Tanklar önemini yitirdi mi?

Sorun zaten tankları o konuma getirmek. Hareket halindeki bir tank taburu açık bir hedeftir. Savunmada ki tank taburu ise çelikten bir kalkan.
Aynen öyle, savunulacak yeri tutmak değil savunulacak yere girmek önemli. Bunda da tank değil jetler rol üstleniyor işte. Tanklar artık atakta (taarruzda) değil zırhlı araç olarak kullanılacak. Savunma için veya asker güvenliği için vs.

Dünya'da ciddi bir savaş çıkarsa (3. Dünya savaşı) zaten 1-2 saat içinde çoğu ülke yok olacak. Bir değeri kalmayacak. Günün birinde mutlaka olacak bir senaryo. Türkün Türkten başka düşmanı olmadığı gibi, insanın da insandan başka hiçbir düşmanı yok. O günü görürsem kahkaha atarak balkondan izleyeceğim. 🤪 😁

Dünya'da ciddi bir savaş çıkarsa (3. Dünya savaşı) zaten 1-2 saat içinde çoğu ülke yok olacak. Bir değeri kalmayacak. Günün birinde mutlaka olacak bir senaryo. Türkün Türkten başka düşmanı olmadığı gibi, insanın da insandan başka hiçbir düşmanı yok. O günü görürsem kahkaha atarak balkondan izleyeceğim. 🤪 😁
Hocam zaten nükleer gücü hesaba katsaydık bırak tankı jetleri tartışmamızın anlamı kalmazdı. Orta seviye ülkeler için sohbet ediyoruz.

Hocam zaten nükleer gücü hesaba katsaydık bırak tankı jetleri tartışmamızın anlamı kalmazdı. Orta seviye ülkeler için sohbet ediyoruz.
Hesaba katsak da katmasak da arada o ülkeler de kaynar merak etmeyin. TRT Belgesel'in bir belgeselini görmüştüm, çok aramama rağmen hiçbir yerde bulamadım bir daha, bunları çok net açıklıyordu. 😁

Tankların verdiği güç ve güven hissinin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Rusya gibi tanklara büyük önem veren ülkelerin de tanklarını insansız hale getirerek, yapay zekayla daha da güçlendirme eğiliminde olduğunu gelecekte bir ihtimal görebiliriz. Tankların önemini yitirme konusu ülkelerin bakış açılarına göre değişecektir. Fakat her ne olursa olsun, konuşulan teknoloji tank, uçak, SİHA, gemi fark etmez. Ekonomisi üstün olan ve azıcık kafasını çalıştıran kazanacaktır fikrimce.

Önemini yitirdi demek biraz haksızlık olur fakat biraz daha arka plana düşmüş olabilir, bu kiminle hangi coğrafyada savaştığınızla doğrudan bağlı. Geçtiğimiz günlerde de gördük ki SİHA'lar için çerez, tanklarında geliştirmesi bu yönde devam ediyordur.
Aktif koruma sistemini geliştirebilirlerse (ki bunu ancak süpergüçler yapabilir gibi geliyor) ancak o zaman güdümlü roketler pek etki etmeyecektir. Yine de Rusların yaptığı gibi gök yüzünden güdümsüz bir şekilde gelişine salınan tonluk bombaları bu sistemin engelleyebileceğini düşünmüyorum.

Dosya Ekleri

• zaslon1.jpg
    zaslon1.jpg
    31,7 KB · Görüntüleme: 46
Aktif koruma sistemini geliştirebilirlerse (ki bunu ancak süper güçler yapabilir gibi geliyor) ancak o zaman güdümlü roketler pek etki etmeyecektir. Yine de Rusların yaptığı gibi gök yüzünden güdümsüz bir şekilde gelişine salınan tonluk bombaları bu sistemin engelleyebileceğini de düşünmüyorum.
Aynen bu sistemler sadece patlama engelleyici füzeler karşısında şansı yok. Bildiğimiz RPG'lerin havada patlamasına yarıyor. Fakat gelen füzeyse... Füzenin ağırlığı ve düştüğü menzilden itibaren aldığı hızı karşısında bu sistemler vız gelir vız gider.

Aktif koruma sistemini geliştirebilirlerse (ki bunu ancak süpergüçler yapabilir gibi geliyor) ancak o zaman güdümlü roketler pek etki etmeyecektir. Yine de Rusların yaptığı gibi gök yüzünden güdümsüz bir şekilde gelişine salınan tonluk bombaları bu sistemin engelleyebileceğini de düşünmüyorum.
Güdümlü füzeler engellenebilir lakin bombalara karşı bir şansı yok.

Füzeler, roketler zaten boşluklu zırhlar, reaktif zırhlar, ızgara ve ağ zırhları ile engellenebilir. Ama 3000lb'lik bir bombayı hiç bir şey durduramaz. Durdursa bile yaşanan patlamanın şok dalgası ile mürettebat ölür.

Geri
Yukarı