Sürekli zehirlenirsek, bağışıklık kazanır mıyız?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu aklıma geldi. :) Saniye 50.

K kazanıyorlar, etkilenmiyorlar. Ama her tür zehire karşı bağışıklık kazanılamaz, yanında panzehir olsa da kazanılmaz.

Bu doğru bir bilgidir. Hatta arıcılar sürekli arı ısırmalarına maruz kaldıkları için bir yerden sonra arı ısırığına karşı bağışıklık kazanıyorlar, etkilenmiyorlar. Ama her tür zehire karşı bağışıklık kazanılamaz, yanında panzehir olsa da kazanılmaz.

Ama bazı hayvanlara karşı bağışıklık belki kazanılabilir, ufak bir sistem evrimi denebilir buna.

En zehirli yılanlardan biri olan "kara mamba" tek ısırıkla 4 insanı öldürecek kadar zehir salgılayabiliyor. İki dişe bakar yani. Tıs :D.

Yanımda isterse hipokrat ya da ibni sina olsun, yine kendimi ısırtmam zehirli bir hayvana.

Aslında kazanabilir. Okuduğum bir kitap da şöyle bir teori sunuluyordu. "kazandığımız şey zehre direnç veya bağışıklık değildir kazandığımız şey kimyasal maddelere karşın oluşturduğumuz devasa bir duvardır. Eğer bu bilgiden yola çıkarsak yeterli miktarda birçok miktarda zehre direnciniz var ise her yeni alınacak zehre vücut daha hızlı bir şekilde panzehir oluşturabilir ve bu durumda en küçük zehirden başlanırsa dünyadaki en büyük zehre kadar vücut her maddeye karşın panzehir oluşturabilir."
Bu doğru bir bilgidir. Hatta arıcılar sürekli arı ısırmalarına maruz kaldıkları için bir yerden sonra arı ısırığına karşı bağışıklık kazanıyorlar, etkilenmiyorlar. Ama her tür zehire karşı bağışıklık kazanılamaz, yanında panzehir olsa da kazanılmaz.

Ama bazı hayvanlara karşı bağışıklık belki kazanılabilir, ufak bir sistem evrimi denebilir buna.

En zehirli yılanlardan biri olan "kara mamba" tek ısırıkla 4 insanı öldürecek kadar zehir salgılayabiliyor. İki dişe bakar yani. Tıs :D.

Yanımda isterse hipokrat ya da ibni sina olsun, yine kendimi ısırtmam zehirli bir hayvana.

Aslında kazanabilir. Okuduğum bir kitap da şöyle bir teori sunuluyordu. "kazandığımız şey zehre direnç veya bağışıklık değildir kazandığımız şey kimyasal maddelere karşın oluşturduğumuz devasa bir duvardır. Eğer bu bilgiden yola çıkarsak, birçok miktarda zehre direnciniz var ise her yeni alınacak zehre vücut daha hızlı bir şekilde panzehir oluşturabilir ve bu durumda en küçük zehirden başlanırsa dünyadaki en büyük zehre kadar vücut her maddeye karşın panzehir oluşturabilir."

YouTube'da bir kanal keşfettim, adam sürekli kendini örümceklere, arılara, hatta yılanlara ısırtıyor ve enfeksiyonları gösterip bilgilendiriyor. Bunu düzenli olarak yapıyor. Tabi arkada kameramanlar ve sıhhi yardım hazır. Ben de merak ettim düzenli olarak aynı hayvan tarafından zehirlenirsek ve anında panzehir kullanırsak, bir süre sonra zehire bağışıklık kazanabilir miyiz?

Bir de size soru, yanınızda ilaç ve doktorlar olsa kendinizi ısırtır mıydınız?

Oldurmeyen şey güçlendirir ama yine de genetik yapını bılmıyorsun kımı bır arı sokmasına oluyor.

Geri
Yukarı