Şok, ghosting sorunu olan monitörü iade almıyor

Bende size kanunu tartışalım demiyorum, siz dediniz kanun benim gibiler yüzünden böyle diye :).

Şimdi bazı teknolojilerin engellenemeyecek problemleri vardır. OLED de yanma, LCD de ölü pixel, ghosting gibi. Bunlar zamanla teknoloji ilerledikçe azalır ama teknolojilerin doğalarında oldukları için hiçbir zaman sıfıra inemez. Pahalı olanlarda firma daha seçici davranır, daha iyi kontrol sağlar. Ucuz olanlar, basar piayasaya hepsini zaten fiyat bu sebepten dolayı da artar.

Siz araştırırsınız, bazı riskleri hesaplarsınız, kabul edersiniz, alırsınız. Ben mesela OLED TV kullanıyorum, yanabilir. Garantisini kontrol ediyorum, ne kadar kapsıyor diye.

Çok pahalı aldınız, yine çıkabilir. Az çıkar, küçük çıkar ama çıkar. Bende de 2 tane mönitör var, aynı mönitör, birinde var diğerinde yok.

İlla bunu önlemek mi istediniz? Vatan'a gidersiniz. Vatan her mönitörü önününde dener, testlere sokar. Sizde istediğiniz testi yaparsınız. Ghosting fark ederseniz hayır almıyorum dersiniz biter. Ama Vatan pahalıdır.

Gördüğünüz gibi seçenekler var. Herkez o zaman ghosting var, bunun rengi güzel değil, yok şunu da denim diye alsın alsın geri versin biz de sonra o ürünleri alıp kullanalım. Yok arkadaş, o öyle olmasın. Ben bu kanunun korurum. Siz de benim yerimde olsanız, hele de bu kafa yapısıyla eminim ki açılmış bir ürün size gelse o dükkanı yıkar, bana açılmış ürün geldi diye burada post açarsınız. Haksızsam söyleyin.
Öncelikle -de eki yazımlarına ve "herkes" kelimesinin yazımına dikkat etmenizi öneririm. Elektroniğin güvenilmez bir şey olduğunu, tamamen şans işi olduğunun ben de farkındayım fakat bu elimden iade hakkımın alınmasını gerektirmiyor. Bütçem ona uygun aralıkta olsa Vatan'a vs gitmeyecek miyim sanki? Tamam Şok'tan aracı aracılığıyla almayı ben tercih ettim evet ama hepimiz biliyoruz ki e-ticaret sitelerinden almış olsam aynı ürünü yarın iadeye gönderdiğimde mecburen kabul edilecekti. Bana yapılan muamele işi yokuşa sürmekten başka bir şey değil maalesef ki. Cevap yazdığınız için konuya teşekkür ediyorum.

Araba yürümeseydi emin olun o Ghosting'i bile fark edemezdiniz. Size şöyle söyleyeyim monitör genel olarak çok sıkıntı bir elektronik ürün, genel olarak çoğu şirket veya işletme uğraşmak istemiyor. Diğer elektronik ürünlere göre sorunlu çıkma ihtimali çok yüksek bir elektronik ürün. Global olarak bile örnek vermek gerekirse Amazon gibi sitelerde LG gibi markaların ilanlarının altında "fabrikasyon olarak X sorunu ile karşılaşılabiliniz ve iade durumu oluşturmaz" gibi ibareler bulunuyor. Bu tür kalitesi yüksek ürünlerde bu tür birçok sorun yaşanıyorken sizin aldığınız monitörde bu durum inanın gayet normal. Ben sizi anlıyorum ama maalesef ekonomik şartlar ve yasa boşlukları yüzünden bu durumlar oluşuyor. Bende ismini vermek istemediğim çok ünlü bir işletmeden monitör almıştım ama arızalı çıktı belli bir süre sonra kapanıp tekrar açılmıyordu. Paramı iade alana kadar neler çektim inan bilemezsiniz ve keşke iade edilmeyle sorunlar çözülse. Param iade edilene kadar 2 ay geçti ve bu süreçte alabileceğim monitör de kalmadı hepsinin fiyatı yükseldi. Yerine bir şekilde monitör aldım onu beğenmedim şansımı deniyeyim belki iade alırlar diye ama maalesef kutuyu bir kez açmanız yeterli, iade almıyorlar ikinci el konumuna düştü deyip. İsterseniz siz başka şubelerinde iade etmeyi tekrar deneyin ama emin olun diyecekleri tek şey aldığınız şubeye götürün olacaktır. Bence bunu böyle kullanmaya alışın. Çok kafaya takacaksanız THH başvuru yapın ve sonucunu bekleyin.
Çektiğiniz süreçten bahsederseniz sevinirim, benzer bir sürece ben de girmeyi planlıyorum çünkü :). Şubeden herhangi bir işlem yapılmıyor, MSI garanti servisinden iade formu almam gerekiyormuş.

Öncelikle -de eki yazımlarına ve "herkes" kelimesinin yazımına dikkat etmenizi öneririm. Elektroniğin güvenilmez bir şey olduğunu, tamamen şans işi olduğunun ben de farkındayım fakat bu elimden iade hakkımın alınmasını gerektirmiyor. Bütçem ona uygun aralıkta olsa Vatan'a vs gitmeyecek miyim sanki? Tamam Şok'tan aracı aracılığıyla almayı ben tercih ettim evet ama hepimiz biliyoruz ki e-ticaret sitelerinden almış olsam aynı ürünü yarın iadeye gönderdiğimde mecburen kabul edilecekti. Bana yapılan muamele işi yokuşa sürmekten başka bir şey değil maalesef ki. Cevap yazdığınız için konuya teşekkür ediyorum.

Çektiğiniz süreçten bahsederseniz sevinirim, benzer bir sürece ben de girmeyi planlıyorum çünkü :). Şubeden herhangi bir işlem yapılmıyor, MSI garanti servisinden iade formu almam gerekiyormuş.
Uyarılarınızı dikkate alacağım. Ama bana halen cevap vermediniz. Pahalı bir elektronik ürün aldınız ve ürün önceden bir veya daha fazla el değiştirmiş çıktı. Ne yaparsınız?

Uzaktan alımlarda değişim olmasının sebebi, ürünü görerek almadınız için. Bence komik bir sebep aslında. Dediğiniz ürün iadesi Amerikada var, tam seviyesini bilmiyorum.

Bakın ben size haksızsınız demiyorum. Ama hele ki bizim halkımız tarafından bunun nasıl suistimal edileceğini ve yine diyorum size bu şekilde belki 10 gün belki 2 hafta kullanılmış bir ürün geldiğinde hissedeceklinizi düşünün.

Uyarılarınızı dikkate alacağım. Ama bana halen cevap vermediniz. Pahalı bir elektronik ürün aldınız ve ürün önceden bir veya daha fazla el değiştirmiş çıktı. Ne yaparsınız?

Uzaktan alımlarda değişim olmasının sebebi, ürünü görerek almadınız için. Bence komik bir sebep aslında. Dediğiniz ürün iadesi Amerikada var, tam seviyesini bilmiyorum.

Bakın ben size haksızsınız demiyorum. Ama hele ki bizim halkımız tarafından bunun nasıl suistimal edileceğini ve yine diyorum size bu şekilde belki 10 gün belki 2 hafta kullanılmış bir ürün geldiğinde hissedeceklinizi düşünün.
Hala neden benim bakış açımı tartıştığımızı anlayamadım fakat herhangi bir eksiği veya ghosting gibi bir problemi yoksa açılmış bir ürün gelmesinde bir problem görmüyorum. İade edilirken bu iadenin neden yapıldığı önemli. Kronik sorunlu bir şeyi, bir mağazanın tekrar satması zaten benim gözümde etik değildir.

MSI servisine gitmeniz gerekiyorsa bu büyük ihtimalle ServisPoint'dir diye tahmin ediyorum, bende iade raporunu oradan almıştım. İlk önce ServisPoint'le görüşmeniz gerekiyor onlar size kargo kodu verecek ve o kodla monitörü onlara göndereceksiniz. Ondan sonra ise direk monitörünüz teknik serviste incelenmeye alınıyor ama ben çok bir şey çıkacağını sanmıyorum siz yine de tekrar deneyin bir şansınızı isterseniz. İşte bu süreçte bir de kargo da git gel durumun da ürünün hasar alabilme riski var o biraz sorun. Bu arada siz ürünün kutunun içine bakar mısınız garanti belgesinde ithalatçı şirket hangisi, teyit etmiş olalım.

Hala neden benim bakış açımı tartıştığımızı anlayamadım fakat herhangi bir eksiği veya ghosting gibi bir problemi yoksa açılmış bir ürün gelmesinde bir problem görmüyorum. İade edilirken bu iadenin neden yapıldığı önemli. Kronik sorunlu bir şeyi, bir mağazanın tekrar satması zaten benim gözümde etik değildir.
Çünki konu sizin, sizin sorununuzu tartışıyoruz. Gündemim sizsiniz şuan. Tşk cevap için. Umarım MHH yi kazanırsınız.

Uzaktan alımlarda değişim olmasının sebebi, ürünü görerek almadınız için. Bence komik bir sebep aslında. Dediğiniz ürün iadesi Amerika'da var, tam seviyesini bilmiyorum.

Evet maalesef ülkemizin bu konu da çok geride olduğunu düşünüyorum. Ülkemizde iade almama hastalığı var bence. Özellikle elektronik ürün sektöründe çok fazla bu. Gerekli yasalarla her iki taraf da korunabilir aslında. Ülkemizde bence yasa boşlukları çok fazla. Mesela bazı ürünler var ki açıldıktan sonra gerçekten iade edilmesi imkansız mesela giriş seviyesi ofis fareleri veya uzatma kabloları ambalajları gibi. Makas veya maket bıçağı dışında imkansız ve açıldıktan sonra ambalajı çöp. Böyle düşünüldüğü zaman bence bu yasalar gayet mantıklı ve gerekli ama şu an sanki bütün ürünler böyleymiş gibi davranılıyor. Bazı ürünler var ki deneyimlemek ürünün ne ambalajına ne de kendisine zarar veriyor, onlar da ise bence gerekli kontroller dahilinde iadesi mümkün olabilmeli diye düşünüyorum. Tabii ki de kimse paketi açılmış ve kullanılmış ürün istemez ama o ürünün paketinin açılması veya kullanılması fabrikasyon değerinden bir şey eksiltmiyorsa bence önemli değil paketinin açılmış olması veya kullanışmış olması. Fakat burada da duruma başka bir sorun ekleniyor, suiistimal edilebilme durumu. Uzak mesafe satışlarda müşteri tarafından zevkine her ürün alınıp açılıp geri gönderilebilir, belki elektronik ürünün içinden belli bir parçası çalınıp geri gönderilecek belki de ürünün sahtesi koyulup geri gönderilecek veya en iyi ihtimalle zevkine her ürünü test edecek. Bu kadar durumun içine yetmiyormuş gibi bir de ekonomik durumlar ekleniyor, burada 8000TL olan bir ürün yurt dışında ortalama 400$ öyle olunca da müşteri de pek kafasına takmıyor. Yenisini alıyor veya zaten hemen değiştirebilme şansım var deyip belli bir süre kullanıyor ve yenisini alıp eskisini çöpünün kıyısına bırakıyor 🙂 aslında ana sorun ekonomi de diyebiliriz. Uzun lafın kısası bu durumlar anlatmakla bitmez maalesef ki şu anki durumlar çok ilkel. Şu an yapılacak en iyi yöntem müşterinin kendini garantiye alması. Eğer imkan varsa gidilip birebir ürünü denedikten sonra almak, imkan yoksa da uzun bir araştırma yaptıktan o ürünü seçmek veya halihazırda uzun süre kullanılıp test edilmiş ikinci el olanını tercih etmek.

Ghosting & ölü pixel de bir ayıptır veya kusurdur. Ghostingin genel anlamda monitörlerde ortaya çıkıyor olması veya teknolojik aletlerde (en pahalısı da olsa) bu soruna sürekli rastlanıyor olunması o ayıbı veya kusuru ortadan kaldırmıyor. Bunu normalleştirmeyi bırakalım. Bir üründe kusur varsa vardır. Yoksa da yoktur. Firmaların kafalarına göre ''az ghosting var ben bunu kusur olarak kabul etmiyorum'' veya ''2-3 ölü pixele kadar garantiye sokmuyorum'' deme hakları yoktur. Bu durum tüketicinin hakkını gasp etmek anlamına gelir. Neden insanların bu dayatmayı kabul ettiklerini anlayabilmiş değilim. Sorununuz düzelmezse Tüketici Hakem heyetine başvurunuz lütfen.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Son düzenleme:
Ghosting & ölü pixel de bir ayıptır veya kusurdur. Ghostingin genel anlamda monitörlerde ortaya çıkıyor olması veya teknolojik aletlerde (en pahalısı da olsa) bu soruna sürekli rastlanıyor olunması o ayıbı veya kusuru ortadan kaldırmıyor. Bunu normalleştirmeyi bırakalım. Bir üründe kusur varsa vardır. Yoksa da yoktur. Firmaların kafalarına göre "az ghosting var ben bunu kusur olarak kabul etmiyorum" veya "2-3 ölü pixele kadar garantiye sokmuyorum" deme hakları yoktur. Bu durum tüketicinin hakkını gasp etmek anlamına gelir. Neden insanların bu dayatmayı kabul ettiklerini anlayabilmiş değilim. Sorununuz düzelmezse Tüketici Hakem heyetine başvurunuz lütfen.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 11:
(1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
A) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
B) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
C) aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
Ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
Seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

Bildiğiniz bir vaka var mı bu durumla ilgili? Yani ghosting ya da ölü piksel ya da OLED yanma durumunda firma bunu garanti kapsamına sokmuyorsa tüketicinin kazandığı? Cidden merak ediyorum çözüm ne oluyor?

Yurt dışında ben hiç böyle bir kavrama rastlamadım. Eskiden firmalar ölü pikseli belli bir miktara kadar garantiye sokmuyordu. Zira konuştuğumuz gibi ghostingin hiç garantiye girdiğini görmedim. Hatta genelde ghosting bir monitörün genel olarak kronik sıkıntısı olur ve insanlar o marka modeli tercih etmez, tavsiye etmez ama çıktı diye de garantiye gidilmez. Zira OLED'ler için yanma garantisi 2021 yılından sonra başladı.

Bizim ülkede bunlardan birine karşı MHH ye gidip kazanan var mı gerçekten merak ediyorum.

Bildiğiniz bir vaka var mı bu durumla ilgili? Yani ghosting ya da ölü piksel ya da OLED yanma durumunda firma bunu garanti kapsamına sokmuyorsa tüketicinin kazandığı? Cidden merak ediyorum çözüm ne oluyor?

Yurt dışında ben hiç böyle bir kavrama rastlamadım. Eskiden firmalar ölü pikseli belli bir miktara kadar garantiye sokmuyordu. Zira konuştuğumuz gibi ghostingin hiç garantiye girdiğini görmedim. Hatta genelde ghosting bir monitörün genel olarak kronik sıkıntısı olur ve insanlar o marka modeli tercih etmez, tavsiye etmez ama çıktı diye de garantiye gidilmez. Zira OLED'ler için yanma garantisi 2021 yılından sonra başladı.

Bizim ülkede bunlardan birine karşı MHH ye gidip kazanan var mı gerçekten merak ediyorum.
Spesifik olarak ölü pixel ile ilgili THH sürecim olmadı ancak daha önce aldığım bir monitörde ghosting sorununu bizzat yaşamıştım ve öncesinde değişim talebimi reddeden firma, sonrasında talebim üzerine ürünü iade alarak bedelini tarafıma iade etti. Tabi bu süre. 1.5-2 aylık bir süreci kapsıyor. Hepsiburada üzerinden bir satıcıdan almıştım. Hep diyorum bazı durumlarda firmaların tüketicilere dayattığı argümanları fazlasıyla kabullenmiş durumdayız. İnsanların haklarını aramayacaklarını bildikleri için rahat hareket ediyorlar.​

Geri
Yukarı