Son zamanlarda, korsan oyun hakkında fikirleriniz nedir?

Arkadaş benim anlamadığım, bu adamlar hem çatır çatır korsan kullanıyor, oyun yapımcılarına para vermemek için ellerinden geleni yapıyor, sonra Türkçe dil seçeneği olmayınca feryadı basıyor. E kardeşim sen adamın oyununu çalarsan, ülkenden adama giden para çerez parası seviyesinde olursa adam neden sen onun emeğini çaldıktan sonra daha keyifli zaman geçirmen için uğraşıp Türkçe dil seçeneği eklesin?
Korsan kullanmıyorum da, her oyuna Rusça dil desteği gelmesinin nedenini açıklar mısın hocam bu mantıkla?

Öyle bir konuşmuşsun ki bilgisi olmayan biri görse sadece Türkler korsan kullanıyor zannedicek 🤣. Sen ve senin zihniyetine acıyorum.
Ama ben senin gibilere acımıyorum. Hırsızlığa bahane bulan, haktan namustan anlamaz insanlar her türlü kötülüğü hakediyor. Tamam hadi Türkiye'nin tamamı korsan kullanmak yerine oyunu alsa yine de Türkçe desteği gelmeyecek diyelim, bu adamların parası bol ben korsan indirsem bu adamlara zaten koymaz ona da kabul. Mesele o adamın 20 dolar kaybetmesi değil, mesele senin hırsızlık yapmış olman. Ha sana göre farketmiyordur, ben çalarım işime bakarım namus haysiyet boş iştir diyorsan birşey diyemem tabii, ben kendi adıma asla hırsızlık yapmamaya, kimsenin hakkına girip ahirette bir iğne ucu kadar bile borçlu çıkmamaya kararlıyım. İster zengin olsun ister fakir o kişi, hırsızlık beni de alçaltır.
Eğer korsan kullanımına göre dil desteği verilmeseydi, Türkiye'den önce birçok ülkenin dil desteği oyunlardan kaldırılırdı. Şu yıllardır, halk efsanesine dönüşmüş argümandan acil vazgeçmeniz gerekiyor.
Tamam çoğu ülke için geçerlidir bu ama Türkiye zaten günümüzde ekonomik sebeplerle, kültürel ve siyasal sebeplerle çoğu ülkeyle arası iyi olmayan bir ülke. Üstüne birde bunu ekleyince Türkçe dil desteği gelmemesi kaçınılmaz oluyor. Herşeye rağmen korsan oranları çok düşük olursa dil desteği geleceğini düşünüyorum.
Korsan kullanmıyorum da, her oyuna Rusça dil desteği gelmesinin nedenini açıklar mısın hocam bu mantıkla?
Rusya hem Türkiye'nin iki katı nüfusa sahip hem de ekonomik bağımsızlığı var. Herşeyden önemlisi Rus rublesi her ne kadar dolar karşısında düşük olsa da adamlar bizim gibi tamamen dışa bağımlı değil, kendi yağlarında kavrulabiliyorlar. Dünya'nın en önemli ülkelerinden biriler günümüzde.

Paran yok iken gidip marketten gıda ürünü çalıyor isen bunu da yaparsın benim için aynı şey. Ben napıyorum mesela Metro Exodus ilk çıktığında 200-250TL falandı bir oyuna bu parayı vermem ben istesem veririm ama içim acır her neyse bu yüzden 2 sene sonra oynadım 35TL'ye aynı şekilde Assassin's Creed Odyssey oyununu ilk çıktığında değil şimdi oynuyorum. Mount and Blade Bannerlord'u %50 ve üzeri indirim aldığında alıp oynayacağım mesela gidipde Torrent indirmem. Benim fikrim görüşüm ve bu konuda sergilediğim hareket bu şekildedir. Ha çok beğendiğin hayranı olduğun oyun çıkar onu bekleyemem dersem gider çıktığında alırım ama şu an için öyle bir durum yok.

Arkadaş benim anlamadığım, bu adamlar hem çatır çatır korsan kullanıyor, oyun yapımcılarına para vermemek için ellerinden geleni yapıyor, sonra Türkçe dil seçeneği olmayınca feryadı basıyor. E kardeşim sen adamın oyununu çalarsan, ülkenden adama giden para çerez parası seviyesinde olursa adam neden sen onun emeğini çaldıktan sonra daha keyifli zaman geçirmen için uğraşıp Türkçe dil seçeneği eklesin?

Marketten satın aldığımız süt, pudra şekeri vb. ürünler de ücretsiz ona bakarsan, neden ücretsiz olarak çantaya atıp gitmek varken kasada para ödeyelim?

Aynn sadece türkler korsan kullanıyor 🤣

Tamam çoğu ülke için geçerlidir bu ama Türkiye zaten günümüzde ekonomik sebeplerle, kültürel ve siyasal sebeplerle çoğu ülkeyle arası iyi olmayan bir ülke. Üstüne birde bunu ekleyince Türkçe dil desteği gelmemesi kaçınılmaz oluyor. Herşeye rağmen korsan oranları çok düşük olursa dil desteği geleceğini düşünüyorum.
Korsan kullanımı %0 oranlarına düşse bile büyük şirketler tarafından dil desteği gelmeyecek. Türkçe dil desteği gelmemesinin binbir sebebi var. Korsan kullanımı o envai çeşit sebeplerin yanında çok ufak kalıyor. Korsan kullanımı bittiğinde tüm oyunları Türkçe oynayacağız gibi bir hayaliniz var ise üzülerek söylüyorum böyle bir şey olmayacak.

Korsan emek hırsızlığıdır ama ülkenin durumundan dolayı oynayanlara karşı çıkmam çoğu kişi ay sonunu zor getiriyor bu yüzden anlaşılabilir ama durumu iyi olanda 10TL'lik oyunu korsan indirmesine gıcık oluyorum.

E ben bunu açıkladım ya güzel kardeşim, hepinize tek tek mi anlatayım?

Bak kardeşim korsan oynamanın Türkçe dil seçeneğine etkisi olduğunu düşünmüyorum yorumun o kadar ilginci sadece türkler korsan kullanıyormuş gibi soylemissin. Ustte düzeltme yapmışsın ama ben bununla alakası olduğunu düşünmüyorum hem zaten senin fikrine değil sadece türkler korsan kullanıyormuş gibi anlatmama tepki verdim.

Korsan kullanımı %0 oranlarına düşse bile büyük şirketler tarafından dil desteği gelmeyecek. Türkçe dil desteği gelmemesinin binbir sebebi var. Korsan kullanımı o envai çeşit sebeplerin yanında çok ufak kalıyor. Korsan kullanımı bittiğinde tüm oyunları Türkçe oynayacağız gibi bir hayaliniz var ise üzülerek söylüyorum böyle bir şey olmayacak.
Başka sebepler de olabileceğinin farkındayım ama oran %0 olduğunda Türkçe dil desteği gelmemesi bana imkansız geldi. Bu durumda neden dil desteği gelmesin ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı