Sosyal Medya Sansürü Neden Çıkarılıyor?

12 yaşında çocuklar, solun yanlışlarını söyleyince sen iktidarın adamısın demeye başlamış bile. Keşke her sisteme TC ile kayıt olunsa da bunların kim olduğunu görsek gerçekte.

Neymiş solun yanlışları?
Özetle bölücülük temelli olmaları, en basit feminist/trans tartışmasını bile o noktaya getirebiliyorlar. Buna karşı olan, düşüncesi sola yakın olanları ise "sen en hakiki sağcısın" diyerek ayrıştırıyorlar. Her hareketi böyle.

Özetle bölücülük temelli olmaları, en basit feminist/trans tartışmasını bile o noktaya getirebiliyorlar. Buna karşı olan, düşüncesi sola yakın olanları ise "sen en hakiki sağcısın" diyerek ayrıştırıyorlar. Her hareketi böyle.
Bölücülük temelli olmak nedir?
Feminizm, LGBT karşıtı olabilirsiniz. Bunun solla sağla ilgisi yok, eğitim ve olgunluk düzeyi ile ilgili. Ve daha çok muhafazakarlığı kullananların karşı çıktığı bir durum tabi ki.
Diğer yandan ülkemizde trans bireyin en meşhuru Bülent Ersoy, sarayda medyada baş tacı ediliyor.
Aslında bu ayrımcılık içinde bile siyasi tutum ön planda. Yandaş olunca veya itaat edince ne olursan ol, sorun değil. Yandaş olmayınca ne olursan ol, sorun.
Bunlara karşı olana direkt "sen sağcısın" demek pek doğru değil. Olgun bir solcu böyle bir şey demez. "Senin fikrindir, konuyu derinlemesine ele alırsan fikrin değişebilir" der mesela.
Solun asıl ilgilendiği alan emek mücadelesidir. Kapitalizm'le ve faşizmle mücadeledir. Cinsel kimlik tartışmaları bunun içinde çok küçük bir alandır. Önemsiz demiyorum ama sol deyince aklımıza bu tartışma gelmez.

Senin bir kademe altın dediğim grup işte, iki şeye de karşıtım demedim, tüm solculara da bölücü demedim. En basit örnek olarak bunlara verdim, maalesef solcular hak etmeyen kişileri, sırf trans/feminist vb. saçma nedenlerden dolayı getiriyorlar ve biz bu olumlu(?) ırkçılığa karşı çıkıyoruz diye sağcı ilan ediliyoruz, peki bu bölücülük değil de ne? Makamlara da getirilmesine gerek yok, bu kişiler suç işlediğinde gene bu olumlu(?) ırkçılığa maruz kalıyorlar. Türkiye'de o kadar göze batmıyor durum, bunda da dünyanın gerisindeyiz ki bu konuda çok şanslıyız.
Solun asıl ilgilendiği alan emek mücadelesidir. Kapitalizm'le ve faşizmle mücadeledir. Cinsel kimlik tartışmaları bunun içinde çok küçük bir alandır. Önemsiz demiyorum ama sol deyince aklımıza bu tartışma gelmez.
İlgilendiği alan başka, beslendiği alan başka. Şu an dediğim gibi bölücülükle besleniyor sadece. Düşmanımın düşmanı dostumdur mantığıyla sığınmam ben bu adamlara.
Diğer yandan ülkemizde trans bireyin en meşhuru Bülent Ersoy, sarayda medyada baş tacı ediliyor.
Aslında bu ayrımcılık içinde bile siyasi tutum ön planda. Yandaş olunca veya itaat edince ne olursan ol, sorun değil. Yandaş olmayınca ne olursan ol, sorun.
Sol da bunu yapacak, dediğiniz gibi önemli olan o anki duruma göre yandaş olmak.

Senin bir kademe altın dediğim grup işte, iki şeye de karşıtım demedim, tüm solculara da bölücü demedim. En basit örnek olarak bunlara verdim, maalesef solcular hak etmeyen kişileri, sırf trans/feminist vb. saçma nedenlerden dolayı getiriyorlar ve biz bu olumlu(?) ırkçılığa karşı çıkıyoruz diye sağcı ilan ediliyoruz, peki bu bölücülük değil de ne? Makamlara da getirilmesine gerek yok, bu kişiler suç işlediğinde gene bu olumlu(?) ırkçılığa maruz kalıyorlar. Türkiye'de o kadar göze batmıyor durum, bunda da dünyanın gerisindeyiz ki bu konuda çok şanslıyız.

İlgilendiği alan başka, beslendiği alan başka. Şu an dediğim gibi bölücülükle besleniyor sadece. Düşmanımın düşmanı dostumdur mantığıyla sığınmam ben bu adamlara.

Sol da bunu yapacak, dediğiniz gibi önemli olan o anki duruma göre yandaş olmak.
Elbette her solcuyum diyen gerçek anlamda solcu değil.
Kapitalizm ve faşizm karşısında dezavantajlı gruplar vardır. Sol bir hareket bu grupları çoğulculuk anlayışı ile karşılar ve örgütlü mücadelede bu grupların da yer almasını bekler. Bu beklentiye uyan, zaten hepimizin yaşadığı emek sorununu da yaşayan dezavantajlı grupları da örgütüne dahil eder.

Sosyal medya düzenlemesini sonuna kadar destekliyorum. Alman'ya da 2018 yılından beri olan bir uygulama.

Kafasına göre yalan yanlış bilgi yayanlar insanları yanlış yönlendirenler cezalandırılsın tabii bundan neden rahatsız oluyor bazı insanlar?
Bu yasa ile gerçek hayatta suç olanlar internette de suç olacak. Muhalefetin ana karşı çıkma nedeni bana göre kafasına göre yalan yanlış algı bilgi yayamayacak olması herhalde.

Not: Bana kalsa gerek sosyal medya gerekse bu tarz forumlara bile T.C. ile kayıt olursun. Ak kara ortaya çıksın. Herkes kendi ismiyle cismiyle yazsın yazacağını. Fake hesaplar sahne nickler arkasına sığınıp insanlara saldıran trol diyen hakaret eden insanları görmüş oluruz bu sayede.
Konu biraz eski ama cepav vereceğim. Eğer T.C ile kayıt olma getirilirse bu çok kötü olacak neden mi? Türk sitelerine falan sadece Türkler değil diğer ülkelerdende giriliyor. Eğer böyle bi yasa getirilse bu insanlar kayıt olamıyacak. Lütfen başkalarında düşünün.

Yeni konular

Geri
Yukarı