Su orucu tutmak istiyorum ama yıllar önce kötü bir şey yaşadım

2-3 yıl kadar önce oruç tutarken sahurda yemek yemediğim için kriz geçirmiştim bayılmıştım şekersizlikten dolayı şimdi su orucu tutmak istiyorum aynı etkiyi yaratır mı sizce yine öyle bir durum yaşanır mı?
Hocam hastalığınız anlattığınıza bakılırsa ciddi. Su orucu tutmayın. Allah korusun daha kötü şeyler olabilir. Su orucu en ufak rahatsızlığı olanlara bile önerilmeyen bir yöntem. Allah korusun ama bir ihtimal ölebilirsiniz de.

Su orucu tam olarak nasıl oluyor kilo vermek için tutulur mu?
Hocam su orucu sadece su içerek yapılan bir oruç. Başka ağzınıza hiçbir şey sürmüyorsunuz. Kahve veya diğer içeçekler dahil. Yapanlar 7 günde 7 kilo verdiğini iddia ediyor. Bu konuda bir doktorun videosu vardı. En doğru şekilde anlatıyor bulabilirsem atarım. Bir süreden sonra açlık hissinizin kaybolacağını söylüyordu.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Su orucu tam olarak nasıl oluyor kilo vermek için tutulur mu?

Gereksiz bir oruç türü acıkınca mideye doluluk hissi verilsin diye su içilir. Suyun kalorisi de olmadığı için kalori farkından hızlı bir şekilde kilo kaybedilir. Sağlıksız olmasının sebebi ise sadece fazla yağlarınızdan değil kaslarınızdan da kilo verir bağışıklık sisteminizi de zayıflatmış olursunuz

Hocam su orucu sadece su içerek yapılan bir oruç. Başka ağzınıza hiçbir şey sürmüyorsunuz. Kahve veya diğer içeçekler dahil. Yapanlar 7 günde 7 kilo verdiğini iddia ediyor. Bu konuda bir doktorun videosu vardı. En doğru şekilde anlatıyor bulabilirsem atarım. Bir süreden sonra açlık hissinizin kaybolacağını söylüyordu.
Hayır, kesinlikle günler boyunca sadece su içilerek, hiçbir şey yemeyerek kilo verilmemeli. Asla. Vücudun her gün yetişkin erkekler için ortalama 2000, kadınlar için 1500 kcal'e, beraberinde birçok besin maddesine ihtiyacı var. Kişiden kişiye değişir elbette.

Uzun süreli açlığın vücudu içine soktuğu stres hem hormonal düzeninizi bozar hem de kas yıkımına sebep olur.

Sağlıklı olan, kalori kısıtlaması ile kilo vermektir. Zaten diyetlerin ilk 1-2 haftasında vücutta biriken ödem atıldığından haftada 3-4 kilo verir birçok insan ilk haftalarda. Fazla kilonuza bağlı olarak değişebilir elbette bu kilo miktarı.

Günler boyunca hiçbir şey yememek, sadece su içmek kesinlikle doğal değildir, kilo vermek için gerekli bir yöntem değildir. Öneren kişilerden de uzak durulmalıdır.

Hızlı şekilde kilo vermenin karaciğer yağlanması, böbrek hasarı gibi zararları da vardır.

Hayır, kesinlikle günler boyunca sadece su içilerek, hiçbir şey yemeyerek kilo verilmemeli. Asla. Vücudun her gün yetişkin erkekler için ortalama 2000, kadınlar için 1500 kcal'e, beraberinde birçok besin maddesine ihtiyacı var. Kişiden kişiye değişir elbette.

Uzun süreli açlığın vücudu içine soktuğu stres hem hormonal düzeninizi bozar hem de kas yıkımına sebep olur.

Sağlıklı olan, kalori kısıtlaması ile kilo vermektir. Zaten diyetlerin ilk 1-2 haftasında vücutta biriken ödem atıldığından haftada 3-4 kilo verir birçok insan ilk haftalarda. Fazla kilonuza bağlı olarak değişebilir elbette bu kilo miktarı.

Günler boyunca hiçbir şey yememek, sadece su içmek kesinlikle doğal değildir, kilo vermek için gerekli bir yöntem değildir. Öneren kişilerden de uzak durulmalıdır.

Hızlı şekilde kilo vermenin karaciğer yağlanması, böbrek hasarı gibi zararları da vardır.
Hocam Doktor Murat İşçinin videosunu attım oraya. Ben onun yalancısıyım. Hatta yararları bile varmış bu orucun.

Haklı olabilirsiniz ancak acil kilo vermek için gerekebiliyor. Bence bir kaç defa yapmaktan bir şey olmaz önemli olan devamlı yapmak o zaman kalıcı hasarlara dönüşebilir. Birde su orucu tutup şöyle zararını gördüm diyen birini görmedim çoğu memnun.

Hocam Doktor Murat İşçinin videosunu attım oraya. Ben onun yalancısıyım. Hatta yararları bile varmış bu orucun.
"6 öğün yenilerek yağ yakmak bir yalandır" cümlesi kocaman bir hatadan ibaret. Günde 6 öğün yiyerek çok da güzel yağ yakılır. Hatta uzun süredir bilinen, uygulanan, etkili ve güvenli bir yöntemdir. Hala da kilo vermesi gereken kişilere doktorlar ve diyetisyenler tarafından önerilip başarıyla uygulanan yöntemdir. Bu kadar basit bir gerçeği bile bilmemesi, videonun kalanında bahsettiği şeyler hakkında kocaman bir soru işareti oluşturuyor, oluşturmalı da zaten.

Kas dokusunun enerji olarak kullanılmadığını söylemiş, bu da yanlış. Açlık sırasında vücudun ihtiyacı olan glikozun temel kaynağı glukoneogenez, onun temel kaynağı aminoasitler, onun temel kaynağı da vücuttaki kas dokularıdır. Ayrıca açlık stresinin sebep olduğu hormonal dengesizlik de vücudu katabolik, yani yıkıcı bir duruma sokar. Çatır çatır kas proteini yıkarsınız. Yağ dokusunun yıkımı sonucu oluşan gliserol ve yağ asitlerinden, sadece gliserol glikoz yapımında kullanılabilir, yağ asitlerinin büyük çoğunluğu glikoza dönüştürülemez. Tekrar beslenmeye başladığınızda kas yapımının tekrar hızlandığı doğrudur ancak bir şeyi yıktıktan sonra birkaç gün içerisinde yerine konulmasını beklemeyin.

Ayrıca yüksek kas yıkımı sebebiyle açığa çıkan aminoasitler, böbrek hasarına da sebep olabilmekte.

Beynin glikoz yerine keton cisimleri kullanmaya başlaması ile, asidik olan keton cisimleri vücutta yükselecek ve kan pH'ını da değiştirecektir.

Bununla beraber bu tarz bir oruç, tanı konmuş veya konmamış bir şeker hastalığınız varsa tehlikeli olabilir.

Elbette uzun süre kendinizi aç bıraktığınızda, vücut yağ dokusunu da yakacaktır, kilo da verirsiniz ancak sadece 7 gün böyle bir oruç ile vereceğiniz yağın yanında kaybettiğiniz kilonun ciddi bir kısmı da su ve protein olur. Aldığınız sağlık riskleri de yanında bonus kalır. Kilo, yaşam tarzı değişiklikleri ile düzenli ve kararlı bir şekilde verilmelidir. Normal zamanda yediklerinize dikkat etmeyip, bunun gibi kısa süreli kilo verme çabalarına girişmek, sağlık risklerine davetiye çıkarmak olur. 1-2 sefer uyguladığınızda haliyle sorun yaşamayabilirsiniz, çünkü zaten risk demek "her uygulayan zarar görür" demek değildir. Ortada bir risk vardır, sizi bulup bulmayacağını bilemezsiniz. Bu uygulamayı alışkanlık haline getirdikçe aldığınız riski arttırırsınız.

Acil kilo vermek isteyenler için en azından bu yöntemi doktor kontrolünde uygulamak, veya etkililiği hakkında daha iyi kanıtlara sahip olduğumuz, ve de daha güvenli bir yöntem olan "intermittent fasting" uygulanması daha iyi olacaktır.

Ekleme: Su orucu hakkında makalelere göz attığımda büyük çoğunluğun hayvan çalışmaları olduğunu gördüm. İnsanlar üzerinde yeterince kanıt gösterilmemiş bir yöntemi bu kadar kolay önermek doğru değil. Kilo vermek istiyorsanız bu işin bilimini yapan "Beslenme ve Diyetetik" bölümü mezunu diyetisyenlere danışınız.

Son düzenleme:
Sağlıklı değil,sağlıklı değil,sağlıklı değil. Yıllarca böyle saçma yöntemleri koydular insanların önüne. Yemeye başlayınca iştahın artacak yine 3-4 alacaksın en az geri. Bu tarz birşeyi doktor tavsiye ediyorsa,sağlıklı diyorsa o doktordan uzaklaşın. Çevrenizde yapmayı deneyen varsa uyarın. Kilo vermek kademeli yapılan bir iştir,insanların kilo verme istekleri üzerinden prim yapıp izlenme amacıyla yaşayan insanların saçma tavsiyelerini de dinlemeyin.
Basit bir hesap
günde 2700 kalori ihtiyacı olan bir insan 7 günde sadece su içse -18.900 calori olarak başlar. Temel haraketleri yürüme vs ekle -20000 olsun. Buda haftada 3 kiloya tekabül eder. 3 kilo içinde bu acıyı çekmeye değmez.Zaten işin mantığını irdeleyince karbonhidrat almayan bir insanın enerji ihtiyacını karşılayamayacağı sebebiyle 2. veya 3. günden itibaren haraketsiz halsiz kesilecektir.Herhangi bir ek aktivite yaparak kalori açığını arttırmakta mümkün olmayacaktır haliyle.Bu işin püf noktası yemeği kesmek değil,bolca yiyip sağlıklı yemek.Cardio egzersizlerine tabiri caizse abanmak.Bu tarz saçma yöntemleri sakın denemeyin. Genelde 2 adım bile atmaya üşenen insanlar bu tarz kilo verme yöntemlerine yöneliyor ama sonuç hüsran hüsran,bunu sürekli devam ettirmek mümkün değil. Verdiğin kiloyu geri almaman mümkün değil.

Geri
Yukarı