Sonsuza kadar yaşamak mı yoksa bugün ölmek mi?

Başlarında Mezopotamya'dan konuşuyorum Sümer'in devletlerinde Akad Asur Babil'de hem mahsul stok tahıl babında hem de ezoterik tinsel arayış babında insanlar bu rutinlere ve pratiklere sarılırken, Deprem ve sel felaketinden taşkınlardan sonra Kenan'a göç eden sonra da İbrani olarak anılan Yahudilerin gerek Mısır'da gerek Kudüs'te gerek Petra da gerekse de Mekke'de örneğin Kabe bunlardan bir tanesidir, ticaretin ve ekonominin pratiğine doğru evrilmiş, günümüze değinde hem ekonomik hem tinsel rutinlerin başını çekmiştir hep.

Bütün bunların altında yatan sebepte gayet açık ölümlülük ve ölüm korkusu.

Vahametin içine düştükleri zamanda aynı pratiklere rutinlere sarılıyoruz lakin bunlar bir çözüm mü değil elbet sadece rahatlamak için.

Ölüm korkusu karşısında rahatlamak içinde insanlar bunları yapıyorlar, ölümlü olma sorununu çözmekten ziyade bir gün ölecek olmanın yarattığı dehşetin üstlerinde yarattığı tansiyonu gidermek için sarılıyorlar her şeye.

Ölümlülük ortadan kalkar ise şayet, insan daha düzenli düzenlilik içinde olacak.

Bütün bu kaos hep bundan.

Evet hocam, kesinlikle katılıyorum. Hayat kısa, doyasıya eğlen diyorlar. Özünde bizler de biyolojik birer makineleriz ve çeşitli araçlarla tıpkı bir arabayı modifiye eder gibi modifiye edilebileceğimize inanıyorum. Örneğin CRISPR-CAS9 teknolojisi ile...

Dinler de dediğin gibi bu ölüm korkusunden doğan enerjiyi başka bir şeye yönlendirerek kendilerini avutuyorlar.

Başlığa cevap:
Sonsuza kadar yaşarsam bir yerden sonra yaşlılık vs. girer işin içine. Ölmem ama eziyet olur bana. Cevap veremeyeceğim.
Mesaja cevap:
Bir kaç arkadaş da yazmış. Yakınlarının tek tek öldüğünü görmek gerçekten çöküş sebebi olur.

Cevap verilemez bir soru bence.

Başlığa cevap:
Sonsuza kadar yaşarsam bir yerden sonra yaşlılık vs. girer işin içine. Ölmem ama eziyet olur bana. Cevap veremeyeceğim.
Mesaja cevap:
Birkaç arkadaş da yazmış. Yakınlarının tek tek öldüğünü görmek gerçekten çöküş sebebi olur.

Cevap verilemez bir soru bence.

Hocam okusaydiniz keşke başlığa göre cevap vermek yerine.

Ben cevap vermeyeceğim attığım oy sadece sizin oyunuzu görmek için. Sonsuza kadar yaşama da hiçbir şekilde olmeyeceksiniz 1 milyar yıl ömrü bile olsa dünyanın olmiceksiziniz boyle düşünün.

Şu anki yaşınızda ve su anki durumunuzda kalacak şekilde ama 18 yaşından kucuk iseniz 18 yaşınıza gelene kadar bu ''sonsuz yaşamda'' 18 yaşına kadar gelene kadar buyuyeceksiniz. Ama 18+ isen mesela 30 bu yaşına sonsuza kadar yasacayacaksiniz. Gelir durumunuz soze göre değişir. (Çevrem bu olayı fark etmez mi olayını düşünmeden cevap verin)
Bugün ölmek çünkü sonsuz gerçekten uzun bir süre ve hiç eğlenceli olacağını sanmıyorum. Hem bugün ölsem yarın yaşıyor olabilecek olmamın da bir önemi kalmaz. The Good Place'de bu konuya da değiniliyordu kesinlikle öneririm. Sonuna kadar izleyin.

Geri
Yukarı