Sorunumun ne olduğunu bilmiyorum

Rosseckx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Sovngarde
Selamlar. Bir sorun yaşıyorum fakat ne psikolojisi, ne sendromu nedir bu bilmiyorum. Adeta beynimle iradem savaşıyor gibi bir şey. Atıyorum telefonum şarjda ve şarj olduğu belli fakat sanki şarj aleti biraz çıkmış da etmiyormuş gibi hissediyorum ama bariz ediyor işte ve aleti ittirmezsem rahat edemiyorum. Bunun dışında çantamın fermuarları kapalı olduğu halde kontrol etme gereksinimi duyuyorum. Oturduğum koltuk simetrik gelmezse ayarlama hissiyatı basıyor. Zihnimle savaş veriyorum ve genelde kaybediyorum. Bu durumun bir adı var mı? Obsesif bozukluk mu acaba?

Selamlar. Bir sorun yaşıyorum fakat ne psikolojisi, ne sendromu nedir bu bilmiyorum. Adeta beynimle iradem savaşıyor gibi bir şey. Atıyorum telefonum şarjda ve şarj olduğu belli fakat sanki şarj aleti biraz çıkmış da etmiyormuş gibi hissediyorum ama bariz ediyor işte ve aleti ittirmezsem rahat edemiyorum. Bunun dışında çantamın fermuarları kapalı olduğu halde kontrol etme gereksinimi duyuyorum. Oturduğum koltuk simetrik gelmezse ayarlama hissiyatı basıyor. Zihnimle savaş veriyorum ve genelde kaybediyorum. Bu durumun bir adı var mı? Obsesif bozukluk mu acaba?
Aynısı bende var obsesif kompulsif bozukluk. Mesela gece kapıyı illa kontrol ederim. Dediğin durumların aynısını yaşıyorum. Psikologa gitmeni tavsiye ederim.

Aynısı bende var obsesif kompulsif bozukluk. Mesela gece kapıyı illa kontrol ederim. Dediğin durumların aynısını yaşıyorum. Psikologa gitmeni tavsiye ederim.
Gece kapıyı kontrol etmek OKB belirtisi değil. Daha ileri seviyeler olması lazım.

Şuan çalışıyor musun yoksa okuyor musun? Sosyal hayatın ne durumda?

Bozukluğun obsesifi bu. :)

Şaka bi' yana. :)

Hayat nasıl gidiyor? :)

Bir ayrılık veya tartışma yaşadın mı?
Araştırdığıma göre kişiye ve çevresine zarar veriyormuş (sosyal vb. nedenlerden). Fakat hiçbir sorunum yok. Pozitif ve dostça bir kişiliğim var. Tartışma küçük çapta yaşadım ve önemi yoktu.

Şuan çalışıyor musun yoksa okuyor musun? Sosyal hayatın ne durumda?
99'luyum ve lise son öğrencisiyim. Taş kalbimden midir ne hiçbir kıza ilgim çok olmadı yani sevgilim yok ve arkadaş çevrem geniş, dostlarımla iyi anlaşan biriyim.

Yazdiklarin bariz kaygi belirtileri. Bu durumun adi bildigim kadariyla anksiyete bozukluğu (tecrubelerime dayanarak.). Anksiyete tipleri alt ana tiplere ayiriliyor ve obsesif kompulasif bozukluk bunlardan biri. Yakin zamanda iyi bir psikiyatriste gitmeni oneririm. Yasadiklarini onunla yaptigin bir konusmayla daha da acikliga kavusturabilirsin. Muhtemelen antidepresan tedavisine baslaticak ama durumuna gore klinik psikolog yardimi ile de bu sorunu cozebilirsin.
Not: Zorunda kalmadikca antidepresan kullanmamani oneririm. Gercekten ciddi yan etkileri var (ozellikle benim gibi baska psikolojik bozukluklara da yatkinligin varsa) ve bazilarinin birakma asamasi biraz sancili olabiliyor.
Umarim yardimci olur :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı