Suriyelilerin Sürekli Olay Çıkartması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ülkeye bir yararları yok. Bu "kardeşlerimiz" sürekli üreyip çoğalan tiplerden. Ülkelerinde olan savaştan kaçıp, "Türkiye bizim güvenliğimizi sağlasın." diyen tipler, şu an bizim ülkemizde besleniyor durumda. Dilenmek ve duygu sömürmek konusunda 1 numaralar. 40-50 yıl sonra "Hurra!" diye dalarlar bize. Son olarak "1 kuruş versene!".

@QroniQ Valla bana da beleş para veren, istediğim üniversiteye gitmeyi olanak sağlayan, çoğu ihtiyaçlarımı karşılayan bir devlet olsa bende giderim bayram gezmelerine sonra gelirim keyfime bakmaya devam ederim adamları suçlamamak lazım bunları böyle görüp hala onları ülkemize alan, paralar veren devletimizin suçu bu.

@BilgisayarKurdu 50 yıl çok demişin hocam 10-15 seneye gidiciyiz biz.

Suriye'deki durum epey bir karışık. Bir savaş, ayrıca bir iç savaş. Buradan bakınca neden kendi ülkeleri için savaşmıyorlar diye düşünüyoruz. Anlamamız gereken bazı şeyler var. Savaşın iki tarafı yok. Baskıcı bir rejimin başında Esad, karşısında özgür Suriye ordusu, YPG, İŞİD gibi bir sürü birbiri ile çatışan oluşum. Bir yandan ABD itiyor, diğer taraftan Rusya çekiyor. İnsanlar kime karşı savaşacaklar? Aileniz ile orada yaşadığınızı düşünün. Kim dost, kim düşman? Her yerden gelebilecek tehlikeye karşı ailenizi korumak için gereken şey oradan uzaklaşmaksa, bazen yapmanız gerekiyor. O insanlar için de bu işin kolay olduğunu düşünmemek lazım. Gelenlerin tamamı eğitimsiz, kötü insanlar değiller. Çok iyi eğitim almış, ekonomik olarak iyi durumda insanalar da her şeylerini bırakıp gitmek zorunda kaldılar. İnsanın her şeyi geride bırakıp yaşadığı yeri terk etmesi kolay değil. Eski çalıştığım yerde bir Suriye'den gelmiş bir kadın vardı. Ülkesinde anaokulu müdürü iken çalıştığım yerde tuvalet temizliyordu. Oğlunu İŞİD kaçırmış, geri almak için ellerinde ne varsa vermişler. Bu insanlar oh mis gibi ülke diye gelmediler. Bizlerin de zaman zaman yaptığı gibi daha iyi koşullar için başka ülkelere gitmek gibi bir şey de değil bu. Öyle olsa tahmin edersiniz ki ilk tercihleri burası da olmazdı. Fırsatını bulanlar soluğu Avrupa'da aldı.

Savaştan zarar görmüş insanlara kucak açmak için onlarla aynı dilden konuşmak, aynı inanca veya ten rengine sahip olmak gerekmiyor. Savaş ve ölüm herkes için aynı. Bir taraftan büyük devletler orayı sömürmek için çalışırken bizim yapabileceğimiz bunun karşısında durmak. Savaşın bitmesi için çalışmak.

Bu kadar fazla sayıda insanın bir ülkeden diğerine geçmesi eşine pek rastlanır bir durum değil. Baş etmesi zor bir iş. Ancak öyle veya böyle artık buradalar ve onlar bir şekilde uyum sağlamalı, biz bir şekilde beraber yaşamanın yolunu bulmalıyız. Gerçekçi olmayan yaklaşımlar bir çözüm getirmeyecek. Bu ülkede onlar gelmeden de suç vardı, şimdi de var. Her gün dünyada bir yerlerde suç işleniyor. Bunu bir topluluğa mal etmek adil değil.

Bu işin en kolay yolu devletin çok çalışması. Belli kurallar dahilinde yürütülmeli uyum süreci. Öyle veya böyle benlikleri değilse de bazı kültürel kısımlar asimile olmak durumunda. Her yerde Arapça tabela olması, firmaların iletişimlerinde ikinci dil olarak Arapçayı tercih etmesi doğru yaklaşımlar değil mesela. Dili öğrenmeleri en öncelikli şey. Süreç çok uzun ve zor olacak elbette.

Konuyu da çok uzatmak istemiyorum. Sadece biraz empati kuralım, diğer türlü huzur zor.

Not: 1-2 güzelinden şarkı bırakıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sen gel elin memleketinde hem embesillik yap, hem ülkeni koruma, misafiri olduğun ülkede çalış, iş kur, kızlarına bak, bir de duygu sömürüsü yap? "Üçün biri." Keşke Amerika Kızılderililer'e değilde, bunlara soykırım yapsaydı.

Din kardeşi diyorlar ya hani , bizim bulunduğumuz mahallede çok Suriyeli var. Ve ben cumaya gitmeyi hiç kaçırmamaya çalışırım. Bunlar madem din kardeşi neden ben camide bir tane Suriyeli eleman göremiyorum? Buraya geldiklerinden beri bir kere ne cumada gördüm ne de kandiller de. Ülkemizde bedava yaşadıkları halde hem hiç bir katkıları yok hem de insanlarımıza taciz/tecavüz ediyorlar. Zaten ülkesini savunmayan bir kişide ne kadar namus olabilir ki?

Ben görüyorum, cuma çıkışında para topluyorlar.

Konu başlığı, "Suriyelilerin Sürekli Olay Çıkartması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?" değil de "Türklerin/Türkiyelilerin Sürekli Olay Çıkartması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?" olsaydı; mutlaka Alaman dazlakları yine nefret kusmuş diye yorum yapardık.

Suriyeliler burada olmasalardı şu an burada onlara nefret kusan akılsızlar Suriye'de cephede olacaktınız.
Bu bir devlet politikasıdır. Aklınızın ermediği işlere de burnunuzu fazla sokmayın diye özelikle tavsiye ederim.

Çoğunluğu Balkan göçmeni olanlar en çok Suriyelilerden şikayet edenler. Yahu siz de göçmensiniz neyin kafasındasınız. O zaman siz de gidin ata yurdunuza.

Bu işin sonu, "Türkler Orta Asya'ya defolup gitsinler'e" kadar uzar gider. Aklınızı başınıza alın.
Ülkenin zaten yeteri kadar sorunu var bir de Suriyeli nefreti körüklemeyin.

Suriyeliler gelmeden önce 300 liraya kiraya verdiği evi şu an1300 liraya verenler; 1800 lira asgari ücret olmasına rağmen 500-1000 liraya Suriyeli çalıştıranlar nereli acaba, Fransız vatandaşı mı?
Kiraya verdiği evinde 20 kişi kalıyorsa adam başı para istemeye kalan fırsatçılar nereli acaba?

20 Suriyeli yani 4-5 aile bir evde kalıyorlar ve çoğunluğu ya aş evinden yemek alıyor veya çöpten yiyecek topluyorken; sen bunları görmezden gelip böyle iğrenç dazlak kafalı bir başlık atabiliyorsan önce git vicdanını nerede düşürdün ona bak!

Sayıları 3-5'i geçmeyen zengin Suriyelileri baz alıp, Suriyelilerin hepsini böyle sanan cahillere ne demeli ya?

Buyurun Atatürk'ün Balkan göçmenleri ve Suriyeli göçmenlerle ilgili kararnamesi:
Hadi konuşun:
Bugün çok eleştiriliyor ama işte Atatürk'ün imzaladığı o belge

Bu kesmediyse gidin Çanakkaledeki bugün ülke dışında kalan memleketlerin şehitlerine bakın.
Daha da ne yazılır ki size!

Bu konuyu ne maksatla açtınız bilmiyorum ama, şu an yaptığınız ırkçılıktır. Suriyeliler kardeşimiz değil, evet. Fakat onlarda birer insan. Ağaçlara verebildiğiniz değeri keşke insanlara da verebilseniz. Gerçi ağaç mı amacınız orası ayrı konu. Bir konu okumuştum, admin din konusu açıyor diye adamı bu forumdan silmiş. Nedeni de burada sadece teknoloji konuşulmasını istiyoruz demiş. O zaman bu konuyu silip, neden bu konuyu açanı forumdan atmıyorlar? Bu konunun teknoloji ile ne alakası var?

Yakın tarihimizde bu topraklara göçen topluluklar:

• Özellikle 1783 sonrasında Çarlık Rusya'nın Kırım'ı ele geçirmesi ise Tatarlar bu topraklara geldi. Günümüzdeki nüfusları 5 milyon civarında. İçinizde Tatar vardır.
  • 1864 sonrası birinci dünya savaşına kadar 2.5 milyon Çerkes bu topraklara geldi. İçinizde Çerkes vardır.
  • 1828-1921 arası 1 milyon kadar Gürcü bu topraklara geldi. İçinizde Gürcü vardır.
  • Yine cumhuriyet öncesi, Lazlar, Çeçenler, Arnavutlar bu topraklara geldi. İçinizde onlardan olan vardır.
  • Cumhuriyet döneminde Yugoslavya'dan Bulgaristan'dan ve birçok ırktan topluluk daha göç etti bu ülkeye.
  • 1071 yılından itibaren Türkler geldi mesela. O dönemde burada olan Bizans olarak bildiklerimizin altında Lidya, Hititler, Urartular, Babiller, Asurlular gibi önemli medeniyetler vardı.
Burada Suriyelilere nefret kusanların büyük kısmı 18. YY ve sonrasında bu topraklara gelmiş yabancılardan oluşuyor. Savaş, soykırım ve baskılardan kaçıp gelmiş insanların torunlarıyız. Kalanlar Türk akınları ve burada yaşamış olan medeniyetlerin insanları ile kaynaşmış karışmış kimseler. Herkes süreç içinde bağ kurdu, bir araya geldi. Şimdi kimse sadece bir şey değil. Hakkınız olmayan şekilde saldırgansınız. Burada nefret kusanların önemli bölümünün büyük dedeleri, nineleri bu ülkenin dilini dahi bilmiyordu. Zorunluluk olmasa göç de olmaz. İnsanı insan olduğu için sevemezsek bir gün yok olmaya mahkumuz.

Son düzenleme:
Bu konuyu ne maksatla açtınız bilmiyorum ama, şu an yaptığınız ırkçılıktır. Suriyeliler kardeşimiz değil, evet. Fakat onlarda birer insan. Ağaçlara verebildiğiniz değeri keşke insanlara da verebilseniz. Gerçi ağaç mı amacınız orası ayrı konu. Bir konu okumuştum, admin din konusu açıyor diye adamı bu forumdan silmiş. Nedeni de burada sadece teknoloji konuşulmasını istiyoruz demiş. O zaman bu konuyu silip, neden bu konuyu açanı forumdan atmıyorlar? Bu konunun teknoloji ile ne alakası var?

Size hak vermemek alde değil aşağıdaki konu başlığına bakar mısınız:
Sanırsınız Emniyet Yabancılar Şube arşivi:
Suriyelilerin karıştığı olaylar tam liste!

Suriye'de ki bir yetkili Hatay bizim onu birgün illaki alıcaz diye açıklama yapmıştı cidden bu kadar da yüzsüzlük olmaz ki sen önce kendi ülkeni al!

Geri
Yukarı