Steam mi Epic Games mi?

Steam mi Epic Games mi?

• Steam

Oy: 398 80,6%
  • Epic Games

Oy: 96 19,4%

• Oy verenlerin toplamı
    494
  • Anket kapandı .
Microsoft bile Windows yerine Linux kullanıyor sunucularında.
Ayrıca "Bizim Unreal Engine'imiz var, hadi onunla yapalım." diye bir olay yok. Epic Games Launcher, önceden Unreal Engine Launcher idi, zaten oyun motorunun başlatıcısı olduğu için başlatıcının da bu oyun motoru üzerine kurulmasında bir sakınca yoktu. Ancak tembellik edip mağazayı bu başlatıcının üzerine kurmak... Kısaca tek istedikleri kısa yoldan maksimum kar, diğer argümanları da birleştirdiğimizde başka bir şey düşündüklerini sanmıyorum.
Haklısınız, bence de daha düzgün bir launcher yapmaları lazım. Fakat yine de dediğim gibi kendi tercihleri. Roadmap'e bakınca da Unreal bazlı launcherdan vazgeçecekler gibi durmuyor. Lakin kısa yoldan maksimum kar istiyorlarsa, Unreal Engine gibi bir motor yazabilmiş insanların daha düzgün bir launcher yapmaları daha mantıklı değil mi? Hem kupon hem bedava oyun, hem de düzgün bir launcher ile daha çok oyuncu çekmeleri lazım mantıken. Karını maksimize etmek isteyen bir şirket için mantıklı yol budur bence.
Mining diyenler oradan buradan duyan, araştırma yapmayan kişiler.
Ancak şunu da eklemek istiyorum, Epic Games haddinden fazla bilgiyi bilgisayarınızdan haberiniz olmadan topluyor.
Data toplaması sıkıntı değil, bunu yapmayanı dövüyorlar zaten artık. Facebook'un veri sattığı yargıya taşınmış ve Zuckerberg bundan dolayı mahkemede yargılanmış olmasına rağmen mecburen Whatsapp kullanıyoruz. Maalesef bunun önüne geçebilecek bir mekanizma da yok. İnsanlar kanıksamış.

Steam, Epic Games bilerek indirme hızını yavaşlıtıyor, aplikasyonda çökme yaşanmaması için.
İndirme hızının uygulamanın çökmesiyle ne alakası var ? Tarayıcı'dan 10mb/s ile bir şeyler indirenlerin tarayıcıları şuan çökmesi lazımdı. Steam'in indirme hızını kısmasının sebebi serverlarda ping olmasın diye.
Data toplaması sıkıntı değil, bunu yapmayanı dövüyorlar zaten artık. Facebook'un veri sattığı yargıya taşınmış ve Zuckerberg bundan dolayı mahkemede yargılanmış olmasına rağmen mecburen Whatsapp kullanıyoruz. Maalesef bunun önüne geçebilecek bir mekanizma da yok. İnsanlar kanıksamış.
Bunu Özgür yazılım konularında ve GNU/Linux kategorisinde çok tartıştık. Birileri o uygulamayı kullanıyor diye o uygulamanın kullanılması zorunlu değil. Gizlilik dediğimiz şeyi bazı insanlar çok önemsemiyor "Benim gibi birisinin verisini ne yapacaklar ?" diye ama veri dediğimiz şey bugün petrolden bile daha değerli.

Bunu Özgür yazılım konularında ve GNU/Linux kategorisinde çok tartıştık. Birileri o uygulamayı kullanıyor diye o uygulamanın kullanılması zorunlu değil. Gizlilik dediğimiz şeyi bazı insanlar çok önemsemiyor "Benim gibi birisinin verisini ne yapacaklar ?" diye ama veri dediğimiz şey bugün petrolden bile daha değerli.
Haklısınız da, herkes Whatsapp kullanırken gidip başka yerden konuşmak mümkün olmuyor genelde, alışkanlık olarak da zorlanılıyor. Ben seneye avukatlık ruhsatı alacağım, müvekkile Whatsapp'tan değil de Telegramdan yazın diyemem ki. Ya da bir yerde çalışan beyaz yakalı, Whatsapp değil de Telegram grubu mu kursak diyemez, mecbur kullanacak.

Bir ara Whatsapp yeni sözleşme çıkartacak diye millet Telegram'a geçmişti ama o da fıs çıktı yani. İki üç gün sürdü belki bir hafta, sonrasında unuttu herkes. Toplu bir şekilde tepki olmadıkça kullanmak zorunda kalınıyor.

Haklısınız da, herkes WhatsApp kullanırken gidip başka yerden konuşmak mümkün olmuyor genelde, alışkanlık olarak da zorlanılıyor. Ben seneye avukatlık ruhsatı alacağım, müvekkile WhatsApp'tan değil de Telegram'dan yazın diyemem ki. Ya da bir yerde çalışan beyaz yakalı, WhatsApp değil de Telegram grubu mu kursak diyemez, mecbur kullanacak.

Bir ara WhatsApp yeni sözleşme çıkartacak diye millet Telegram'a geçmişti ama o da fıs çıktı yani. İki üç gün sürdü belki bir hafta, sonrasında unuttu herkes. Toplu bir şekilde tepki olmadıkça kullanmak zorunda kalınıyor.

Konudan bağımsız Telegram daha iyi bu arada ama alışkanlık dediğiniz gibi WhatsApp.

Haklısınız da, herkes Whatsapp kullanırken gidip başka yerden konuşmak mümkün olmuyor genelde, alışkanlık olarak da zorlanılıyor. Ben seneye avukatlık ruhsatı alacağım, müvekkile Whatsapp'tan değil de Telegramdan yazın diyemem ki. Ya da bir yerde çalışan beyaz yakalı, Whatsapp değil de Telegram grubu mu kursak diyemez, mecbur kullanacak.

Bir ara Whatsapp yeni sözleşme çıkartacak diye millet Telegram'a geçmişti ama o da fıs çıktı yani. İki üç gün sürdü belki bir hafta, sonrasında unuttu herkes. Toplu bir şekilde tepki olmadıkça kullanmak zorunda kalınıyor.
Haklısınız, konfor alanından çıkmadıkça aynı tas aynı hamam devam eder. Ben bizim aileyi Matrix'e geçirmiştim hatta kendi Matrix homeserverimizi hostluyorum şuan da, arkadaşlardan bazılarını Matrix'e geçirdim. Biraz çaba lazım. Ben okul grubu hariç Whatsapp kullanmıyorum şuanda, kullanmamak mümkün aslında.

Roadmap'e bakınca da Unreal bazlı launcherdan vazgeçecekler gibi durmuyor. Lakin kısa yoldan maksimum kar istiyorlarsa, Unreal Engine gibi bir motor yazabilmiş insanların daha düzgün bir launcher yapmaları daha mantıklı değil mi? Hem kupon hem bedava oyun, hem de düzgün bir launcher ile daha çok oyuncu çekmeleri lazım mantıken. Karını maksimize etmek isteyen bir şirket için mantıklı yol budur bence.
Bunun için zaman, yeni çalışanlar, yeni bir ofis lazım. Yukarıda yazdığım şeylere ters düşüyor.
İnsanların "veri" dediğimiz şeyin ne kadar değerli olduğunu anlayamadığı ve anlamayı umursamadığı için kullanılmaya devam ediliyor. Ayrıca doğru, herkes veri toplar ancak hangi verilerin ne amaçla toplandığı da önemli. Facebook'un davalık olmasının nedeni de topladığı ham, anonim olan veya olmayan tüm verileri başka şirketlere satması. Şu mesajımda bu konu hakkında uzunca yazmıştım.

Mesela, Epic Games'in Steam'in "localconfig.vdf" dosyasını neden okuduğunu çok merak ediyorum.

İlla da birini yükleyeceğim diyorsan steam bence çünkü oyunlardan aldığın itemleri satıp yeni oyun alabilirsin(arkadaşım FH5 aldı bu şekilde)

Steam güzüzel içeriği fazla özel günlarde indirim yapıyor Epic Games fazla indirim yapıyor ve kaliteli oyunları bazen badava veriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı