Soru: Rus Savaş Uçaklarının Kokpiti Neden Mavidir?

Rus Savaş Uçaklarının Kokpiti Neden Mavidir?

• Oy verenlerin toplamı
    104
  • Anket kapandı .
Ben B diyorum. Uzun yolculuklarda stres alma gibi bir özelliği olsaydı batı tarafı uygulardı.
Ters uçuştaki özellik aynı şekilde.
Sovyetler garip şeyler yapıyorlardı ama bu kadar garipleşeceğini düşünmüyorum. Bir işe yaramayan mavi kokpit mi olur?
Göstergelerin çalışması ile ilgili bir katkı sağlasa gerek.
Bu arada sadece savaş uçaklarında değil, büyük uçaklarda da mavi kokpit kullanmışlar. Bu bilgi bu şıkka varmamı sağladı.

Uçağın yön sensörleri onu söylüyordur bence. Zaten o hızda giderken sağa sola bakmak da mümkün olmayabilir. 9 eksenli bir IMU yönünü söyler.
Öyle bir sensör yok desem. :D En azından görseldeki uçaklarda :D

A- Geleneğe dönüşmesi için bir süre kullanılmalı sanki, o sürede neden kullanılmıştı acaba?

B- Böyle önemli bir özelliği diğer uçak üreticileri de kopyalardı diye düşünüyorum. Konuda da böyle bir soru var zaten. 🙂

C- Aslında bu gayet mantıklı geliyor kulağa. Ancak şöyle bir durum var, pilotlar hislerinden çok önlerindeki jiroskop verilerine güvenmeli. Bu nedenle böyle bir hissiyat oluşturma yoluna gitmeleri garip olur diye düşünüyorum. Ek olarak deniz üzerinde uçarken hem alt hem de üst taraf mavi kalacak, belki kafa karışıklığı bile yaratabilir bu durum.

D- Savaş uçaklarında pilotlar daha tetikte mi olmalı rahat mı olmalı, bu önemli sanki. Tetikte olmaları daha iyi olur diye düşünüyorum. Hatta sivil pilotların daha rahat olması daha önemli, o zaman yolcu/kargo uçaklarında da kullanılabilirdi mavi renk.

Sonuç olarak hiçbirini tam kabul edemedim. 😀 Yine de en olası gelen şık C gibi.

B- Böyle önemli bir özelliği diğer uçak üreticileri de kopyalardı diye düşünüyorum. Konuda da böyle bir soru var zaten. 🙂
Belki Amerikanlar bu sorunu çözebilecek teknolojide bir ekran kullanmışlardır, olabilir mi olur. :D

A- Geleneğe dönüşmesi için bir süre kullanılmalı sanki, o sürede neden kullanılmıştı acaba?

C- Aslında bu gayet mantıklı geliyor kulağa. Ancak şöyle bir durum var, pilotlar hislerinden çok önlerindeki jiroskop verilerine güvenmeli. Bu nedenle böyle bir hissiyat oluşturma yoluna gitmeleri garip olur diye düşünüyorum. Ek olarak deniz üzerinde uçarken hem alt hem de üst taraf mavi kalacak, belki kafa karışıklığı bile yaratabilir bu durum.

D- Savaş uçaklarında pilotlar daha tetikte mi olmalı rahat mı olmalı, bu önemli sanki. Tetikte olmaları daha iyi olur diye düşünüyorum. Hatta sivil pilotların daha rahat olması daha önemli, o zaman yolcu/kargo uçaklarında da kullanılabilirdi mavi renk.

Sonuç olarak hiçbirini tam kabul edemedim. 😀 Yine de en olası gelen şık C gibi.
İlk başta Sovyetler'in bunu böyle yapma nedeni Avrasya'nın kontrastın düşük olduğu bir coğrafya olması. Pilotlar kabini daha rahat görebilsin diye parlak mavi renk seçilmiş. Ayrıca mavi rengin uzun uçuşlarda stresi azalttığı düşünülerek tercih edilmiş. Eskiden yolcu uçaklarında / kargo uçaklarında da vardı sonra kaldırıldı çünkü artık uçaklar sadece Sovyet coğrafyasında değil, Amerika'ya, Afrika'ya kadar uçuyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı