Tanri, Allah veya Yaratici Hakkinda

• Konuyu başlatan Elyr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 49
  • Görüntüleme 4B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
1. Ezan veya duaların dilinde olmasını istemiyorsun. Çünkü ne anlattıklarını bilirsen insanları kandıramazsın değil mi:) Tanrı ile arana aracı koymak zorunda kalmazdın. Ama bu kafadaki insanların ne yazık ki gelir kapısı dindir.
2. Bu ülkede doğan insanların %90 müslüman olarak doğuyor zaten. Fakat gördükleri yanlışlar yüzünden araştırıyorlar. Mesela sen hangi dini kitap ve öğretileri okudun bana söyleyebilir misin? Hangi dini kültürü araştırdın ve inceledin? Mesajların bile önyargılı. İnanıyorum ki hiçbir şey hatta büyük ihtimal Kur'an dahi okumayıp ordan burdan duyduklarınla buraya gelmişsin.
3. Benimle tartışabileceğini ben de pek sanmıyorum zaten:) Çünkü sen yanlı bir düşünce yapısına sahip birisisin.

Ayrıca ilk mesajında bana yazdığına göre sen kapatılmış veya daha kötüsü gerçek hesabıyla yazıp banlanma korkusu olan birisisin:)

Korkan insanlar da tartışmaya giremezler;)

Ateist veya deist kişilerin çok araştırma ve sorgulama yaptıkları doğru ancak onları bu araştırmaya iten içlerindeki Allah ve Peygamber inancının eksikliğidir.
Kimse kafasina göre ateist, deist olmuyor bu insanlar sorgulama ve araştırma yaptıkları için bu görüşü benimserler. Araştırma yapan her insan, bu yola sapacaktır bu su götürmez bir gerçek. Kutsal kitaplari bilmeyen bir insanin böyle konuşuyor olmasina şaşirmiyoruz. Fıtratinizda ne de olsa okuma diye bir kavram yok.

Araştırmalar sonuncunda doğru fikirlerden etkilenirlerse Müslüman; alışkanlıklarını, dünyevi zevklerini, kötü çevrelerini bırakmak istemeyip yanlış fikirlerden etkilenirlerse maalesef inançsız bir insan olurlar.
Dinlerden etkilenmek için ortada bir argüman yok, inançsız olan kişinin sebebini zevklere, alışkanlıklara, çevreye bağlamak sizin gibi insanlarin uydurduğu saçma sapan şeyler.

Sizinle tartışmanın hiçbir fayda sağlamayacağını biliyorum. Bu mesajı yazıp yazmamakta da çok kararsız kaldım ancak belki okuyan birisinin içinde bir kıvılcım oluşur diye dayanamayıp yazdım. Bu konuda daha fazla birşey yazmayacağım. Konunun kilitlenmesini istirham ediyorum.
Bizimle tartışacak bilgi sen de yok bunun bilincideyiz. Senin gibilere sabaha kadar anlatsak gezip dolaşacağı yer hep ayni olacak. Çünkü ön yargilisiniz, bilgisiniz, hiçbir şekilde de dininizi bilmiyorsunuz. Kulaktan dolma bilgilerle ezber cümleler kurup aklinizca kendini hakli çıkarma peşindesiniz.

Elyr;
Nâfile namaz kıldığına göre üzerinde farz namaz borcu da yok demek ki.
Hâl böyle iken; dinlerin "yalan" olduğunu düşünmektesin.

"Anladıysam Arap olayım" diyeceğim de
Arap da çıkamaz bu işin içinden. 🤔

Tanrı'yı neden arıyorsun ?
Tekrar dirilme ve Cennet beklentisi bu "arayış" ta ne kadar etkili ?

1. Allah'ın Türkçe karşılığı tanrı olsa dahi bu şekilde kullanmak Müslüman inancı ile bağdaşmaz. O zaman ezan da Türkçe okunabilir gibi bir mantık ortaya çıkar. Halbuki Ezan, İslam dininin simgelerindendir. Ezanın varlığı İslam’ı var duruma getirmektedir. Orijinal dili değiştirilemez. Meal hiçbir zaman tam olarak Arapça'nın karşılığı değildir.

2. Ateist veya deist kişilerin çok araştırma ve sorgulama yaptıkları doğru ancak onları bu araştırmaya iten içlerindeki Allah ve Peygamber inancının eksikliğidir. Kendilerince bu eksikliği giderebilmek için dinler hakkında araştırma yaparlar. Araştırmalar sonuncunda doğru fikirlerden etkilenirlerse Müslüman; alışkanlıklarını, dünyevi zevklerini, kötü çevrelerini bırakmak istemeyip yanlış fikirlerden etkilenirlerse maalesef inançsız bir insan olurlar. En sonunda hepsi aynı tarz şeyleri söyler: Sizden çok daha fazla araştırdık, okuduk, sizden daha çok biliyoruz, bağnaz değiliz, özgür ve çağdaş(!) bir ateistiz.

3. Sizinle tartışmanın hiçbir fayda sağlamayacağını biliyorum. Bu mesajı yazıp yazmamakta da çok kararsız kaldım ancak belki okuyan birisinin içinde bir kıvılcım oluşur diye dayanamayıp yazdım. Bu konuda daha fazla birşey yazmayacağım. Konunun kilitlenmesini istirham ediyorum.
Ben dediğin örneğe neredeyse uymayan bir ateistim onu ne yapacağız?

Bütün dinlerde cennet ve cehennem kavramlarına benzer düşünceler mevcut. Bu adamlar dünyada birbirini yerken, nasıl olur da aynı cennete gideceğini düşünür akıl almıyor. :) Madem Tanrı var, Peki neden insanları böylesine ayrıştırmış? Madem aynı Tanrı'ya inanacaklar? Sen ister inan ister inanma ama hiçbir dinin ırkın ve milliyetin partizanı olma. Çünkü hiçbir Peygamber, ortaya attığı dinin tek gerçek olduğunu beyan etmemiştir.

O değilde daha doğru dürüst Türkçe bilmeyen insanların, dini savunması?

• Beğen
İfadeler: acv
Arkadaşlar 2-3 gündür düşünüyorum; tanrı gelişmiş bir gezegende genleri ile oynanan ve kusursuz bir şey oldu ve herkesi kendine taptırmaya başladı. Tapmayanlar ile onun arasında büyük bir savaş oldu ve tüm gezegeni yok etti. Sonra dünyayı keşfetti bizi kullandı kendine taptırdı. Nasıl teori?

Sözde kitap gönderilen peygamberlerin hepsi de kendi dinini hak din görür.
Öyle değil. Dinleri Peygamberler değil; onlara elçilik yapanlar bu şekle sokmuş genel olarak. Ben hiçbir Peygamberin dini fanatizm yaptığını okumadım. Bunu yapanlar genelde müritler.
Arkadaşlar 2-3 gündür düşünüyorum; tanrı gelişmiş bir gezegende genleri ile oynanan ve kusursuz bir şey oldu ve herkesi kendine taptırmaya başladı. Tapmayanlar ile onun arasında büyük bir savaş oldu ve tüm gezegeni yok etti. Sonra dünyayı keşfetti bizi kullandı kendine taptırdı. Nasıl teori?
O zaman Tanrı bir ruh hastası mı? 🤪

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı