Sokak köpekleri hakkında anket

Sokak köpekleri hakkında aşağıdaki çözümlerden hangisini savunuyorsunuz?

• Köpeklerin hepsinin uyutulması

• Barınakların kapasitesi ölçüsünde köpeklerin toplatılıp geri kalanın uyutulması

• Köpeklerin toplanmayıp hepsinin kısırlaştırılması

• Barınakların kapasitesi ölçüsünde köpeklerin toplatılıp geri kalanın kısırlaştırılması

• Köpeklerin sahiplendirilip, barınakların kapasitesi kadar köpeğin toplatılıp geri kalanın uyutulması

• Sahiplendirilip, barınakların kapasitesi kadarının toplatılıp geri kalanın kısırlaştırılması

• Üsttekilerin yapılmaması ve köpeklerin kendi hallerine bırakılması

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Cevap seçeneklerinden farklı düşünüyorsanız düşüncenizi aşağıda paylaşabilirsiniz. Hakaret etmeden düşüncenizi paylaşmanızı rica ediyorum. İyi Sosyaller.
Saldıran köpek haberlerini okuduğum zaman açıkçası çok korkuyorum. Genelde yolumu değiştiriyorum. Hatta hiç sevmiyorum. Ama gönlüm katledilmelerine razı gelmiyor, çünkü sebepsizce vahşice katledilen insanlar var , bu insanlar için otenazi kararı ya da tek hücre kararını savunabilirim. Ama aklı ile hareket etmeyen, aç kaldıkları için saldıran köpeklerle ilgili bu kararı destekleyemem ,vicdanım kabul etmiyor. Can havliyle insan kendini savunmak isteyebilir, acımasız olabilir .ama şimdi herkes rahat yatağındayken otenazi kararı çok acımasızca. Devlet barınak yapmalı ve oteneziyi destekleyen herkes barınaklarda bakılması için bir miktar bağış yapmalı. Toplum olarak hepimizin sorumluluğu.

Son düzenleme:
Tabiki ama gerek kalmayacak;

Eki Görüntüle 2203890

Burada çıkan sonuç halkın çoğunluğunu yansıtmıyor. En başta buranın yaş ortalaması çok düşük. 14-15 yaşında çocuk hala ergenliktedir ve vicdan empati vb. gelişme sürecindedir.

Ayrıca karardan öncede sokaktayız 2 Haziranda mitingimiz var.
İletişim Başkanlığı nerden bulmuş bu 4 bin kişiyi amca ya?

GOYJR9ZWIAA5LaE.jpg

Tek tek bana gore yorumlayiyim.
  1. Hepsinin uyutulmasi saçma bence.
  2. En mantiklisi bu.
  3. Kisirlastirilirsa bu surec daha uzun surecek ve sonuç ayni olacak, niye erkenden cozmeyelim?
  4. 3 ile baglantili. Toplanmasi mantikli ama geri kalani kisirlastirilinca gece bir sure sonra ayni yola varacak.
  5. Sokak kopeklerinin %15'inden fazlasinin sahiplenecegini dusunmuyorum milletin, sadece duyar kasiyorlar.
  6. Buna cevap vermis oldum.
  7. Zaten son oldugu icin bir karar alinmak zorunda. Bir sürü sokak kopekleri ile sorun yasayan vatandasimiz var. Bende bile fobi olustu gece saat 11'den sonra cop atmaya gidemiyorum kopekler yuzunden. Gordugum zaman yolumu degistiriyorum/uzatiyorum
Bunlar bana gore savunma yontemi diyebilirim.

Köpeklerin sahiplendirilip, barınakların kapasitesi kadar köpeğin toplatılıp geri kalanın uyutulması.
Sahiplendirilen köpeklere de çip takılması hayvanların toplu olarak kısırlaştırılması ve petshopların da kapatılıp mühürlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
Burada öncelik partiden bağımsız sorumluluk belediyelerde. Uyutulmasın demiyorum, uyutulduktan sonrasında da belediyelerin gerekeni yapması gerek, bu bir kerelik bir şey olmamalı en başta petshoplar kapatılmalı ve insanların hayvanlarını sokağa atmalarının önüne geçilmeli kedi ya da köpek. Bu ülke de genel olarak hayvan sorunu var, kedisi ile köpeği ile.

Olum ben 2 kere köpek yüzünden ölüm tehlikesi atlattım, bir kerede arkadaşımın dizi yarıldı. Bu yaratık kafalılar hala neyi savunuyor anlamıyorum. Siz de yaşlanacaksınız sizin de çoluk çocuğunuz olacak kendini savunamayacak hiç mi düşünmüyorsunuz bunları.. Anlamıyorum bu uyutulmasın beslensin muhabbetini, lan millet kendini besleyemiyor 15 milyon köpeği mi besleyecek akıl var izan var..

Olum ben 2 kere köpek yüzünden ölüm tehlikesi atlattım, bir kerede arkadaşımın dizi yarıldı. Bu yaratık kafalılar hala neyi savunuyor anlamıyorum. Siz de yaşlanacaksınız sizin de çoluk çocuğunuz olacak kendini savunamayacak hiç mi düşünmüyorsunuz bunları. Anlamıyorum bu uyutulmasın beslensin muhabbetini, lan millet kendini besleyemiyor 15 milyon köpeği mi besleyecek akıl var izan var.

Burada ki sorun sokaktaki saldırgan köpeklerin cins kırma köpek olması. Mesela çoğu alman kurdu yada kırması.
Belediye ya da devlet pitbul ve benzeri cins saldırgan köpeklerin satışına beslenmesine bulundurulmasına engel olmadıktan sonra istediğin kadar öldür telef et önüne geçemezsin.
Uyutulsun ya da uyutulmasın iş belediyelere düşüyor, bütün 81 il şehir belediyelerin organize çalışması lazım. Ama zaten ne kadar organizler ne kadar uyumlular biliyoruz.:d Bizim bu sorunu yaşıyor olmamız da zaten devletin herhangi bir önlem almaması, yönetimin kötü olması, bir sorun olduğu zaman geçici önlemler alınması, bu kararda hangisi olursa olsun geçici bir önlem maalesef.

Burada ki sorun sokaktaki saldırgan köpeklerin cins kırma köpek olması. Mesela çoğu alman kurdu ya da kırması.
Belediye ya da devlet pitbul ve benzeri cins saldırgan köpeklerin satışına beslenmesine bulundurulmasına engel olmadıktan sonra istediğin kadar öldür telef et önüne geçemezsin.
Uyutulsun ya da uyutulmasın iş belediyelere düşüyor, bütün 81 il şehir belediyelerin organize çalışması lazım. Ama zaten ne kadar organizler ne kadar uyumlular biliyoruz.:d Bizim bu sorunu yaşıyor olmamız da zaten devletin herhangi bir önlem almaması, yönetimin kötü olması, bir sorun olduğu zaman geçici önlemler alınması, bu kararda hangisi olursa olsun geçici bir önlem maalesef.

7-8 sene önce bu derece sorun yoktu, o dönem bu işe yonelip hepsini kısırlaştirsalardi hem daha insani hem daha ucuz olurdu hem de binlerce insan yaralanmamis olurdu. Şimdi durdurulamiyor, kisirlastirsan ne yazar her yerdeler. Cins fikrine katılmıyorum, akşamüstü ve gece herhangi bir köpek saldırganlasabiliyor. Sürü halindeyse vay haline isterse beş santim olsun köpek.

Bizim insanımıza köpek sahiplendirmek yaramaz illaki sokağa atmalar, köpeğin sahibine saldırması veya sahibinin köpeğe saldırması gibi şeyler olacaktır ama onca şeye rağmen mantıksız değil.
Barınaklara toplatma düzgün yapılırsa bir nebze olabilir fakat şu anki duruma bakılırsa kontrollü ve düzgün bir şekilde uygulanmıyor. Yine de mantıksız bir fikir değil, olabilir.
Uyutma ise olması gereken bir çözüm, fakat tamamen değil.
Kendi çözümüm köpeklerin %60'ını uyutarak, %40'ının yarısını kısırlaştırarak olurdu. %40'lık kısım döngüye girer ve nüfus kontrolü olurdu. Köpek sahiplenmek isteyen ise %60'lık kısımdan uyutulmadan önce sahiplenirdi. Sahiplenilen köpekler ise bir evlatmış gibi önlemler alınmalı ki sokağa atılmaların önüne geçilebilsin.

Tabiki ama gerek kalmayacak;

Eki Görüntüle 2203890

Burada çıkan sonuç halkın çoğunluğunu yansıtmıyor. En başta buranın yaş ortalaması çok düşük. 14-15 yaşında çocuk hala ergenliktedir ve vicdan empati vb. gelişme sürecindedir.

Ayrıca karardan öncede sokaktayız 2 Haziranda mitingimiz var.
Bu anketin hiçbir geçerlilik yanı yok. Baştaki "bu böyle olacak" dedikten sonra o ellerin hepsi havaya kalkar.

Bu durumun empati yoksunluğu ile de bir alakası yok. Köpeklerin öldürelecek olması kimsenin hoşuna gitmiyor ama başka bir çözüm yok.

Efendim barınak, barınaklara çok az bir kısmını koyabilirsin kaldı ki barınaklarımız hem yetersiz hem de niteliksiz.

Efendim sahiplenin. Kim sahiplenecekmiş ya? 10 milyon sokak köpeğinden 500 binini sahiplendirirseniz alkış tutarım size.

Efendim kısırlaştırın. 10 milyon hocam 10 10. Teker teker 10 milyona kadar say bakalım. Çok değil mi? Bu ülkenin ne de başka bir ülkenin böyle bir yeterliliği de yok, zamanı da yok, kaynağı da yok. Tüm batı ülkeleri mal mı? Onların aklına kısırlaştırmak gelmiyor mu?

Çözümünüz olmadan köpekleri öldürmeyin diye miting yapmak kadar saçma bir şey yok. Tamamen prim kasmak olur bu. "Köpeklleri öldürmeyiiiin" ne yapalım? "Bilmiyoruuuz ama öldürmeyiiiin. Siz köpek katilisiniz. Köpekleri segmiyorsunuuuz." Ya bırakın şu ayakları.
Ben de istemiyorum hiçbir canlıya zarar gelsin, bak geçen beni 3 tane köpek kovaladı. Baldırımdaki eşofmanımdan yakalyıp yere düşürdü. Etraftaki abiler olmasa belki de bunları yazamıyordum. Ama bir sor bana.

"Ali o seni kovalayan köpekleri öldürür müsün" hayır abi yapamam. Kıyamam her ne kadar sebepsiz yere bana saldırdılarsa da kıyamam. Uyutmak en etkli cözûm ancak buna vicdanlar nasıl dayanır orasını bilmiyorum. Ama önüne geçmezsek ileride çok daha vahşi bir şekilde bu durumu çözeceğimizi de biliyorum. O yüzden kusura bakmayın. Uyutmak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı