Steam mi Epic Games mi?

Steam mi Epic Games mi?

• Steam

Oy: 398 80,6%
  • Epic Games

Oy: 96 19,4%

• Oy verenlerin toplamı
    494
  • Anket kapandı .
Türkiye'nin gururu CoffeeCake_AoE ''GPU kullanımı yüksek demek ki mining yapıyor'' diyip çözüyor hemen her şeyi. Vay be.
Tabii ki bir şey söyleyip geri çekilmiyorum 😀 O konu da hakkınız var. Benim "kanıt olarak sunabileceğim" etkenlerden birisi Mining.
Bak ben açıklayayım sana. Epic Games Launcher Unreal Engine ile yazıldığı için, bir oyundan farksız olarak çalışıyor. Sistem de bunu oyunmuşçasına algılıyor. Bende GTX 1650 üzerinde çalışıyor olmasına rağmen, istersem ben bunu Vega Graphics'e çevirebiliyorum. Berbat bir optimizasyonu olmasının sebebi de oyun motoru ile yazılmış olması. Tabii ben ve oyun firmaları GPU'nun yükselmesinin tek nedeninin mining olduğunu anlayamayacak kadar saf olabiliriz, mazur görürsün bizi.
Optimizasyon olarak burda bunu söyleyen herkes haklıdır, ona diyecek bir şey yok ama zaten benim eleştirdiğim kısım bu Epic Games'te, tek yapmaları gereken GPU kullanımına ağırlık vermeyen bir client yapmaları. Hepsi bu. Steam gibi profil, atolye, topluluk vs. olsun da demiyorum, 3.parti topluluklarda var elbet zaten.

Tabii ki bir şey söyleyip geri çekilmiyorum 😀 O konu da hakkınız var. Benim "kanıt olarak sunabileceğim" etkenlerden birisi Mining.

Optimizasyon olarak burda bunu söyleyen herkes haklıdır, ona diyecek bir şey yok ama zaten benim eleştirdiğim kısım bu Epic Games'te, tek yapmaları gereken GPU kullanımına ağırlık vermeyen bir client yapmaları. Hepsi bu. Steam gibi profil, atolye, topluluk vs. olsun da demiyorum, 3.parti topluluklarda var elbet zaten.
Hocam sizin kanıt olarak sunabileceğiniz bir şey değil mining. Mining virüsü tespit edene kadar kanıt olarak sunabileceğiniz bir etken olamaz. Sizin yaptığınız şey çıkarım. GPU yükseliyor mining olabilir diyorsunuz, ben de niye olamayacağına, neden bunun saçma olduğuna dair açıklama yapıyorum. %10 ile mining imkansıza yakın bir şey.

Unreal Engine ile launcher yazıp GPU'ya ağırlık vermeyen bir client yapamazlar. Unreal Engine ile yazmalarının nedeni de kendi oyun motorları olması. Yani özel olarak binlerce motor arasından Unreal'ı seçip de hadi GPU intensive bir launcher yapalım demeleri gibi bir durum yok. Yani kaldı ki Epic Games Launcher kaç senelik şunun şurasında. Çıktıkları zaman ile şimdi arasında bile fark var, yavaş yavaş olacak her şey. Rekabet iyidir.

Unreal Engine ile launcher yazıp GPU'ya ağırlık vermeyen bir client yapamazlar.
Yapılabilir. Steam şuanda eski arayüze nazaran daha grafik ağırlıklı ama GPU kullanımı maximum %3 gördüm. Yani Epic Games'in de bir geçmiş var da şu optimizasyonu yapamıyorsa ben bunda bir hinlik ararım. Resmi olmayan Epic Games clientleri neden bu kadar GPU tüketmiyor ? Neden küçük bir grup daha iyi bir client yapıyor ? Bu optimizasyon sorunu değil, bu başka bir şey çünkü rakiplerine baktığında inatla bunu değiştirmiyorsa bu durum bayağı garip.

Yapılabilir. Steam şuanda eski arayüze nazaran daha grafik ağırlıklı ama GPU kullanımı maximum %3 gördüm. Yani Epic Games'in de bir geçmiş var da şu optimizasyonu yapamıyorsa ben bunda bir hinlik ararım. Resmi olmayan Epic Games clientleri neden bu kadar GPU tüketmiyor ? Neden küçük bir grup daha iyi bir client yapıyor ? Bu optimizasyon sorunu değil, bu başka bir şey çünkü rakiplerine baktığında inatla bunu değiştirmiyorsa bu durum bayağı garip.
Steam'de %3 gördüyseniz demek ki Steam de mining yapıyor. Hadi buyrun. Yaptığınız şey bu. Ardı arkası olmayan, 0 dayanaklı bir iddia atıyorsunuz ortaya, sonra otur tartış. Bin kere dedim yine diyorum, Epic Games Launcher Unreal Engine ile Y A Z I L M I Ş. Bu bir oyun motoru. Kıyasladığınız diğer launcherlardan biri Steam diğeri ise kullanıcı bazlı. Steam Cryengine ile mi yazılmış, Unreal Engine ile mi? Source ile yazılmış desek bile 2004 çıkışlı bir oyun motoru ile Unreal kıyası yapıyorsunuz.Yani akıl var mantık var. Mining virüsü koymak isteyen dümdüz bir kullanıcı mı daha elverişli bunu yapmaya, yoksa Epic Games gibi 30 yıllık bir firma mı? Bu adamlar Microsoft'a özel XBOX exclusive oyun yapmış adamlar.

Steam bilmemkaç senedir var, neden %0'da sabit çalışan launcher üretememiş o zaman? Chrome neden bu kadar çok RAM tüketiyor? Babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi? Size tavsiyem, sıfır kanıtla bu kadar büyük iddialar atmayın. Daha önce de dediğim gibi, zibilyon tane firma bu şirkete güveniyor, oyunlarını getiriyor, Store'una özel oyun üretiyor. Bu insanlar kadar PC bilgisine sahibim diyorsanız buyrun onlarla tartışın.

Rakipleri diyorsunuz, az önce GOG Galaxy açtım, açarken GPU %5-6 oldu. Herkes miningci olmuş meğer.

Steam'de %3 gördüyseniz demek ki Steam de mining yapıyor.
Mesajımdan bunu mu çıkardınız ? Hem GPU kullanmayan arayüz mü olur ? Lütfen mesajınızı yazmadan önce bir gözden geçirin.
Size tavsiyem, sıfır kanıtla bu kadar büyük iddialar atmayın. Daha önce de dediğim gibi, zibilyon tane firma bu şirkete güveniyor, oyunlarını getiriyor, Store'una özel oyun üretiyor. Bu insanlar kadar PC bilgisine sahibim diyorsanız buyrun onlarla tartışın.
Bu iddiayı bir kullanıcı olarak atmaya hakkım var. Sizin yaptığınız "Ellerinden bu kadar gelmiş. Sorgulamayalım da ne olursa olsun kullanalım" demek. Şirketlerin güvendiği kısım şirketin politikası, ürünleri değil. Arada fark var.
Bu bir oyun motoru. Kıyasladığınız diğer launcherlardan biri Steam diğeri ise kullanıcı bazlı.
Her üçünü de haznenin içine alarak ele aldım. Biz bunu tartışmayacaksak ne diyebilirim ki başka ? Bu konuyu da kapatalım o halde ? Diğer insanlar gibi "ihtiyacın hangisindeyse ona yönel ya da ikisini de yükle" deyip konuyu kapatalım o halde ?

Mesajımdan bunu mu çıkardınız ? Hem GPU kullanmayan arayüz mü olur ? Lütfen mesajınızı yazmadan önce bir gözden geçirin.

Bu iddiayı bir kullanıcı olarak atmaya hakkım var. Sizin yaptığınız "Ellerinden bu kadar gelmiş. Sorgulamayalım da ne olursa olsun kullanalım" demek. Şirketlerin güvendiği kısım şirketin politikası, ürünleri değil. Arada fark var.

Her üçünü de haznenin içine alarak ele aldım. Biz bunu tartışmayacaksak ne diyebilirim ki başka ? Bu konuyu da kapatalım o halde ? Diğer insanlar gibi "ihtiyacın hangisindeyse ona yönel ya da ikisini de yükle" deyip konuyu kapatalım o halde ?
Hocam benimle dalga mı geçiyorsunuz, bilerek mi anlamamazlıktan geliyorsunuz. Bu son mesajım olsun, gerçekten uğraşamam.

1) GPU kullanmayan arayüz olmaz. %0'dan kastımı anlamak istiyorsanız, açar bakarsınız %0 GPU kullanan uygulamalara. Anlamak bu kadar zor olmamalı. Fakat mademki %10 ile mining yapılabiliyor, pekala %3 ile de mining yapılabilir. Sizin bu ihtimali direkt olarak kafadan elemeniz ''Steam güvenilir'' imajından kaynaklanıyor. Epic'e de ''miningci bu'' yaftası yapıştırmanız, Steam'e daha yakın olmanızdan ve Epic'e daha rahat kötü sıfat yakıştırabilmenizden.

2) İddiayı ortaya atmaya hakkınız var, fakat kimsenin bir şirketi karalayacak ve ardı arkası olmayan bir iddiayı ortaya atıp da ''bence böyle'' diyerek sıyrılma hakkı yok. Sizin yaptığınız bu. Hiçbir kanıtınız olmadan burada sevmediğiniz bir kullanıcıya bence sen şöylesin böylesin diyip sonra da ''benim böyle demeye hakkım var'' diyin bakalım, forum yönetimi ne diyor.

3) Her üçünü haznenin içine alarak ele almanızda bir problem yok fakat bunların hepsini aynı şartlardaymış gibi kıyaslıyorsunuz. Elma, brokoli ve balığı kıyaslayıp, ne var kardeşim bunların hepsi canlı değil mi demekle eşdeğer yaptığınız. 2004 motoruyla yazıldığı iddia olunan bir yazılımla, oyun motoru kullanmayan unofficial bir launcher'ı, gidip de Unreal Engine gibi bir motorla yazılan launcher ile kıyaslıyorsunuz. Ben de bunun neden saçma olduğunu yazıyorum size. Bu kıyaslamanın mantık ile bağdaşır herhangi bir yanı yok. Neden olduğunu da açıkladım. Sizin beklediğiniz şey her dediğinize eyvallah çekilmesi herhalde.

Son olarak söyleyeyim, sorgulamayı yalnızca olumsuz oluyor sanıyorsunuz. Bence mining yapıyor demek sorgulamak da, bunun neden olamayacağını açıklamak sorgulamak değil. Neden? Hiçbir kanıtımız yokken tek bir parametreye dayalı olarak hüküm vermemiz gerekiyor. Böyle yaparsak sorgulamış oluyoruz. Aynen.

Hocam benimle dalga mı geçiyorsunuz, bilerek mi anlamamazlıktan geliyorsunuz. Bu son mesajım olsun, gerçekten uğraşamam.

1) GPU kullanmayan arayüz olmaz. %0'dan kastımı anlamak istiyorsanız, açar bakarsınız %0 GPU kullanan uygulamalara. Anlamak bu kadar zor olmamalı. Fakat mademki %10 ile mining yapılabiliyor, pekala %3 ile de mining yapılabilir. Sizin bu ihtimali direkt olarak kafadan elemeniz ''Steam güvenilir'' imajından kaynaklanıyor. Epic'e de ''miningci bu'' yaftası yapıştırmanız, Steam'e daha yakın olmanızdan ve Epic'e daha rahat kötü sıfat yakıştırabilmenizden.

2) İddiayı ortaya atmaya hakkınız var, fakat kimsenin bir şirketi karalayacak ve ardı arkası olmayan bir iddiayı ortaya atıp da ''bence böyle'' diyerek sıyrılma hakkı yok. Sizin yaptığınız bu. Hiçbir kanıtınız olmadan burada sevmediğiniz bir kullanıcıya bence sen şöylesin böylesin diyip sonra da ''benim böyle demeye hakkım var'' diyin bakalım, forum yönetimi ne diyor.

3) Her üçünü haznenin içine alarak ele almanızda bir problem yok fakat bunların hepsini aynı şartlardaymış gibi kıyaslıyorsunuz. Elma, brokoli ve balığı kıyaslayıp, ne var kardeşim bunların hepsi canlı değil mi demekle eşdeğer yaptığınız. 2004 motoruyla yazıldığı iddia olunan bir yazılımla, oyun motoru kullanmayan unofficial bir launcher'ı, gidip de Unreal Engine gibi bir motorla yazılan launcher ile kıyaslıyorsunuz. Ben de bunun neden saçma olduğunu yazıyorum size. Bu kıyaslamanın mantık ile bağdaşır herhangi bir yanı yok. Neden olduğunu da açıkladım. Sizin beklediğiniz şey her dediğinize eyvallah çekilmesi herhalde.

Son olarak söyleyeyim, sorgulamayı yalnızca olumsuz oluyor sanıyorsunuz. Bence mining yapıyor demek sorgulamak da, bunun neden olamayacağını açıklamak sorgulamak değil. Neden? Hiçbir kanıtımız yokken tek bir parametreye dayalı olarak hüküm vermemiz gerekiyor. Böyle yaparsak sorgulamış oluyoruz. Aynen.
Size bir soru soracağım. Burada her yerde haklısınız ama "2004 motoruyla yazıldığı iddia olunan bir yazılımla, oyun motoru kullanmayan unofficial bir launcher'ı, gidip de Unreal Engine gibi bir motorla yazılan launcher ile kıyaslıyorsunuz " cümlesi tam olarak ne anlama eliyor? 2004 diye bir motor mu var?

Yeni konular

Geri
Yukarı