Sürekli başkalarını düşünmek

IyesilAdmI

Hectopat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
3 yıldır başımda olan, içinden çıkamadığım takıntıdır. Atık intiharı bile düşünüyorum. Ne yapabilirim bu konuda? Hiçbir ilaç fayda sağlamadı ve de hiçbir doktor. Başkalarını hayatımın merkezine koyuyorum ve kendimi unutuyorum. Kendime yatırım yapmam gereken başkalarını düşünüp, başkalarının yaptığı işleri düşünüp buna engel oluyorum. Bir Allah'ın kulu yardım etsin. Tavsiyeleriniz benim için önemli, şu kitabı oku derseniz yine okurum. Yeter ki şu sıkıntıdan kurtulabileyim :(

Ben böyle bir sıkıntı görmemiştim. Ama belki bunları yaparsanız düzelirsiniz.
1-Kuran'ı Kerim okuyun. Namazınızı kılın.
2-Haftada 1-2 defa sıcak su ile vücudunuzu rahatlatın.
3-Kitap okumaya başlayın. Sevdiğiniz bir tür olabilir. Ama cinayet türü seçmemeye dikkat edin. Çocuk kitapları bile olabilir.
4-Kuran'ı Kerim'in anlamını düşünün.
5-İnsanlarla oldukça yakınlaşmaya bakın.
6-Yeni arkadaşlar edinin.

Ben bir profesör değilim. Bilgi sahibi de değilim. Ama ben bunları yapınca rahatlıyorum.

Biz yaptığınza takıntı veya nasıl kötü bir şey deriz. Siz çok iyi bir şey yapıyorsunuz, başkasını düşünmek her zaman iyidir. Tabii iyi yönden düşünme olursa neyse, siz kafaya takmayın. Bende yatağa uzanınca, gecenin karanlığında, soğukta kalan Suriye vatandaşlarını, diğer vatandaşları, evsizleri, okuldaki arkadaşlarımı düşünürüm. Acaba nolmuş, bir şey olmuş mu, diye. Kafana takma devam et olmadı, aban bi oyuna hikayeli olsun. Sürekli sonunda ne olcak diye düşünürsün.

Tavsiye olarak Albert Camus'un Yabancı kitabını oku.

The Walking Dead'in oyununa ve kitabına başla.

Görev tamamlanınca ne mi olur?

-Acaba Clem'e ne olacak?

-Biz nasıl doğmuşuz ya?

Gibi ifadeler olur herhalde, neyse kolay gelsin.

Başkalarını düşünmen iyidir. Ama bunun bir sınırı var. Bunun karşılıklı olması gerekiyor. Senin düşündüğün kadar diğerlerinin seni düşünmesi gerekiyor. Eğer bu yok ise bu kötü durumdan kurtulmak için çalışmak gerekir. Kendine yatırım yapmaya çalış. Kitap okumak iyi gelebilir. Seyehat etme imkanın var ise yapmanı tavsiye ederim. Kendini farklı alanlara yönelt. Söylenenlere göre değil kendi düşüncelerine göre hareket et. Tavsiye almak iyidir. Ama sınırı geçmemesi önemli.

Ben böyle bir sıkıntı görmemiştim. Ama belki bunları yaparsanız düzelirsiniz.
1-Kuran'ı Kerim okuyun. Namazınızı kılın.
2-Haftada 1-2 defa sıcak su ile vücudunuzu rahatlatın.
3-Kitap okumaya başlayın. Sevdiğiniz bir tür olabilir. Ama cinayet türü seçmemeye dikkat edin. Çocuk kitapları bile olabilir.
4-Kuran'ı Kerim'in anlamını düşünün.
5-İnsanlarla oldukça yakınlaşmaya bakın.
6-Yeni arkadaşlar edinin.

Ben bir profesör değilim. Bilgi sahibi de değilim. Ama ben bunları yapınca rahatlıyorum.

Dini bakımdan sıkıntılıyım hocam. Cumadan cumaya

Biz yaptığınza takıntı veya nasıl kötü bir şey deriz. Siz çok iyi bir şey yapıyorsunuz, başkasını düşünmek her zaman iyidir. Tabii iyi yönden düşünme olursa neyse, siz kafaya takmayın. Bende yatağa uzanınca, gecenin karanlığında, soğukta kalan Suriye vatandaşlarını, diğer vatandaşları, evsizleri, okuldaki arkadaşlarımı düşünürüm. Acaba nolmuş, bir şey olmuş mu, diye. Kafana takma devam et olmadı, aban bi oyuna hikayeli olsun. Sürekli sonunda ne olcak diye düşünürsün.

Tavsiye olarak Albert Camus'un Yabancı kitabını oku.

The Walking Dead'in oyununa ve kitabına başla.

Görev tamamlanınca ne mi olur?

-Acaba Clem'e ne olacak?

-Biz nasıl doğmuşuz ya?

Gibi ifadeler olur herhalde, neyse kolay gelsin.

Çevremde yaşan kişileri ve arkadaşlarımı takıyorum hocam. Düşünüyorum, düşünüyorum kafayı sıyıracağım artık. Geçmek bilmiyor, dediğiniz kitabı okudum zaten Albert Camus en çok okuduğum ve sevdiğim yazarlardan biridir. The Walking Dead'in ilk sezonunu izledim, sıkıldım.

Başkalarını düşünmen iyidir. Ama bunun bir sınırı var. Bunun karşılıklı olması gerekiyor. Senin düşündüğün kadar diğerlerinin seni düşünmesi gerekiyor. Eğer bu yok ise bu kötü durumdan kurtulmak için çalışmak gerekir. Kendine yatırım yapmaya çalış. Kitap okumak iyi gelebilir. Seyehat etme imkanın var ise yapmanı tavsiye ederim. Kendini farklı alanlara yönelt. Söylenenlere göre değil kendi düşüncelerine göre hareket et. Tavsiye almak iyidir. Ama sınırı geçmemesi önemli.

Her şeyin bir dozu vardır ya hocam işte bende o yok. Bir işi ya tam yaparım ya da başlar bırakırım. Kararında bir şey yapamıyorum bazen, elim ayağım dolanıyor. Dediğiniz gibi başkaları beni takmıyor bile, yani benim onları takmam ayrı bir saçma ama bunu beyine nasıl anlatabilirim?

Bir karar aldığın zaman uygulamalısın. Bunu kendine anlat. Basit kararlar ile başla. Sonra ilerlemeye başla. Ben yapabileceğini düşünüyorum. Yapamaman için bir neden yok.

Dostum senin sorununu güzel bir giriş seviye oyun bilgisayarına sahip olmak çözebilir.

Bir karar aldığın zaman uygulamalısın. Bunu kendine anlat. Basit kararlar ile başla. Sonra ilerlemeye başla. Ben yapabileceğini düşünüyorum. Yapamaman için bir neden yok.

Eyvallah hocam. Mesela bu gibi takıntılar hep yalnız kalınca aklıma geliyor. Yalnız kalmamak için de bir şeyler yapmaya çalışıyorum fakat hep yalnız kalıyorum. Tamamen benle ilgili olduğunu biliyorum fakat bir şey yapamıyorum.

Dostum senin sorununu güzel bir giriş seviye oyun bilgisayarına sahip olmak çözebilir.

Oyun pek oynadığım söylenemez.

Kazık yememişsiniz, satılmamışsınız sorun bu hocam. Ben de düşünürdüm. Fakat karşınızdakilerden onlara verdiğiniz değerin %1 ini bile görmeyince acı da olsa içinizde bir şeyler değişiyor. O kişi/kişiler sizin onlara en çok ihtiyacınız olduğu anda size sırt döndürdüklerinde değişeceksiniz. Ben değiştim şahsen. Zamana bırakın.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı