Tank motoru üretmek neden zordur?

Rusların eski teknolojileri bize zarar verir. Sovyetler motor ve tank konusunda Ukrayna sayesinde gelişti. Poroşenko Tayyibe al fabrikayı sana satalım dedi ama kabul etmedi belli ki mühendis devşirmişler yoksa bu fırsatı geri tepemezlerdi. Daha çok modern bir sistem üretecekler, Ukrayna'nın pistonlu motorları kadar bakımı kolay, alman motoru kadar güçlü olsun istiyorlar çünkü bu tankı pazara sürecekler işin içinde Katar'da var.
Az maliyet, yüksek güç bana güzel geldi bir an :D

Tabii, benim düşüncem.

Herşey er veya geç çalıştıktan sonra olur,imkansız diye bişey yoktur ama Pakistan gibi varını yoğunu nükleer silah elde etmek için harcayıp halkı sefalete sürüklemek te yanlış. Zaten yeteri kadar suriyelisi,afganı,ıraklısı hazır yiyicisi var ülkenin artı fetö,PKK gibi iç düşmanı da sürüyle. yani hangi birini söylesem bilemedim. Bu çalışmalar bana umut veriyor ama aynı şeyleri özal zamanında da hissetmiştim GAP projesi filan. Ama uzun vadede bi arpa boyu yol katedememişiz. Öteki ülkeler olduğu yerde dursa yakalayacağız da durmuyorlar.1945 yılında Amerikanın yapıp atom bombasını bile yapamıyoruz fark kapanmaz yani. Bizim için tüfek (Teknoloji)icat oldu mertlik (kaba kuvvet) bozuldu .Ama umut iyidir.

Tank fabrikaları satıldığı için olabilir mi?
Tank palet fabrikasını diyorsan eğer o iş biraz karışık. İçinde yatarak maaş yiyen ayılardan başka bir şey yoktu diyorlar ve öyleymiş. Maddi kaynak elde etmek ve projeyi ambargolardan korumak için tamamen özelleştirdiler. Ambargolardan kaçması imkansız ama neyse işte olan oldu, önemli olan sonuçtur. Fabrikayı BMC'ye yani yarısı Katara satıldı. Katar RTE'nin yavrusu olduğu için sorun yok sadece kağıt üstünde gerçekleşen bir devir. Yeni bir fabrika kursan tank palet fabrikası ile farkı olmaz, millet bunu bilgisizce dillendiriyor. Orası müze değil orası bir fabrika, bir fabrikanın içinde mühendis yoksa veya üretim yoksa oraya fabrika demeye gerek yok. Milli değer olarak satılmamalıydı derseniz o zaman haklısınız ama el altından akıtılan parayı aklamak için bir şeyler satmak zorundasınız. Sata sata bir şey kalmadığı içinde elde kalan son fabrikayı da böyle sattılar işte. Aslında satmadılar 25 sene kiraladılar onuda söyleyeyim.

Tank palet fabrikasını diyorsan eğer o iş biraz karışık. İçinde yatarak maaş yiyen ayılardan başka bir şey yoktu diyorlar ve öyleymiş. Maddi kaynak elde etmek ve projeyi ambargolardan korumak için tamamen özelleştirdiler. Ambargolardan kaçması imkansız ama neyse işte olan oldu, önemli olan sonuçtur. Fabrikayı BMC'ye yani yarısı Katara satıldı. Katar RTE'nin yavrusu olduğu için sorun yok sadece kağıt üstünde gerçekleşen bir devir. Yeni bir fabrika kursan tank palet fabrikası ile farkı olmaz, millet bunu bilgisizce dillendiriyor. Orası müze değil orası bir fabrika, bir fabrikanın içinde mühendis yoksa veya üretim yoksa oraya fabrika demeye gerek yok. Milli değer olarak satılmamalıydı derseniz o zaman haklısınız ama el altından akıtılan parayı aklamak için bir şeyler satmak zorundasınız. Sata sata bir şey kalmadığı içinde elde kalan son fabrikayı da böyle sattılar işte. Aslında satmadılar 25 sene kiraladılar onuda söyleyeyim.
Orası burası beni ilgilendirmez hocam. Sonuçta ülkelerindeki fabrikayı satarak ülkeyi kapitalistleştirmeye bir adım daha yaklaştılar mı? Evet. İşte sorun burada.

Satılan fabrikalarda tank motoru üretilmiyordu. Türkiye tank motoru üretebilecek bir ülke değil zaten. Yani tek başına, yardımsız olarak. Fabrikaların satılması ayrı konu. O fabrikalar şu an olsaydı yerli motorumuz olmayacaktı bunu bil sadece.

Valla ALTAY ateş ediyor, ATAK da iş yapıyor gerek yerli olarak gerek GLOBAL çapta. Bir de uçak çaktığımızda geometrideki gibi muhteşem 3'lüyü yakalayacağız.

Satılan fabrikalarda tank motoru üretilmiyordu. Türkiye tank motoru üretebilecek bir ülke değil zaten. Yani tek başına, yardımsız olarak. Fabrikaların satılması ayrı konu. O fabrikalar şu an olsaydı yerli motorumuz olmayacaktı bunu bil sadece.

Valla ALTAY ateş ediyor, ATAK da iş yapıyor gerek yerli olarak gerek GLOBAL çapta. Bir de uçak çaktığımızda geometrideki gibi muhteşem 3'lüyü yakalayacağız.
Yahu şu Altay bir yoluna otursa, yemin ederim 150 yıl rahat götürecektir bizi :D

O karaktere ağır zırh ile L/55... Tam bir canavar olacak ama o L/55 motorsuz pek bir işe yaramaz gibi :)

Yahu şu Altay bir yoluna otursa, yemin ederim 150 yıl rahat götürecektir bizi :D

O karaktere ağır zırh ile L/55... Tam bir canavar olacak ama o L/55 motorsuz pek bir işe yaramaz gibi :)
Tanklardan cok anlamam ama umarım bizim cografyaya da uğrar. Yıllanmıs Amerikan tanklarını salarız biz de. Ozellık bakımından guzel gorunuyor, pratigi de is yapar umarım.

Yıllanmıs Amerikan tanklarını salarız biz de.
Yıllanmışını bırak, yenisinde de hayır yok... M1'lere bak, çöpten T-55 çıkartsam daha sağlamdır. M1A1'lerin HA varyantları, yani uranyum içerikli zırha sahip olan modelleri kulede 750mm bir efektif sağlıyor. 750mm efektif zırhı L/55 bilmem kaç km'den deler...

Bir Leopard 2A6'nın karşısına M1A2 çıkarsa çok güzel harcanır. 1400-1500mm'ye kadar efektif sağlıyor Leopard 2A6E'ler. Bu 1500mm değerleri KE (Kinetik enerji yani APFSDS) mühimmatlar için geçerli. Bir HEAT-FS (Kimyasal enerjili) mühimmata karşı 2500mm gibi yüksek değerlerde korunma sağlıyor. M1A1HA'lar ise kulede HEAT mühimmatlara 1400, M1A2'ler ise 1500mm korunma sağlıyor.

Cok cahil bir yorum yapiyor olabilirim ama bana Turkiye icin kendi tankini gelistirmenin cok da faydali olmadigini dusunuyorum, kazanilan know-how disinda.

Ucak, fuze, uydu vb teknolojiler bence Turkiye icin daha onemli. Bir ara Kilis'e her gun roket atiyorlardi. Ne yapacaksin, gidip Altay tanklariyla basacak misin? Yagdir kafalarina 2 tane bomba problem cozulsun ( ki muhtemelen oyle yaptilar ). Elbette tankin onemi tartisilmaz ama bizim karsi karsiya oldugumuz askeri problemleri cozebilecek bir yatirim degil gibi. Kendi helikopterimizi uretebilsek sanki daha iyi olurdu.

Dedigim gibi, cok cahil bir yorum olabilir, kusuruma bakmayin : )

Yeni konular

Geri
Yukarı