Çözüldü [Soru - Cevap] Savaş Uçaklarının Makineli Topu Ne İçin Kullanılır?

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 2B
Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Uzun süredir soru cevap yapmıyoruz, bir tane yapalım dedim.

Savaş uçaklarının makineli topları sadece havadaki unsurlara mi kullanılmak için var yoksa yerdeki unsurlara da etkili bir şekilde g ateş edilebilir mi? Ya da ikisi için de kullanılabilir mi?

Anket açamıyorum, eğer modlar acabiliyorsa bu şekilde açarsa sevinirim.

A) Sadece hava unsurları için kullanılır.
B) Sadece yer unsurları için kullanılır.
C) Her iki unsur için de kullanılabilir.
D) Sadece füze kalmamış iken kullanılır.
E) Sadece 2 pilotlu uçaklarda kullanılabilir.

images (5).jpeg

Çözüm
C şıkkı diyorum.

F16'ların tekli versiyonlarında da top olduğu için E şıkkı gider.

Hem hava hem kara unsurlarına kullanılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Birkaç izlediğim videoda öyleydi daha doğrusu. Ayrıca A-10 Thunderbolt gibi uçakları düşünüce yer unsurlarına kullanıldığından eminim. Bu yüzden A ve B şıkkı gider. (Ayrıca BÖRÜ gibi yapımlarda da kullanılıyordu yer unsurlarına karşı.)

D şıkı direkt gider zaten. Her şeye füze atılmaz. Belli bir kapasitede füze taşınıyor zaten. (Yine BÖRÜ'de yer unsurlarına karşı füzesi olmasına rağmen top kullanılan bir sahne vardı. Ayrıca füzenin şarapnel etkisi olduğu için yakın mesafede sorun yaratabilir.)
C şıkkı diyorum.

F16'ların tekli versiyonlarında da top olduğu için E şıkkı gider.

Hem hava hem kara unsurlarına kullanılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Birkaç izlediğim videoda öyleydi daha doğrusu. Ayrıca A-10 Thunderbolt gibi uçakları düşünüce yer unsurlarına kullanıldığından eminim. Bu yüzden A ve B şıkkı gider. (Ayrıca BÖRÜ gibi yapımlarda da kullanılıyordu yer unsurlarına karşı.)

D şıkı direkt gider zaten. Her şeye füze atılmaz. Belli bir kapasitede füze taşınıyor zaten. (Yine BÖRÜ'de yer unsurlarına karşı füzesi olmasına rağmen top kullanılan bir sahne vardı. Ayrıca füzenin şarapnel etkisi olduğu için yakın mesafede sorun yaratabilir.)

Çözüm
Kuş avlamaya🦅😁şaka şaka yer hedeflerine veya rakip uçağa atıyorum rocketin bitti ıskaladın geriye toplar kaldı kullanacak. Pilotun tercihine bağlı ister roket ister top kullanır.

Bence hem C hem A. Çok çok gerek kalmadıkça hava unsurları için kullanılmıyordur, I. Dünya Savaşı'ndan bu yana işler değişmiştir herhalde😄 Makineli ile düşman uçağını vurmak hem daha zahmetli ve maliyetli olur diye tahmin ediyorum.

Bence hem C hem a. Çok çok gerek kalmadıkça hava unsurları için kullanılmıyordur, I. Dünya Savaşı'ndan bu yana işler değişmiştir herhalde😄 makineli ile düşman uçağını vurmak hem daha zahmetli ve maliyetli olur diye tahmin ediyorum.

O belli olmaz havada her şey şans ve beceri işidir. Ben world of airplanes oyynuyorum bazen rocketle bazen topla indiriyorum rakibi. Yer hedeflerinede 30mm topu kullanıyorum, roketleride, hepsi genel amaçlıdır. 850 kill im var roketle.

Operasyonun amacına göre değişmez mi?
Ancak gönlüm E cevabından yana çünkü BF 3 oyunundaki malum uçak sahnesini hâla hatırlıyorum. 😂
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevabı aksam eve geçince yazacağım. Bakalım nasıl epik fikirler çıkacak :D
Operasyonun amacına göre değişmez mi?
Soru genelleme olduğu için pek etkilemez.

Doğru cevap C şıkkı.

Makineli top genelde hava unsurlarına karşı dog fightlarda yakın karşılaşmalarda ya da füzeler bittiğinde kullanılır ancak aynı zamanda yer unsurlarına da makineli topunuz ile saldırılar gerçekleştirebilirsiniz.

Yer unsurlarına saldırı konusuna gelince yeri geldiğinde, zor durumda kalındığında iyi bir pilotaj ile yer birliklerine karşı da kullanılabilir. Mesela yerde dost birlikler düşmanlara çok yakındır ve bomba atamazsınız. O zaman düşman bulunan noktalara makineli top ile atak edilebilir

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tek pilotlu uçaklarda da çift pilotlu uçaklarda da top bulunabilir. Kullanmak için de füzenin bitmesi şart değil. Önündeki uçağa fuze atamayabilirsin eğer çok yakınsan, bu durumda top kullanırsın.

İlk ve doğru cevap veren @Ecmel'e tebrikler. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.

Son düzenleme:
İlk ve doğru cevap veren @Ecmel'e tebrikler. Sorunuz varsa sorabilirsiniz.
Teşekkür ederim. Böyle soruların devamını bekliyorum hocam. Aşırı bilgi sahibi olmasam da bildiklerimle tüm soruları cevaplamaya çalışırım. Elinize sağlık.

Geri
Yukarı