Sporsuz kilo vermek

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Ben 135 kilo ile hayatımda ki en ağır piki yaşadım korona döneminde 100 kiloydum şu 3 yılda iyice alıştım dışarıya çıkmamaya, dışarıdan beslenmeyi falan ve bu hale gelmiştim. 2023'e girerken kendime bir söz verdim ve bu kilolardan kurtulmam gerektiğini yoksa 10 yıl sonra öleceğimi anladım.
Yaşım daha 20 genç bir bireyim.
Mart ayı gibi yürüyüşlere başladım.
Her gün minimum 45 dakika Max 90 dakika kadar yürüyordum.
Her gün yaklaşık minimum 9000-10000 adım atıyordum.
Ve haziran ayına kadar kilom 120'e geriledi.
Açıkca ben diyet yapmadım yani günde 1 dilim peynirmiş 1 adet yumurtaymış gibi saçma eylemler yapmadım çünkü saçma geliyor kısıtlanmak.
Ama benim günlük kalori alım miktarım diyetisyene göre 3400-3500 civarıymış ben bunu 1500-2000'e kadar gerilettim.
Günde Max 2000 kalori alıyordum böylelikle 1000-1500 kalori açığı oluşup haftada 1,5 kilo veriyordum neredeyse.
3 ay gibi kısa bir sürede 15 kilo verdim amacım 100 kilo altına inmek 90-85'te durmak çok zayıflamak istemiyorum çünküm boyum 1.85 boyuma göre ideal kilo 85-90 arası.
Şimdi sorun şu bazı arkadaşlarım diyor ki ağırlık çalışmazsan spor yapmazsan yürüymeyi bıraktığın an geri 130 kilo olursun diyorlar.
Bazıları diyor senin yağların gitmiyor kasların gidiyor diyor.
Yani çok yalan bilgiler dolaşıyor kilo vermiş arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Ben spor ve ağırlık çalışmak istemiyorum amacım 6 baklavalı bir göbek değil amacım 50cm bir kol değil kaslı olmak istemiyorum normal bir birey olmak istiyorum.
Günde 10 bin atarak ve 2000 kalori alarak devam etsem 90-85 kiloya insem cidden o arkadaşların dediği gibi olacak mıyım?
Zaten kaldı ki ben 90 kiloya indiğim zaman eskisi gibi olmayacağım aktif ve az yiyen biri olacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kardiyo yapmazsan yağ yakımıyla birlikte kasta yakarsın. 90 kiloda kalırsan çok çarpık görünmezsin ama 70-75’e bu düzen ile düşersen zayıf ve yağlı bir vücudun olur. Yemediğin sürece kilo almazsın. Yaşamın temel prensiplerinden biri, yoktan var edilemez. İstediğin kadar hasta ol veya başka bir problemin olsun, açlık hissine karşı koyup az yemeye devam ettiğin sürece kilo alamazsın. Daha fit gözükmek için arkadaşlarının dedikleri doğru, kilo vermeye devam edip aile üyelerinin birinden fotoğrafını çekmesini iste. 90’lı kilolara düştüğünde görüntünü beğenmezsen durum güncellemesi yaparsın.

Edit: Her şeyi kusursuz yapıp kardiyo da yapsan yine kas yakmaya devam edersin ama bunu minimalize etmiş olursun. Beyin sonuçta bu, dur kardeş sadece yağdan ye diyemiyorsun.

Yağlı yemeyi bırak belli saatlerde ye yürü zatren bir zaman sonra hayatın Full öyle gidecek düzenli olacak. Diyetisyenler var çok pahalı diyorlar bilmşyorum ama öyle gym falan diyende sallamış biraz. Gym gidersen kas yaparsın hedefin senin kilio vermekse gym e gelene kadar yapılacak çok şey var. En basiti yüzmeye git pahalı yer olmasına gerek yok ama yeter ki biraz yüz ve yürü. Kilo problemi olan kişiler genelde her yere araba ile giden kişiler oluyor zaten.

Sadece başlığı okuyarak cevap veriyorum yanlış anlaşılmasın. Sporsuz kilo vermek sağlıksızdır. Sporsuz verilen kiloların hepsi geri gelir.
Sporsuzdan kastım tabii ki yürüyüş yapıyorum ve bir kaç kardiyo haraketi spordan kastım işte 1 saat boyunca şu kadar set şu kadar tekrar veya 1 saat kas çalış gibi şeyler yapmıyorum benim amacım sadece kilo vermek

Kardiyo yapmazsan yağ yakımıyla birlikte kasta yakarsın. 90 kiloda kalırsan çok çarpık görünmezsin ama 70-75’e bu düzen ile düşersen zayıf ve yağlı bir vücudun olur. Yemediğin sürece kilo almazsın. Yaşamın temel prensiplerinden biri, yoktan var edilemez. İstediğin kadar hasta ol veya başka bir problemin olsun, açlık hissine karşı koyup az yemeye devam ettiğin sürece kilo alamazsın. Daha fit gözükmek için arkadaşlarının dedikleri doğru, kilo vermeye devam edip aile üyelerinin birinden fotoğrafını çekmesini iste. 90’lı kilolara düştüğünde görüntünü beğenmezsen durum güncellemesi yaparsın.

Edit: Her şeyi kusursuz yapıp kardiyo da yapsan yine kas yakmaya devam edersin ama bunu minimalize etmiş olursun. Beyin sonuçta bu, dur kardeş sadece yağdan ye diyemiyorsun.
Zaten boyum uzun olduğu için 70 kiloya inersem dediğin gibi cılız kalacağım zaten boy ve kilo indeksine baktığım zaman ideal kilom 85-90 diyor yağ oranım azalırsa en azından sağlığıma geri kavuşurum amacım o ha kas yapmaya karşımıyım değilim tabii ki ama şu an yapmak istemiyorum tabii vücudum şekil alacaksa 1-3 ay yapar şekil alsın diye ama uzatmam ve devam etmem amacım sağlıklı bir vücudumun olması

Sadece başlığı okuyarak cevap veriyorum yanlış anlaşılmasın. Sporsuz kilo vermek sağlıksızdır. Sporsuz verilen kiloların hepsi geri gelir.

Hocam sporduz 40 kilo veren bir insan eskisi gibi kalori fazlası almazsa nasıl tüm kiloları geri alacak? Adam vücudun ihtiyacı kadar alsa vücut zaten depo edemeyeceği için nasıl 40 kilo alabilir?

Hocam sporduz 40 kilo veren bir insan eskisi gibi kalori fazlası almazsa nasıl tüm kiloları geri alacak? Adam vücudun ihtiyacı kadar alsa vücut zaten depo edemeyeceği için nasıl 40 kilo alabilir?
sporsuz verilmez diyen kişilere takmayın her türlü veriliyor 8 ayda 30 kilodan fazla vermiş biriyim ve halen veriyorum son 10 kilo fazlam kaldı ramazan bitene kadar veririm herhalde
vücut yapmak isteyen spor yapabilir (yürüyüş kardiyovasküler sisteme girdiği için spor olarak tam görülmüyor bu yüzden yürüyüş yapılabilir minimum 1 saat falan)
ama öyle ağırlıkmış ağır spor falan yapmadan çok rahat kilo veriliyor kalori azalt yürü ve su iç bitti

@Brummbar göbeğiniz eriyor mu şu an boy kilonuz kaç?
boyum 1.84 kilom 113 şu an güncel
140-145'den düştüm
2023 yaz ortasından beri düzenli yürüyüş + günde 3-3,5LT arası su ve 1000-1500 kalori sınırlandırdım kendimi abur cuburda yiyorum ama 30 günde 3-4 gün cheat day yapıyorum onda sevdiğim abur cuburları yiyorum
göbeğimde eriyor ilk yaptığımdan beri her gün aynada kendimi çekiyorum gözle görülebilir çok fark var eskiden direkt göğüs altından göbek altına kadar bir şişme varken yağlanma varken şu an bir göğüs altım düzlendi sadece göbek altı yağlanmam kaldı boyum uzun olduğu için görenler 90 kilo falan sanıyor öyle bir artı yönüm var benim aşırı göbekli değilim yani

Yeni konular

Geri
Yukarı