Sosyal anksiyeteyi atlatabilen var mı?

Evet ama onlar uzun süre bakmasından rahatsız oluyorum.

Eğer dışarı çıkabiliyorsanız olabildiğince çıkın. Okul çıkışı bir akşam bisiklet sürmeyi deneyin mesela. Atın sinirinizi hıncınızı...

Bu arada bu verdiğim önerileri yapılması zorunlu bir kural gibi görmek yerine cepte taşıyacağınız bir teknik olarak kullanın lütfen.

Eğer dışarı çıkabiliyorsanız olabildiğince çıkın. Okul çıkışı bir akşam bisiklet sürmeyi deneyin mesela. Atın sinirinizi hıncınızı...

Bu arada bu verdiğim önerileri yapılması zorunlu bir kural gibi görmek yerine cepte taşıyacağınız bir teknik olarak kullanın lütfen.

Hocam normalde bisiklet sürmeyi seviyorum ama tanıyacağım birini göreceğim diye korkuyorum.
Sürekli kafamda kaygı oluyor. Rezil olacağım diye korkuyorum. Mesela bisiklet sürerken aklıma bir sürü ihtimal geliyor. Bisiklet sürerken bile kafam hep aşağıda.
İnsanların hep canlarını sıkıyor gibi hissediyorum. Benden bıkmışlar gibi. Mesela bu yazıları size yazarken bile canınızı sıkarım diye korkuyorum.

Hocam normalde bisiklet sürmeyi seviyorum ama tanıyacağım birini göreceğim diye korkuyorum.
Dikkatiniz dağınık, sürekli bir iş yaparken o işin tersini düşünüyorsunuz. Kafanıza hükmetmeniz gerek.

Bakın örnek veriyorum:

Kafanıza koyduğunuz bir eylem (3 kilometre bisiklet sürmek olabilir) bu eylemi kafanıza koyuyorsunuz dolaylı bir şekilde bunu yapacağım diyorsunuz. Direkt değil, dolaylı olarak. Ve tüm odağınız o eylemi gerçekleştirebilmek için kafanızda toplanıyor. Ve o eylemi gerçekleştiriyorsunuz burda hiçbir sıkıntı yok

Ama eğer siz bisiklet sürerken biri beni görecek ben ne diyeceğim gibi saçma sorulara odaklanırsanız bisiklet toslamasa bile zihniniz toslayacaktır. Bakın bu anksiyete durumu o kadar basit değil, lütfen üzerine gidin, tekrar tekrar o bisiklete çıkın. Hatta aynı zamana yakın çıkın düzenli çıkın sizin kafanız düzene alışık değil düzenden korkuyor, iletişim düzeninden korkuyor herhangi bir korkuyu aşmanın tek sırrı o korkuyu atlatana kadar üzerine gitmek. Deneyin deneme cesaretiniz olsun sesiniz bozuk çıksın hıçkıra hıçkıra ağlayın gerekirse bir insana laf söyleyebilmek için ama yapın. Emin olun sonucu daha kötü olsa bile toparlanmanız o kadar hızlı olacak. Dediklerimi bir hayat kuralı, zorunlu birşeymiş gibi referans almayın.

Dikkatiniz dağınık, sürekli bir iş yaparken o işin tersini düşünüyorsunuz. Kafanıza hükmetmeniz gerek.

Bakın örnek veriyorum:

Kafanıza koyduğunuz bir eylem (3 kilometre bisiklet sürmek olabilir) bu eylemi kafanıza koyuyorsunuz dolaylı bir şekilde bunu yapacağım diyorsunuz. Direkt değil, dolaylı olarak. Ve tüm odağınız o eylemi gerçekleştirebilmek için kafanızda toplanıyor. Ve o eylemi gerçekleştiriyorsunuz burada hiçbir sıkıntı yok.

Ama eğer siz bisiklet sürerken biri beni görecek ben ne diyeceğim gibi saçma sorulara odaklanırsanız bisiklet toslamasa bile zihniniz toslayacaktır. Bakın bu anksiyete durumu o kadar basit değil, lütfen üzerine gidin, tekrar tekrar o bisiklete çıkın. Hatta aynı zamana yakın çıkın düzenli çıkın sizin kafanız düzene alışık değil düzenden korkuyor, iletişim düzeninden korkuyor herhangi bir korkuyu aşmanın tek sırrı o korkuyu atlatana kadar üzerine gitmek. Deneyin deneme cesaretiniz olsun sesiniz bozuk çıksın hıçkıra hıçkıra ağlayın gerekirse bir insana laf söyleyebilmek için ama yapın. Emin olun sonucu daha kötü olsa bile toparlanmanız o kadar hızlı olacak. Dediklerimi bir hayat kuralı, zorunlu birşeymiş gibi referans almayın.

Hocam çok rahatladım birden okuyunca. Okullar açılınca pek dışarı çıkamam ama hafta sonları sürerim. Kendi yaşıtımda ki insanlarla konuşabiliyorum. Ama sadece konuşuyorum. Sonra bir sürü kaygı yaşıyorum. Hatta bir kere acayip titremiştim. Hocam peki bu nefes darlığı, titreme gibi sorunları nasıl çözebilirim?
Mesela biri çirkin kelimesinden bahsedince hemen üstüme alınıyorum. Bana söylemiş gibi hissediyorum. Veya sohbet ederken saf kelimesinden bahsediyor bana demediği halde bana demiş gibi hissediyorum.

Hocam çok rahatladım birden okuyunca. Okullar açılınca pek dışarı çıkamam ama hafta sonları sürerim. Kendi yaşıtımda ki insanlarla konuşabiliyorum. Ama sadece konuşuyorum. Sonra bir sürü kaygı yaşıyorum. Hatta bir kere acayip titremiştim. Hocam peki bu nefes darlığı, titreme gibi sorunları nasıl çözebilirim?
Mesela biri çirkin kelimesinden bahsedince hemen üstüme alınıyorum. Bana söylemiş gibi hissediyorum. Veya sohbet ederken saf kelimesinden bahsediyor bana demediği halde bana demiş gibi hissediyorum.
Kendi değerlerini oluştur, prensiblerin olsun. Zaten yeterince büyümediğin için sana günlük hayat bir dayatma gibi geliyor. Oysaki kendini tanırsan günlük hayatını varlığın ile nasıl doldurduğunu anlarsın. Kendini tanıman gerekiyor, kendini tanıyabilmen için de preniplerin olması ve o prensibleri de irade yolu ile gerçekleştirmen gerekiyor. Sana bir tavsiye nasıl özgüvenli olurum nasıl cesaretli olurum gibi herkesin ihtiyacı olan soruları araştırmak yerine iradeyi araştır. O düzenli ve tutkulu çalışmanın sana tüm değerli duyguları aşılayacağından emin olabilirsin ekonomik paket gibi birşey senin anlayacağın.
Titreme konusuna gelirsek lütfen insanları birer canavar gibi görmeyi bırak, onlar senden üstün değil ki birkaç ucube zorba dışında taşıdığınız insani değerler aynı. Diğer insanları sevebilmek için önce kendinizi sevmeniz lazım. Değerlerinizi henüz bulmadan gelin birşeyler araştırın. Hatta başlıklarını ben vereyim siz aratın, araştırın.

İrade nedir?

Kendini sevmek nedir?

Hocam, bende de bundan var.
Küçükken dışlandığım için ne yaparsam yapayım insanların bende bir hata bulacağını düşünüyorum, her hareketimi yapmadan 3 kez gözden geçiriyorum. Çok ama çok kafaya takıyorum, ne yapsam da kafamdan bir türlü atamıyordum 2-3 hafta önceye kadar.
Çözümü ancak kendiniz bulabilirsiniz, kafa dağıtmak bir yere kadar oyalıyor sadece hocam.
Diğer hocalarımın dediği gibi kafanızdan çıkarmak için onun üzerine gidebilirsiniz.

Hocam peki bu nefes darlığı, titreme gibi sorunları nasıl çözebilirim?

Hocam, önemli olan soğukkanlılık.
Kendinize dediğini önce aklınıza getirmeyin, sizinle muhabbeti olmayan biri zaten size durduk yere saf ya da çirkin demez.

Kendi değerlerini oluştur, prensiblerin olsun. Zaten yeterince büyümediğin için sana günlük hayat bir dayatma gibi geliyor. Oysaki kendini tanırsan günlük hayatını varlığın ile nasıl doldurduğunu anlarsın. Kendini tanıman gerekiyor, kendini tanıyabilmen için de preniplerin olması ve o prensibleri de irade yolu ile gerçekleştirmen gerekiyor. Sana bir tavsiye nasıl öz güvenli olurum nasıl cesaretli olurum gibi herkesin ihtiyacı olan soruları araştırmak yerine iradeyi araştır. O düzenli ve tutkulu çalışmanın sana tüm değerli duyguları aşılayacağından emin olabilirsin ekonomik paket gibi bir şey senin anlayacağın.
Titreme konusuna gelirsek lütfen insanları birer canavar gibi görmeyi bırak, onlar senden üstün değil ki birkaç ucube zorba dışında taşıdığınız insani değerler aynı. Diğer insanları sevebilmek için önce kendinizi sevmeniz lazım. Değerlerinizi henüz bulmadan gelin bir şeyler araştırın. Hatta başlıklarını ben vereyim siz aratın, araştırın.

İrade nedir?

Kendini sevmek nedir?

Teşekkür ederim hocam bakacağım. Etrafımda olan 3 şeyi söylersem rahatlar mıyım? Veya rahatlama için ne yapmalıyım dışarıda?
Hocam, bende de bundan var.
Küçükken dışlandığım için ne yaparsam yapayım insanların bende bir hata bulacağını düşünüyorum, her hareketimi yapmadan 3 kez gözden geçiriyorum. Çok ama çok kafaya takıyorum, ne yapsam da kafamdan bir türlü atamıyordum 2-3 hafta önceye kadar.
Çözümü ancak kendiniz bulabilirsiniz, kafa dağıtmak bir yere kadar oyalıyor sadece hocam.
Diğer hocalarımın dediği gibi kafanızdan çıkarmak için onun üzerine gidebilirsiniz.

Hocam, önemli olan soğukkanlılık.
Kendinize dediğini önce aklınıza getirmeyin, sizinle muhabbeti olmayan biri zaten size durduk yere saf ya da çirkin demez.

Ben de küçükken dışlandığımdan dolayı herhalde.

Teşekkür ederim hocam bakacağım. Etrafımda olan 3 şeyi söylersem rahatlar mıyım? Veya rahatlama için ne yapmalıyım dışarıda?

Kesin rahatlarım diye kafanızda oturursa daha da hassas olursunuz tavsiye etmiyorum. Sadece anda kalmak istiyorsanız uygulayın, istiyorsanız. Mantık yanınızda olsun, kendinize güvenin ve nasıl yol alacağınızı bilin, ne yapacağınızı bilin ama her şeyi hesap etmeyin, bir şeyi hesap edin o da ne yapacağınız. (Nasıl yol alacağınızı bilin derken kastım ne yapacağınızı bilin ile aynı)

Kesin rahatlarım diye kafanızda oturursa daha da hassas olursunuz tavsiye etmiyorum. Sadece anda kalmak istiyorsanız uygulayın, istiyorsanız. Mantık yanınızda olsun, kendinize güvenin ve nasıl yol alacağınızı bilin, ne yapacağınızı bilin ama her şeyi hesap etmeyin, bir şeyi hesap edin o da ne yapacağınız. (nasıl yol alacağınızı bilin derken kastım ne yapacağınızı bilin ile aynı)

Anladım hocam. Bazen arkadaşım ile eve gelirken yolu uzatıp geliyoruz. Az çok katkısı olur herhalde. Ben de daha çok yetkili biri ile konuşurken bunlar oluyor. Öğretmenlerle konuşmayı hiç beceremem :) hocam bir şey soracağım psikolog falan mısınız?

Son düzenleme:
Anladım hocam. Bazen arkadaşım ile eve gelirken yolu uzatıp geliyoruz. Az çok katkısı olur herhalde. Ben de daha çok yetkili biri ile konuşurken bunlar oluyor. Öğretmenlerle konuşmayı hiç beceremem :)

Beceririm şeklinde düşünün kimsenin canını sıkmıyorsunuz onlar bunu belirtene kadar. Deneyimlerinizi yazabilirsiniz istediğinizce bende denk gelirsem takip ederim. Ne güzel konuşuyoruz bak hem, sağlıcakla kalın :)
Hocam bir şey soracağım psikolog falan mısınız?

Estağfurullah sadece yaşadıklarını aynı dönem bende yaşadım sadece en doğru mu bulabilmek için zorladım belki de halen zayıfım ama kendime yettiğimi hissedebiliyorum. Şimdi bakıyorum da o yılların acısı belki ileride çok güzel çıkıyor hatta çıkmasına bile gerek kalmıyor. Geçecek bu günleriniz emin olun, üzerine gittikçe geçecek, geçiyor da..

Yeni konular

Geri
Yukarı