Spora Yeni Başlayacak Kişiye Öneriler

kadirlol

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba anlık olarak 180cm 90 kilo civarında bir öğrenciyim. Bulunduğum durumda sabahtan dershaneye gidip akşamına spor yapmak gibi bir yürek yedim fakat bu düzeni kurduğuma inanıyorum. Neyse benim asıl sorum şu olacaktı yaklaşık 2 senede 20 kilo aldıktan sonra spora başladığım zaman ne yapacağımı nasıl besleneceğimi veya nasıl bir sürede sonuç alacağımı bilmiyorum. Psikolojik açıdan aldığım bu kilolar beni oldukça olumsuz etkiledi ve hem motivasyon amaçlı hem de sağlık amaçlı böyle bir yola girdim. Sporla ilgilenen arkadaşlar bana birkaç tavsiye niteliğinde öğüt verirse çok sevinirim. Bu arada yağ oranımı tam olarak bilmesem de oldukça yüksek özellikle de bel çevresi ve üst vücutta toplanmış durumda.

Öncelikle tebrik ederim o yoğunlukta spora gitmek çok zor.
Çok fazla tavsiyeye gerek yok, amacın kilo vermekse kalori açığı oluştur ve idman sonrası kardiyo yap basit bilgiler bunlar ama kardiyoyu idman sonrası yapmanı öneririm bazıları idman öncesi yapıyor yanlış.

Programın yoksa ağır sağlam gibi çok fazla bilgi alabileceğin kişi var onlardan bakarak program oluştur.

Supplementlere çok fazla ihtiyacın yok illa alacaksan araştır gereksiz harcama yapma.

Hareket formlarını YouTube'dan izle yanlış açıda yaparsan hem sakatlanabilirsin hem de istediğin bölgeyi çalıştıramayabilirsin.

Isınmayı ihmal etme ve ego lifting yapma ki sakatlanma.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sporu sağlık için ve kilolarından kurtulmak için yaptığını söylemişsin bu yüzden çok yağlı şeyler yememeye dikkat edebilirsin. Çok kaslı olayım herkes bana baksın gibi bir derdin olmadığın için yok sabah 5 yumurta yiyim her yediğim kaloriyi not edeyim gibi şeyler yapma az yağlı yesen yeter ve bol bol kardiyo yap takviye kullanmanada gerek yok. Genel olarak yapacağın şey antrenman sonrası kardiyo yapmak ve spora düzenli gitmek. Kolay gelsin.

Sifirdan başlayacağını düşünerek birkaç şey yazabilirim.
Öncelikle ilk aylarda detaylara çok takılma. Spor salonuna düzenli gitmeye bak. Haftada 3-4 gün neyse düzenli olacak şekilde gidersin. Önce bir bu düzeni oturt kendine. Sonra gerisi zaten gelir. Salondaki çalışanlar sana çok büyük bir ihtimal yapacağın hareketleri gösterir. Hareketleri doğru yapımını zamanla oturtursun. Antreman kısmı bana göre işin en basit kısmı. Halledersin zamanla hallolur.
Beslenme işin önemli kısmı. Daha doğrusu beslenmeyi sürekli olarak düzenli şekilde yapabilmen gerekiyor. Buda zaten zamanla oturtursun. Benim önerim şu olur; paranı paketli gıdalara, cikolata, sekerlemelere harcama. Bunları tuketmemeye özen göster. Beyaz ekmek yemeyi birak mesela.
Öğünlerinin protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlara yer ver.
Örneğin; Yumurta,tavuk,et, balık protein olarak. Pirinç,bulgur, tam buğday makarna gibi karbonhidratlar ve zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi yağlara yer ver. Ayrıca her öğünde salata yemeye özen göstermelisin.
Örnek beslenme programı atayım. Aşağı yukarı böyle şeyler tuketirsen bir süre sonra sonuç alırsın. Tabi bu spor sabır işi.

Kahvaltı
Tam buğday ekmeği
Yumurta
Salata
Yulaf ezmesi
Lor peyniri veya light peynir
Yeşil çay

Ara öğün
Ceviz, badem
Yeşil çay

Öğle yemeği
Pirinç, bulgur, tam buğday makarna
Tavuk göğsü, ton balığı, yağsız dana köfte
Salata

Antreman öncesi
Kahve, muz, kuruyemiş

Akşam yemeği
Tavuk göğsü, balık, et
pirinç,bulgur, tam buğday makarna
Salata
'Beslenme programini aklinda fikir olsun diye paylaştım.'

Ben aşağı yukarı bu şekilde besleniyorum. Tabi kuru bakliyat olarak nohut, fasulye, meksika fasulyesi gibi urunlerden tuketebilirsin.
Yıllar sonra tekrar spora başladım. 170 boy 81 kilo olarak. Şuan 77 kiloya düştüm. Baya bel, kalca ölçülerimde azaldi.

Aşağı yukari bu şekilde beslenmen gerekiyor. Farkettiysen zaten cikolata, şekerleme, aşırı yağlı yemekler, lahmacun, pide, pizza, baklava veya herhangi serbetli tatli gibi ürünler tüketmiyorum. Böyle şeyleri tuketmezsen ve antreman düzenin olursa hem kilo hem de yağlardan zamanla kurtulursun.

İşin detay kismida senin kendi boyuna,kilona ve yaşina göre alacağın günlük protein, karbonhidrat ve toplam kalori değeri var.

Benim önerim şimdilik detaylara hiç takılma. Sadece sağlıklı ürünler tüketmeye çaliş ve antremana düzenli git,aksatma. He tabi en önemlisi sabır. Beslenmeni düzenle, antrenmanını yap. Gerisi gelir.

Arkadaşlar öncelikle yazdığınız şeyler için çok teşekkür ederim bugün ilk antrenmanıma gidiyorum. Ekstradan babamdan şöyle bir şey duydum babam da uzun süre spor yapmış birisi olarak yakın zamanlarda bir protein tozu aldığını söyledi ve onu kullanmadığını söyledi. Şu anda bunu kullanmak işime yarar mı yaramaz mı zarar mı getirir tam olarak bilmiyorum bu konu hakkında da birkaç öğüt verirseniz çok minnettar olurum.

Arkadaşlar öncelikle yazdığınız şeyler için çok teşekkür ederim bugün ilk antrenmanıma gidiyorum. Ekstradan babamdan şöyle bir şey duydum babam da uzun süre spor yapmış birisi olarak yakın zamanlarda bir protein tozu aldığını söyledi ve onu kullanmadığını söyledi. Şu anda bunu kullanmak işime yarar mı yaramaz mı zarar mı getirir tam olarak bilmiyorum bu konu hakkında da birkaç öğüt verirseniz çok minnettar olurum.

Varsa kullanabilirsin bir zararı olmaz. Kullanım talimatlarına bakmayı unutma ama.

Yeni konular

Geri
Yukarı