Yaşamak nedir?

• Konuyu başlatan Mogl
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 703

Mogl

Picopat
Makaleler
2
Yer
Antalya
Yaşamak nedir sizce? Sorum bu içinizden ne geliyorsa yazın sevgili sosyal sakinleri. Benim naçizane görüşüm şu: Yaşamak aslında hiç bir şey değil önemli olan yaşadığını hissetmek. Herkes yaşar; bitkiler, hayvanlar, bakteriler lakin bu canlılar yaşadığını hissedemez. Yaşamak o zaman kendi başına yeterli değildir. Bazen insanın zamanları olur kendisini göremez hayatta bir robottur. Her gün işe-ev ve ev-iş arasında gider her gün aynı şeyleri yaşar. Sizce bu insan yaşıyor mu? Aslında yaşadığını hissetmek zor değil. Bir çiçek koklamak bile o güne bir farklılık katacaktır. Yaşamak yaşamı hissetmekten geçer kısaca.

Yaşamak nedir sizce? Sorum bu içinizden ne geliyorsa yazın sevgili sosyal sakinleri. Benim naçizane görüşüm şu: Yaşamak aslında hiç bir şey değil önemli olan yaşadığını hissetmek. Herkes yaşar; bitkiler, hayvanlar, bakteriler lakin bu canlılar yaşadığını hissedemez. Yaşamak o zaman kendi başına yeterli değildir. Bazen insanın zamanları olur kendisini göremez hayatta bir robottur. Her gün işe-ev ve ev-iş arasında gider her gün aynı şeyleri yaşar. Sizce bu insan yaşıyor mu? Aslında yaşadığını hissetmek zor değil. Bir çiçek koklamak bile o güne bir farklılık katacaktır. Yaşamak yaşamı hissetmekten geçer kısaca.
Yaşam ölümümüze giden bir yol ve bir araç, o yüzden pek bı önemi yok.

Çoğu insan yaşadığı için aslında yaşamanın çok da önemli olmadığı noktasına varabilir fakat bu yaşadığı içindir! Atıyorum ölmemek için su ihtiyacınız vardır bu aralıksız ve çokca karşılanır bundan dolayı sıkıntı yaşamazsınız. Temel ihtiyaçlardan cinselik mesela yaşandığında sorun yoktur fakat bunu hiç yaşamadan dünyadan göç eden insanlar vardır. Vasat bir yaşam sağlandığında dahi insan tatmin olabilir ama bu bile yoksa buna empati bile yapamazsınız.

Çoğu insan yaşadığı için aslında yaşamanın çok da önemli olmadığı noktasına varabilir fakat bu yaşadığı içindir! Atıyorum ölmemek için su ihtiyacınız vardır bu aralıksız ve çokca karşılanır bundan dolayı sıkıntı yaşamazsınız. Temel ihtiyaçlardan cinselik mesela yaşandığında sorun yoktur fakat bunu hiç yaşamadan dünyadan göç eden insanlar vardır. Vasat bir yaşam sağlandığında dahi insan tatmin olabilir ama bu bile yoksa buna empati bile yapamazsınız.
Daha cinsel bir yaklaşımım olmadı ve hala hayatımdan memnunum, belki de ilgi duymuyorum 🤔

İnsan varlığını sürdürmeye programlıdır, bu yüzden cinnet geçirip de aklınızı kaybetmediğiniz sürece kendinizi boğamazsınız parçalayamazsınız vücut bütünlüğünden dolayı.

Ama hastaysanız örneğin apotemnafili misal bir uzuv size yük gelir ağır gelir o uzvu kesip atmak istersiniz ama uzuv sağlıklı çalışır, bütün olay kafatası içindeki dış dünyadan korunaklı beynin varlığını sürdürmesinden ibaret oluyor. Bu hastalığı yapan da beyin apotemnafiliyi.

Yaşama iç güdüsü en sabit temel içgüdüdür, Olayı da budur zaten, Aslında tek olay budur.

Organizmanın uyaran almaya devam etmesi varlığını devam ettirmesi bütün mesele bu başka da bir şey değil.

Tali amaçlarda buna göre şekilleniyor.

Bilinç kayıplarında kasılan kaslar bilinç açılır açılmaz en derininden nefesler bilgisayarın sürekli bilgisayar açık kalsın istemesi muhabbeti gibi yaşamak da beynin sürekli açık kalmayı istemesi.

Bu da bu şekilde evrilmesinden kaynaklanıyor. Sürekli uyaran almak uyarılmak.

Uyarıldıysam varım var olmam içinde uyarılmam gerek diyor beyin, buna da yaşamak deniyor. Temel içgüdülerden yaşamak da bunun üstüne.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı