Sohbet ederken aklım duruyor, bu sosyal fobi göstergesi mi?

seffabullut

Centipat
Daha fazla  
Yeni tanıştığım ya da çok samimi olmadığım birileriyle konuşurken pek rahat olamıyorum. O an aklıma söyleyecek bir şey gelmiyor ki bu sebepten genelde birileriyle pek tanışamam. Tanıştığımda ya da toplu ortamlarda falan da çok ciddi gelirim. Halbuki normal hayatta 0 ciddiyet biriyim hiçbir şeyi ciddiye almam.

Bu sosyal fobi göstergesi olabilir mi? Yani aklıma diyecek bir şey gelmiyor. Biriyle tanışmak istiyorum ya da bir şekilde toplu ortamda konuşma başladı aklım o an duruyor. Ama o an bitiyor. Arabaya biniyorum mesela. Keşke şunu söyleseydim de konuşma uzasaydı falan diye aklıma milyon tane şey geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ya da nasıl çözebilirim sizce?

Bu durum kendinizi bildiğinizden beri var olan bir durum mu? Eğer öyleyse sosyal fobiden çok sosyal yeteneklerle alakalı bir sorun olabilir.
Eskiden insanlarla konuşmayı hiç sevmezdim ama üniversiteye geldim sonuçta. Bu zamana kadar öyle yaşamak imkanız oluyor. Başkaları okulda aktiviteler falan yaparken ben eve bilgisayar başına gelmeyi beklerdim.
Dolayısıyla evet hep vardı. Sizin de dediğiniz gibi sosyal yeteneklerim hiç gelişmemiş. Ama bunu nasıl hallederim bilmiyorum.

Eskiden insanlarla konuşmayı hiç sevmezdim ama üniversiteye geldim sonuçta. Bu zamana kadar öyle yaşamak imkanız oluyor. Başkaları okulda aktiviteler falan yaparken ben eve bilgisayar başına gelmeyi beklerdim.
buradan eskiden asosyal olduğunuzu çıkardım. bu durum sosyal yetenekleriniz körelmesine veya akranlarınız kadar gelişmemesine sebep olmuş olabilir.
Dolayısıyla evet hep vardı.
sanmıyorum. eskiden durumunuz bilinçli olarak iletişime katılmamakken şu an istenilse de akışa dahil olamamak gibi gözüküyor.
Sizin de dediğiniz gibi sosyal yeteneklerim hiç gelişmemiş. Ama bunu nasıl hallederim bilmiyorum.
sosyal yeteneklerinizin körelmesi sosyal fobiyi tetiklemiş olabilir de olmayabilir de. ben de işin uzmanı olmadığım için tahlil edemiyorum. en sağlıklısı bir doktora gidip sosyofobi var mı yok mu öğrenmenizi tavsiye ederim. buradaki kullanıcılar yerine işi bilen kişilerden durumu öğrenmek çok daha sağlıklı olacaktır. iyi günler dilerim.

sosyal yeteneklerinizin körelmesi sosyal fobiyi tetiklemiş olabilir de olmayabilir de. ben de işin uzmanı olmadığım için tahlil edemiyorum. en sağlıklısı bir doktora gidip sosyofobi var mı yok mu öğrenmenizi tavsiye ederim. buradaki kullanıcılar yerine işi bilen kişilerden durumu öğrenmek çok daha sağlıklı olacaktır. iyi günler dilerim.
Hocam bana zaten sosyal fobin var dendi bir psikolog tarafından. Sorun şu ki pek helledemedik

Hocam bana zaten sosyal fobin var dendi bir psikolog tarafından. Sorun şu ki pek helledemedik

Ben de sosyal fobiden muzdaribim. Sosyofobik olmasaydınız birkaç tavsiye verebilirdim ama şu an pek bir anlamı kalmadı. Bu tavsiyeleri uygulamak için öncelikle sosyofobinin yarattığı kafa yapısını değiştirmek gerekli diye düşünüyorum ve bunun nasıl olacağını ben de bilmiyorum. Çözemiyorum ve bu beni günden güne çürütüyor. Kelin ilacı olsa başına sürer mevzusu oldu biraz.

Ben de sosyal fobiden muzdaribim. Sosyofobik olmasaydınız birkaç tavsiye verebilirdim ama şu an pek bir anlamı kalmadı. Bu tavsiyeleri uygulamak için öncelikle sosyofobinin yarattığı kafa yapısını değiştirmek gerekli diye düşünüyorum ve bunun nasıl olacağını ben de bilmiyorum. Çözemiyorum ve bu beni günden güne çürütüyor. Kelin ilacı olsa başına sürer mevzusu oldu biraz.
Sosyofobiden kastınız tam olarak nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı