Starbucks kahvesiyle gezince elit olduğunu sanmak

1.5 sene önce Tchibo'da çalışırken, akşam iş çıkışı bir bardak filtre kahve alıp durağa kadar yürümek keyfimdi. Elinde kahve ile yürüyenlere fazla anlam yüklememek lazım, belki de hava atıyor diye düşündüğünüz kişi sadece kahvesini içerek yürüyordur ve söylediklerin aklının ucundan bile geçmiyordur.

Kurunun yaninda yaşta yanıyor. İlk mesajımda yazdığım gibi bu durumu abartanlar. Cem Yılmaz'ın dediği gibi "ayy ben ne kadar çok zenginim"
Şimdi bunu gören rahatsız olan bir kesim var. Bunu kabullenmez lazim.

Ama işte bunu abartmayip sadece yürürken keyif almak yada zamandan kazanıp yürürken kahvesini icen tayfayida o kesimden sanıyorlar.

Durağa yürümek deyince aklıma Eskişehir okul yıllarım geldi. :) Her bembeyaz elimde sıcak çikolata.. Dotum buz tutmus. :)

Kahveyle hava atıldığını sananlar asıl kahveyle hava atma potansiyeli olan insanlar.

Bu kahve ile atılan bu hava degil. Statü durumunun havasidir.

Bu sadece kahve vs. İle değil. Cep telefonu araba giyim oturduğu semt gibi durumlar içinde geçerlidir.

Mesela x in BMW si var. Fakat y nin 2 BMW alacak parası olmasına rağmen x kişisi kendini ust statudeymis gibi davranır ve davranılmasıni ister. Oysaki y ondan daha zengindir. Fakat ynin tercihidir.

Fakat herkes böyle değildir. Yani demek istediğim x mekana gidiyor diye bu kişi herkes gibi olacak diye bir kural yoktur.

Bunca zamandır Granül kahvelerin yapımından arta kalan atıkları içiyormuşsun dostum. Sağlığını düşünüyorsan 2’si bir arada vb. ürünlerden uzak dur. Ya da paraya kıyıp kahve makinesi ve kaliteli bir filtre kahve al. Tabi gerçek kahve seviyorsan...
2.1 arada kahvelerin içersinde kahve bulunmuyor. :)

White Chocolate Mocha Tall boy bebeğim. 😏
Hayatında Starbucks’a adım dahi atmamış, sosyal medyada sallayan kişilerim lafını kullanıp kötüleyen insanları anlamıyorum ben de. Orta boy filtre kahveye 8.75 Tl veriyorum ve zar zor bitirebiliyorum. Kıytırık bir kafede 10-15 Tl’ye bir fincan kahve içeceğime Starbucks’u tercih ediyorum. Çünkü gerçekten lezzetli kahveleri var. İnsanlar kahvesini ister kafede ister parkta içer bu kimseyi ilgilendirmez. O insanlar elit görünmek için bunu yapmıyor. Sen öyle görmek istiyorsun.
Orta boy filtre kahve candır birazcık sütle mükemmel fiyatının hakkını sonuna kadar veriyor başka yerde içtiğim türk kahvesi 8-9 TL fincanda ki ben daha starbucksa gelip kendini elit sanan bir kesim görmedim.

(Kahvelerini içen ve oradan alışveriş yapan birisi olarak söylüyorum, Caribou bence kat ve kat daha iyi) Benim de çok gözüme batıyor açıkcası bu bakış açısı, herkes olarak nitelendirmesem bile çoğunluğu oradaki bardaklardaki logoyu azıcık bile göstermek için ölüp ölüp diriliyor (birde internete koyanlar var, içiyorsan iç ama neden paylaşır ki bir insan ? ), Oradaki masaların üstüne konan telefon+araba anahtarları da ayrı bir mesele (neden 5s'lerindeki Apple logosunu+2000 model BMW'sinin anahtarını görgüsüz gibi sergileme ihtiyacı duyar anlayamıyorum) (sanarsın nargile kafe).
Kayseri Forum'daki Starbucks'ın kasasında sıradayım ve bir iPhone çalmaya başladı, 3 bayan çantasına, bir oğlan ceketinin iç cebinde ve bende cebimdeki telefona bakmıştım, ondan sonra telefondan acayip soğudum bir dönem çünkü yanımdaki bayanın telefonuydu ve sayaç ayarlanmıştı ya sayaç (suratını görseniz varya 100 KG makyaj vardı) (bu görgüsüzler ile benzer ürünleri kullanmak bile rahatsız edebiliyor beni, onların seviyesine inmiş gibi hissettiriyor bana bunun gibi şeyler) (bir insan neden telefonunu göstermeye çalışacak kadar özgüvensiz ve silik olabilir kafam almıyor ? Yok öyle değildir, abartıyorsun diyebilirsiniz ama suratına+davranışlarına baksanız %99 benimle aynı kanıya varacaksınızdır).

300 TL'lik viski açıp, gece sonunda kahve içenler ne kadar elitse, elinde kahve ile gezenler o kadar elittir. Hayatı dolu dolu yaşamak gerek, üzerinde ismin yazan kahveyi içince elit olmuyorsun. Nesneler üzerine kurulan elitlik, nesnelerin boşluğuyla son bulur. Elitlik önce aileden sonra bireyin hayata bakış açısından kaynaklı sebeplerden meydana gelir. Yemin ederim yeni nesil bir başka alemde. Ayakları yere hiç basmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı