Stajdan sonra işe devam mı edilmeli yoksa üniversite mi okunmalı?

Selam, 12. sınıfa geçtim ve meslek lisesinde okuduğum içinstaj yapacağım. Bilişim bölümündeyim ve ona göre bir staj yeri buldum. Bulduğum yer gayet güzel bir yer, şu an staja gidenler 3300TL maaş alacakken ben bu paranın 2 katını alacağım. Güzel bir şirkete benziyor ve çalışma yeri güzel. Orada ne program kullanacağımı bilmiyorum, CV verirken hangi programları ve dilleri bildiğimi söyledim ama sanırım onların farklı bir programı varmış ve onu orada bana öğreteceklermiş. Şirketin böyle bir eğitme programı var sanırım. Ayrıca 18 yaşıma geldiğimde ehliyet parasını ödeme gibi güzel imkanlarda sağlıyorlar. Stajdan sonra da iş imkanı sunuyorlar, eğer maaşda iyi gelirse stajdan sonra burada çalışmaya mı devam etmeliyim yoksa üniversite için çabalayıp üniversite mi okumalıyım?

Ayrıca eğer çalışırsam yine üniversiteye gireceğim fakat sırf okumak için evime yakın olan Gebze Teknik Üniversitesi'nde işletme ya da iktisat düşünüyorum. Hem okuyup hem çalışırım diye düşündüm. Konuyu kafam karışık olduğu için yazdım şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stajdan sonra en azından asgari ücretin üstünde verirlerse üniversiteyi boşver. Ben bu sene Kimya bölümü stajındayken 2. Dönem açığa geçtim. Grafik tasarım bölümü istediğim için, çünkü yaptığım işin kimyayla alakası yoktu. Eğer öğrenebileceğin ve paranı veren bir yerse kendini geliştirene kadar kal bence, bende bilişim istiyordum ama yer olmadığı için kimyaya attılar beni. Bizim kimya bölümünün çoğu böyle başka bölüm isteyenlerden oluşuyordu. Bilişim bölümü nereye staja gidiyor? Bilişimciler internet kafeyemi staja gidiyor diye dalga geçerdik okulda😅

Hocam kendinizi o şirkette uzun vadeli ve tecrübe kazanacak şekilde görüyorsanız kabul etmenizi ve kalmanızı öneririm. Şu an bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve çevremde iş teklifiyle okulu bırakıp giden birkaç arkadaşım oldu. Ha kendinize uygun görmeyip ayrılmanız durumunda tecrübesiz ve üstüne üniversitede ilgili bölümü okumamış bir yazılımcıyı kolayca işe almayabilirler olağanüstü yetenekleriniz yoksa.

Her şey bir yana düşünmen gereken şey hangi pozisyonda çalışmayı hedeflediğin.
Yükselmek için diploma gerekiyor.

Diploma = Pozisyon

(Eğitimi ne olursa olsun, ihtiyacınız olan o kağıt parçası)

Rahat ederseniz çalışmaya devam edin, sonuç olarak Türkiye'de iş bulmak zor. Lisede bilişim okumuştum ve gittiğim staj yeri iyi değildi.

Diplomayı uzaktan eğitim ile de halledebilirsiniz.

Selam, 12. sınıfa geçtim ve meslek lisesinde okuduğum içinstaj yapacağım. Bilişim bölümündeyim ve ona göre bir staj yeri buldum. Bulduğum yer gayet güzel bir yer, şu an staja gidenler 3300TL maaş alacakken ben bu paranın 2 katını alacağım. Güzel bir şirkete benziyor ve çalışma yeri güzel. Orada ne program kullanacağımı bilmiyorum, CV verirken hangi programları ve dilleri bildiğimi söyledim ama sanırım onların farklı bir programı varmış ve onu orada bana öğreteceklermiş. Şirketin böyle bir eğitme programı var sanırım. Ayrıca 18 yaşıma geldiğimde ehliyet parasını ödeme gibi güzel imkanlarda sağlıyorlar. Stajdan sonra da iş imkanı sunuyorlar, eğer maaşda iyi gelirse stajdan sonra burada çalışmaya mı devam etmeliyim yoksa üniversite için çabalayıp üniversite mi okumalıyım?

Ayrıca eğer çalışırsam yine üniversiteye gireceğim fakat sırf okumak için evime yakın olan Gebze Teknik Üniversitesi'nde işletme ya da iktisat düşünüyorum. Hem okuyup hem çalışırım diye düşündüm. Konuyu kafam karışık olduğu için yazdım şimdiden teşekkürler.

Mühendislik bölümü okuyacaksan üniversiteye devam et. 2 yıllık myo falan okuyacaksan iş yerinde kal, aöf üzerinden diploma al.

İyi bir teknik üniversiteyi kazanabileceğini düşünüyorsan bilgisayar veya yazılım mühendisliği okumanı şiddetle tavsiye ederim. Yukarıda arkadaşın dediği gibi bir noktada yükselmek için lisans diploması istenecek. Ama öyle işletme iktisat değil, mühendislik diploması gerekecek.

Hem üniversite okurken yandan yine çalışabilirsin. Yazın staj yapma imkanın olacak. İyi bir şirkette stajlarını yapabilirsin. Staj yaptığın şirkete kendini kanıtlarsan mezun olur olmaz seni işe alırlar.

Geri
Yukarı