Süt sağlıklı mı?

İneği öldürünce başka hayvanın yemeğini de çalmış oluyoruz onu da yemeyelim o zaman. Hem et de zararlı senin görüşüne göre.
Doğrudur hocam damar tıkanıklığı ve kolestrol yüksekliği yapıyor o yüzden yenmemeli. Ama süt içmeyin dedim diye yediğim linç ortada onu da desem çarmıha gererler muhtemelen o yüzden yemeyin demedim.

Fazlası zararlı diye biliyorum fakat insanın kemiklerini güçlendirdiği, protein ve kalsiyum almasına yardımcı olduğu için günlük de tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ben de günlük süt tüketen biriyim, illa da faydası oluyordur. Çoğu kişinin düşüp de kemiğini kırabileceği şekilde düştüm fakat hiç kemiğim kırılmadı. Sütün bu konuda faydası olduğunu düşünmekteyim.

Laktoz nedir? Laktoz intoleransı neden olur?
Süt ve Süt Ürünleri Sağlıklı mı, Yoksa Sağlık İçin Bir Tehdit mi? - Evrim Ağacı
Dairy: Health food or health risk? - Harvard Health
İnsanın Son 10.000 Yıldaki Evrimi: Laktoz İntoleransı (Süt Şeker Hassasiyeti) Nasıl ve Neden Evrimleşti? - Evrim Ağacı.

Bu adam kim bilmiyorum ama dediği her cümle saçma. Yukarıda bulunan 4 makaleyi okursanız anlarsınız. 2. makale 3. makalenin Türkçeye çevrilmiş hali.

1- Öncelikle bir gıda alerji yapmaz. İnsanın o gıdaya alerjisi varsa semptomları gösterir.
2- Sütün 1 yaşından sonra yararı yok demek sütün yanında gelen tüm mineralleri, vitaminleri çöpe atmak demektir. Laktaz laktozu parçalayan enzimdir. Bu enzim normalde olması gerekir. Az olduğu halde primer laktoz intoleransı hiç olmadığı halde sekonder laktoz intoleransı ortaya çıkar. Bu enzim az olursa kişi sütü fazla tükettiğinde problem yaşar. Hiç yoksa bu kişi süt veya süt ürünlerini tüketmemelidir aksi takdirde ölüm riski bile vardır.

100 gram inek sütünde 5 gram karbonhidrat - laktoz - bulunuyor. Bir insanın günlük alması gereken karbonhidrat miktarı değişmekle birlikte ortalama 50 gramdır. Yani birinin şeker hastası olması için yaklaşık 70 gram karbonhidrat alması gerekir. Bu da 1400 gram inek sütüne eşit geliyor. Uzun süre boyunca günde 1.4 litre süt içerseniz anca o zaman şeker hastası olursunuz. Ek olarak alınan karbonhidrat doğal.

Kurduğunuz her cümle yanlış bilgi ile dolu. Allah aşkına birkaç dakikanızı ayırıp şu üstteki birkaç makaleyi okuyun. İnsanlara yanlış bilgi vermeyin.

Besinleri karşılaştırırken diğer alternatifleriyle karşılaştırmak lazım. Mesela süt yerine daha sağlıklı içebileceğin çok az şey var.
Birincisi cümleyi ben kurmuyorum videodaki Doktor kuruyor ikincisi Adam dediğiniz kişi doktor, araştırabilirsiniz ben dedikleri %100 doğru demiyorum ama bu kişiden bazı şeyleri daha iyi bildiğinizi sanmıyorum.

Son düzenleme:
Birincisi cümleyi ben kurmuyorum videodaki Doktor kuruyor ikincisi Adam dediğiniz kişi doktor, araştırabilirsiniz ben dedikleri %100 doğru demiyorum ama bu kişiden bazı şeyleri daha iyi bildiğinizi sanmıyorum.
Cümleyi sizin kurduğunuzu iddia etmedim zaten. Ben daha iyi bildiğimi de iddia etmedim. Adamın çoğu cümlesinin yanlış olduğunu iddia ediyorum. Bu da kanıtlanabilir bir iddia.
Açıkçası ben Medicalpark, Evrim Ağacı, Harvard yazılarını bir doktorun konuşmasına tercih ederim.

Laktozun insanın üzerinde kötü etki göstermesi için insanın illa laktoz teloransı olmasına gerek yok,laktoz iyi bir şey değil uzun süreçte insana sıkıntı çıkartabiliyor,sütte vitaminler olduğu doğru ama bu vitaminleri ek olarak dışarıdan veya diğer besinlerden alabiliriz.

Fazlası zararlı diye biliyorum fakat insanın kemiklerini güçlendirdiği, protein ve kalsiyum almasına yardımcı olduğu için günlük de tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ben de günlük süt tüketen biriyim, illa da faydası oluyordur. Çoğu kişinin düşüp de kemiğini kırabileceği şekilde düştüm fakat hiç kemiğim kırılmadı. Sütün bu konuda faydası olduğunu düşünmekteyim.
Ohoo kardeşim ot yiyerekte hayvanların yemeğini çalıyorsun (!)
Edit: Yanlış alıntıladım. kb.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı