Standupta kadın erkek ayrımcılığı

Filozof Atakan. :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Forumda random atmak yasak olmasaydı.:D
Yukarıdaki arkadaş random atmıştı aslında, Filozof Atakan bu video'dan önce de gözleriyle, hareketleriyle çok dalga geçilmişti ve ağır tepkilere maruz kalmıştı.

Zaten ben öbürlerinin attığı videoların yorumlarını kullandım, buyrun:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O kalıbın neden kullanıldığını ve neyi ifade ettiğini herkes bilir. Bu artık cinsiyetlerden öte bir yerde, g*t kelimesi de kullanılabilirdi ama ağıza daha iyi oturuyor diye öbür türlü kullanılıyor sanırım.

Neyse gülmememin sebebini şöyle açıklayabilirim. Tonlaması ve vücut hareketleri çoğu zaman uyumlu gelmedi bana, örneklendirmeleri ise biraz vasat. Bunu bir erkek de bu şekilde anlatsa kalkıp gülmezdim. Sırf kadın yaptı diye gülenlerle "kadın da ancak bu kadarını yapar" diye gülmemesini kadın olmasına bağlayan da aynı ikiyüzlülüktedir. Espri ve anlatım biçimi vasat altıysa ne yapalım?

Alakası bakımından cinsel organlardan bahsetmeleri alakalı, yorumlarda sırf erkeğin cinsel organına güldüğünü söyleyenler var, öbür videoda sırf kadın cinsel organı var diye gülmediklerini söylemişler.

Penis dedikten sonra gülen bir insan nasıl yoksa, vajina dedikten sonra gülen insan da yok. Orada ki penis farklı bir şeyi anlatan yardımcı nesne, alt takımlarıyla düşünüyor derken ondan bahsetmiş ve gayette komik.

O kalıbın neden kullanıldığını ve neyi ifade ettiğini herkes bilir. Bu artık cinsiyetlerden öte bir yerde, g*t kelimesi de kullanılabilirdi ama ağıza daha iyi oturuyor diye öbür türlü kullanılıyor sanırım.

Neyse gülmememin sebebini şöyle açıklayabilirim. Tonlaması ve vücut hareketleri çoğu zaman uyumlu gelmedi bana, örneklendirmeleri ise biraz vasat. Bunu bir erkek de bu şekilde anlatsa kalkıp gülmezdim. Sırf kadın yaptı diye gülenlerle "kadın da ancak bu kadarını yapar" diye gülmemesini kadın olmasına bağlayan da aynı ikiyüzlülüktedir. Espri ve anlatım biçimi vasat altıysa ne yapalım?
Eleştirin hakkında bir yorumum yok, ben sadece sırf erkek cinsel organı olduğu için gülenlerin kadın cinsel organı olduğu için gülmesi gerektiğini söyledim, yani:

''Erkek cinsel organı dediği yerde koptum''
''Kadın cinsel organı mı dedi o?? edepsiz!''

Kadının komik olup olmadığı tartışılır, kadın komik olsaydı ''istisna'' diyeceklerdi zaten, kadınların üzerinde bir önyargı var ben bundan bahsediyorum.

(Yani komiklik ile alakalı değil kadınların komik olsa da olmasa da ''Kadınlar mizah yapamaz'' diye bir algı var.)

Örneğin:

Eki Görüntüle 931466

Bu tweetten sonra ''Berke'' isimli şahıs, ''İstisna olmuş işte'' gibi bir şey demişti, benzer yani.
Bu arada yukarda ki resim komediden ibarettir hiç bir yazılımcı yazılım dili biliyorum yazmaz program yazmak da sanıldığı kadar basit değildir. Konunun komik kısmını azıcık bir "c"'ye giriş görmüş biri bile anlar ki veri yapıları hakkında bilgim var ve program yazıyorum zıt cümleler. Anlaman adına şöyle belirteyim veri yapılarını bilmeden zaten yazılım dili biliyor olamazsın veya program da yazamazsın sadece kelime israfı yapılmış bu olay çıktığında çok güldüm ama insanlar tabii kadın olduğu için ooo yaptılar rezalettir kendini bu kadar rezil etmek.

Bu arada yukarda ki resim komediden ibarettir hiç bir yazılımcı yazılım dili biliyorum yazmaz program yazmak da sanıldığı kadar basit değildir. Konunun komik kısmını azıcık bir "c"'ye giriş görmüş biri bile anlar ki veri yapıları hakkında bilgim var ve program yazıyorum zıt cümleler. Anlaman adına şöyle belirteyim veri yapılarını bilmeden zaten yazılım dili biliyor olamazsın veya program da yazamazsın sadece kelime israfı yapılmış bu olay çıktığında çok güldüm ama insanlar tabii kadın olduğu için ooo yaptılar rezalettir kendini bu kadar rezil etmek.
Kadının profilinde vs. bütün bilgiler yazıyordu fake olduğunu zannetmiyorum açıkçası aslında ben.

Eleştirin hakkında bir yorumum yok, ben sadece sırf erkek cinsel organı olduğu için gülenlerin kadın cinsel organı olduğu için gülmesi gerektiğini söyledim, yani:

''Erkek cinsel organı dediği yerde koptum''
''Kadın cinsel organı mı dedi o?? edepsiz!''

Olaya anlatım tarzlarını, hikayenin bütünlüğünü vb. kaçırarak baktığını düşünüyorum. Ama şu da olabilir birisi konuya direkt *m üzerinden girerken diğeri arada sıkıştırıyor yemeğe malzeme ekler gibi. Ayrıca o yorumları yapanlar kişileri bağlar bu kadar takılmaya gerek yok. Kadın standupçılardan Ali Wong var mesela gayet başarılı ve komiktir, herkes keyif alır.

Bu arada bana kalırsa.Toplumda bu konu hakkında bir yargı var.Bunun sebebi de sizlersiniz.Erkeklerin çoğunluğuna sapık muamelesi yaparsanız onlarda sizin düşüncelerinizi anlamaz ve sonunda toplumda bir ön yargı oluşur.Bunu aşmak için pozitif ayrımcılık gibi şeyler olmayıp alt tarafa değil kafaya bakılması lazım.

Cevap belli. Sadece Türkiye için bile değil. Feministlerle ırkçıları ya da yobazları falan karşılaştırsak hangi gurubun daha toksik ve rahatsız edici olduğunu söylemek zor. Günümüz feministleri ve kadın aldatsa bile haklıdır ömür boyu nafaka almalı tipleri yüzünden kadınlara karşı uzun vadeli bir nefret oluştu. Şahsen ben bile tiksinmekteyim. Ayrıcalık tanınınca cinsiyetçi diye isyan ediyorlar tanınmayınca adil değil biz de varız bizi de görün diye.

Dosya Ekleri

• 1616241408482.png
    1616241408482.png
    45,1 KB · Görüntüleme: 39

Yeni konular

Geri
Yukarı