Stoperlik için gereken boy nedir?

Mentoran

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, benim şu anda yeteneğim olan mevki stoperlik. Ama şu boy konusu için soru işaretleri oluyor aklımda. Acaba uzun boylu olup Haaland gibi bir fiziğe mi sahip olunmalıdır (uzun boydan kastım 188+), yoksa daha kısa boya sahip olup (189-) diğer stoperler gibi daha çok müdahale ve çeviklik odaklı mı oynanmalıdır? Bu arada yaşım 13 ve boyum 172. Bir de şöyle bir korkum var diyelim boyum 185 oldu ileride mesela uzun boylu 195 bir forvet bana bir omuz atsa yere yapışırım gibisinden.

Son düzenleyen: Moderatör:
195 forvet vücut atsa bile düşmeyebilirsin. Her 195 kişi yıkılmaz kişi değildir. Boyun 180+ duruma çıktığında ortalama stoper boyuna erişiyorsun. Ayakların yere sağlam basarsa bileklerin güçlü olursa zor yıkılırsın zaten.

Daha 13 yaşındasın. Kemik gelişimin daha çok olacak ama iri tarzda mı gelişir yoksa normal bir fizik olarak mı gelişir bilemeyiz.

190 altında birisinin çevikliğe yatkınlığı elbet olmalı ama öyle atom karınca futbolcular gibi çevik olmana gerek kalmaz. Vücudu hızlı çevirmek, iyi hızlanmak, dengeni geliştirmek zorundasın.

Kısa boylusun diye stoper olamazsın diye bir kural yok ama Türkiye'de var işte. Yoksa o kadar boyu ahım şahım olmayan stoper var hepsi de güzel oynuyor. Diyelim stoper olamadın; bek olabilirsin.

195 forvet vücut atsa bile düşmeyebilirsin. Her 195 kişi yıkılmaz kişi değildir. Boyun 180+ duruma çıktığında ortalama stoper boyuna erişiyorsun. Ayakların yere sağlam basarsa bileklerin güçlü olursa zor yıkılırsın zaten.

Daha 13 yaşındasın. Kemik gelişimin daha çok olacak ama iri tarzda mı gelişir yoksa normal bir fizik olarak mı gelişir bilemeyiz.

190 altında birisinin çevikliğe yatkınlığı elbet olmalı ama öyle atom karınca futbolcular gibi çevik olmana gerek kalmaz. Vücudu hızlı çevirmek, iyi hızlanmak, dengeni geliştirmek zorundasın.

Kısa boylusun diye stoper olamazsın diye bir kural yok ama Türkiye'de var işte. Yoksa o kadar boyu ahım şahım olmayan stoper var hepsi de güzel oynuyor. Diyelim stoper olamadın; bek olabilirsin.

Peki hangi boy idealdir? Yani ben şu an kendime göre şekillendirebilirim. Eğer uzun boy istersem boyumu uzatmak için uğraşabilirim, eğer istemezsem mesela erken yatmam gibi. Ve şunu fark ettim 187'den düşük stoperler van dijk gibi adamın hamle yapmasını beklemek yerine direkt müdahale yapıyor.

Genetiğim sayesinde uyku düzenini toplarsam 190-196 olabilirim. Ama 185'e mi ayarlamaya çalışsam, yoksa 188 mi gibi sorular benim kafamı bulandırıyor. Bu arada kemiklerim güçlü ve yıkılmam zor oluyor yaşıtlarım arasında.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı