teması ile çok başarılı.

Her ne kadar masterpiece olsa da, hikaye bazlı bir oyunun, hikayesini genel kesime sevdirmesi gerekir. Sev veya sevme, Userscore'a göre Witcher bunu başarmış oluyor, TLOU 2 ise başaramamış oluyor. Özeti bu. Ama TLOU 2'nin kaliteli bir oyun olduğu "tartışmasız" yine sorgulanmaz. Bence demiyorum, çünkü herkes bunu kabul eder. :)

Bu kadar uzun yazmazdım da, araya TLOU 2 girince dayanamadım. Çünkü benim de hem kalitesinden gözümün döndüğü, hem de hikayesi yüzünden tansiyonumun tavan yaptığı bir oyun oldu. Abby'nin kasları altında kalsın o senaryoyu yazanlar :)

Genelleştirirsek, direkt The Elder Scrolls vs Witcher evreni diye tartışırız, burada da Witcher evreni DLC gibi kalır. Gurmeler için Game of Thrones'tan farksız bir tat. Oyun teknik kalite bakımından bakalım, Morrowind tek başına taşır tüm seriyi... 😌

Burada iki oyunu RPG'ye göre mi değerlendiriyoruz, hikayeye göre mi? Yoksa hangisini kişisel olarak daha çok sevdiğimize göre mi? Ben Witcher 3'ü daha çok seviyorum orası kesin, ama Skyrim'in 'RPG' türünde zirvede olduğunu da inkar edemem.

İkisi de çok güzel oyundur. Senaryo bakımından kesinlikle Witcher 3. Zaten Skyrim'in güzel bir ana senaryosu yok ve oldukça kısadır. Ancak Dawnquard ve Dragonborn DLC'lerinin senarolayı iyidir. Skyrim'de ana senaryo kısa olsa bile Karanlık Kardeşler ve Hırsızlar Loncası gibi birçok örgütten çeşitli görevler çıkmakta. Skyrim, sonsuza kadar oynanacak bir oyundur ama Witcher 3 öyle değildir her ne kadar daha güzel olsa da. Witcher 3 bir süre sonra bayar ve bırakılır. Ama Skyrim bırakılmaz, ara verilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı