Sosyal medya fenomenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

UnFrGvnG

Decipat
Instagram, TikTok, YouTube gibi platformlarda artık içerik ücreticileri çok fazla artmaya başladı. Her türden kanal var artık.
Fakat son zamanlarda çıkan yeni fenomenler, abuk subuk harektlerle milyonlar izleniyor. İsim verip linçlenmek istemiyorum ama birçoğunu tahmin edebiliyorsunuzdur. Hiçbir emek sarf etmeden boş boş videolar atıp paraya para demiyorlar.
Şimdi diyeceksiniz ki bırak kim ne izlerse izlesin, seni ilgilendirmez gibi söylentiler olacak tabii ama bir video çıkarabilmek bütün kaynaklardan araştırma yaparak, izleyicinin bu içerikten en iyi şekilde faydalanabilmesi için elinden geleni yapan insanlardan daha fazla karşılık almaları benim çok zoruma gidiyor ve çok üzülüyorum açıkçası.
Sosyal medyanın son durumu ne olacak sizce?
Bu konu hakkında ki görüşleriniz nedir merak ediyorum.

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış. Yolları açık, başarıları devamlı olsun 👍.
Ama anlamadınız siz benim dediğimi.
İçerik çıkarmak için çok fazla emek verip, karşılığını alamayanlar için söyledim. Kul hakkı değilmidir bu?

O tarz içerikler çok izleniyorsa eğer herkes buna yönelmeye başlayacak. Çok saçma sapan bir platform olacak bence gelecekte.

İzlemeleri bana pek koymuyor da, esas zoruma giden şey yüklü miktarda bağış yapmaları. canlı yayın açıp absürt hareketler yapıp binlerce para topluyorlar. aslında onları kınamamak gerek, asıl suç bizim ulusumuzda.

İçerik çıkarmak için çok fazla emek verip, karşılığını alamayanlar için söyledim. Kul hakkı değilmidir bu?

O tarz içerikler çok izleniyorsa eğer herkes buna yönelmeye başlayacak. Çok saçma sapan bir platform olacak bence gelecekte.
Gelecek dediğinizden kasıt nedir? Zaten şu anda berbat bir durumda. daha beteri olur mu olur ama şahsen şaşırmam.

İçerik çıkarmak için çok fazla emek verip, karşılığını alamayanlar için söyledim. Kul hakkı değil midir bu?

Değildir tabii ki. Kul hakkı nedir bilmiyorsun sanırım, neyse.

Kimse kimseye zorla çok fazla emek ver demiyor. Önemli olan vaktini verimli ve kazançlı olarak değerlendirmektir. Burada şikayetini yapacağın kişiler ödeme yapanlar olur, işini yapan değil.

İçerik çıkarmak için çok fazla emek verip, karşılığını alamayanlar için söyledim. Kul hakkı değil midir bu?

Neden kul hakkı olsun ki? Biri diğerinden fazla etkileşim alıyorsa insanlar onu daha ilgi çekici bulmuş demektir. Burada bir hırsızlık mı var? Zorbalık mı var? Bir fırın diğerinden daha iyi ekmek çıkardığı için fazla satınca kul hakkına mı giriyor?

Adamlar para için bazı şeyleri feda ediyorlar. Bana sorarsan, ben para için böyle şeyler yapmayacak olsam da yapan adama da bir şey demem. O da oradan yolunu bulmuş demektir. Yolları açık olsun diyelim.

Neden kul hakkı olsun ki? Biri diğerinden fazla etkileşim alıyorsa insanlar onu daha ilgi çekici bulmuş demektir. Burada bir hırsızlık mı var? Zorbalık mı var? Bir fırın diğerinden daha iyi ekmek çıkardığı için fazla satınca kul hakkına mı giriyor?

Adamlar para için bazı şeyleri feda ediyorlar. Bana sorarsan, ben para için böyle şeyler yapmayacak olsam da yapan adama da bir şey demem. O da oradan yolunu bulmuş demektir. Yolları açık olsun diyelim.
Tabii ki hırsızlık var. saçma sapan insanlığa faydası yararı olmayan içerikler üretiliyor, oralarını buralarını açıp yüklü miktarda bağış alıyorlar. doğru dürüst içerik üretenlere lafımız yok zaten.

Tabii ki hırsızlık var. Saçma sapan insanlığa faydası yararı olmayan içerikler üretiliyor, oralarını buralarını açıp yüklü miktarda bağış alıyorlar. Doğru dürüst içerik üretenlere lafımız yok zaten.

Madem bu kadar şikayetçisin, izleme o zaman. Hırsızlık dediğinde de neyi kastettiğini anlamıyorum. Bizim memlekette hırsızlık mevzusu çok yanlış anlaşılıyor. Uyarlama ya da esinlenme kavramından tamamen habersiz bir milletiz. Bu arada genel olarak sizin gibi düşünenler özgün içerik üretenlere de tepki gösteriyor. Örnek verelim, Yakışıklı Güvenlik hırsız mı? Adam kelepçe sallayarak ünlü oldu. Çok mu saçma? Evet, çok saçma. Kaliteli içerik mi? Bana göre değil. Peki adam etkileşim aldı mı? Fazla fazla aldı. Daha önce bunu yapan oldu mu? Bildiğimiz kadarıyla hayır. Ne yapalım şimdi? Bu adamın telefonunu elinden mi alalım? Madem bu adamların bu kadar izlenmesini kendine yediremiyorsun, o zaman sen de yap. Önceden de dediğim gibi, bu adamlar ün için zaten karakterlerinden ödün veriyorlar. Aile babası bir adam kelepçe salladığı için 15 yaşındaki ergenlerin maskarası haline düşüyor. Çocukları belki okulda zorbalık görüyor sırf bunun yüzünden. Evet, ünlendi. Fakat bu tarz şeyleri de göze alarak ünlendi. Bu yüzden adamları kıskanmak yerine kalkıp siz de bir şeyler yapın o zaman. Ya da saçma diye ağlayıp sonra da sırf merak ettiğiniz için içeriğe tıklayıp adamlara etkileşim vermeyin. Sonuçta bu adamların ünlü olmasının ve parayı kırmasının sebebi bizleriz. Aynı üstte Kino hocamın da dediği gibi, zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış...

Madem bu kadar şikayetçisin, izleme o zaman. Hırsızlık dediğinde de neyi kastettiğini anlamıyorum. Bizim memlekette hırsızlık mevzusu çok yanlış anlaşılıyor. Uyarlama ya da esinlenme kavramından tamamen habersiz bir milletiz. Bu arada genel olarak sizin gibi düşünenler özgün içerik üretenlere de tepki gösteriyor. Örnek verelim, Yakışıklı Güvenlik hırsız mı? Adam kelepçe sallayarak ünlü oldu. Çok mu saçma? Evet, çok saçma. Kaliteli içerik mi? Bana göre değil. Peki adam etkileşim aldı mı? Fazla fazla aldı. Daha önce bunu yapan oldu mu? Bildiğimiz kadarıyla hayır. Ne yapalım şimdi? Bu adamın telefonunu elinden mi alalım? Madem bu adamların bu kadar izlenmesini kendine yediremiyorsun, o zaman sen de yap. Önceden de dediğim gibi, bu adamlar ün için zaten karakterlerinden ödün veriyorlar. Aile babası bir adam kelepçe salladığı için 15 yaşındaki ergenlerin maskarası haline düşüyor. Çocukları belki okulda zorbalık görüyor sırf bunun yüzünden. Evet, ünlendi. Fakat bu tarz şeyleri de göze alarak ünlendi. Bu yüzden adamları kıskanmak yerine kalkıp siz de bir şeyler yapın o zaman. Ya da saçma diye ağlayıp sonra da sırf merak ettiğiniz için içeriğe tıklayıp adamlara etkileşim vermeyin. Sonuçta bu adamların ünlü olmasının ve parayı kırmasının sebebi bizleriz. Aynı üstte Kino hocamın da dediği gibi, zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış...
Hocam çok güzel söylemişsiniz ama benimde demek istediğim konuda, gelecekte sosyal medya gibi platformların hali ne olacak?
Sırf para kazanmak için g..ü.ü başını açan mı dersin, maymunluk yapanmı dersin daha..
Çöplükten başka bir şey değil şuan TikTok'da ki canlı yayınlar.
Gidişat hiç iyi değil yani maalesef onu söylemek istedim.

Geri
Yukarı