Tanri, Allah veya Yaratici Hakkinda

• Konuyu başlatan Elyr
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 49
  • Görüntüleme 4B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hatta buradaki ateistleri de hava atmak için falan buralara yazıyor diye düşünen varsa burayı terkedebilirse sevinirim. Sizleri bilgilendirmek ve dinin zincirlerinden kurtarmak için yazan arkadaşlara da 2 araştırma bile yapmadan bildiğiniz bilgiler kesinmiş gibi yazıp hakaret etmeniz de hoş olmuyor.

Evet baslikta yazdigim gibi adi artik her neyse. Ben Muslumanim bastan soyleyeyim. Sozde musluman falanda degilim namazlarimi kiliyorum, nafile namazlari falan da kiliyorum vs.
Bu kadar konudan sonra dusunuyordum. Aklima degisik bir dusunce geldi her ne denirse.
Ben dinlerin hepsi yalan olma ihtimali olsa da tanriya inaniyorum cunku evren yoktan var oldu, Dunya yasama uygun hale geldi ve bize yararli sekilde dizayn edildi (Oksijen yoksa bizi olduren bir sey mu gibi deli sorularda gelebilir akliniza :D).
Simdi derdiniz nasil duzen bu. Savas oluyor, birileri oluyor, insanlar sakat doguyor. Simdi soyle dusunun. Her sey duzgun olsaydi ve mukemmel, kusursuz yapsaydi Tanri, her insan iyi olurdu ve yani Dunya amacsiz olurdu. Her neyse konumuza donelim.
Dinler uydurma, yok oyle bir sey diyelim ama Tanri var. Acaba Tanri bizi ne gibi seyler yapacagiz, nasil insan olacagiz ve olusturdugumuz dinlerden hangisine inanacagimiza gore gonderiyor olabilir mi? Tabii ki iyi ve kotu insan olmamiza gore Cennet ve Cehennem olacak.
Mesela reenkarnasyona (yanlis yazmis olabilirim) inaniyor diyelim, hangi dindi hatirlamiyorum. Sonra ki hayatina herhangi bir sey olarak dogurtuyor ve boyle devam ediyor. Canlilar birbirini yok ettikten sonrada Araf gibi bir seye gondebilir belki?
Ya da adam Budist idi sanirim Hindistan'da ki duzeltirseniz sevinirim, oldukten sonra karsisina inandigi tanrilari koyuyor ve onlar onu sorguluyorlar.
Bilmiyorum bu dusunce bir ihtimal olabilir gibi geldi ama su anda Muslumanim. Degisemez mi degisebilir dinim belki sacma gelir deist oluruz belli olmaz.
Ama su anda zevk aliyorum ve ustume rahatlik veriyor. Bu bana yetiyor tabii ama sacma gelirse yani. Herkes dinini kendine mantikli gelene gore secer.
bunu bir sınav gibi düşün öğretmen sana her şeyi anlatır ama sınav günü tek başınasındır, bizlerede dinimizin kitabı indirilmiş ve ergenliğe kadar çalışma vakti verilmiş ondan sonraki hayatımızda ise tek başımızayız ya allah'a ibadet eder cennet'e, ya nankörlük eder cehennem'e gideriz o kadar düz mantık

Öyle değil. Dinleri Peygamberler değil; onlara elçilik yapanlar bu şekle sokmuş genel olarak. Ben hiçbir Peygamberin dini fanatizm yaptığını okumadım. Bunu yapanlar genelde müritler.
İslam uğradığı hiçbir yerde kan dökmeden kendi dinini yayamamıştır. Kuran'in kendisinde bile 150 defadan fazla öldürme geçiyor. Peygamber dediğinde o dönemdeki insanlara önderlik eden kişilerdi. Peygamberlerde dini çıkarı için kullanmıştır. Peygamberlik de bir Ortadoğu adetidir.

Islam uğradığı hiçbir yerde kan dökmeden kendi dinini yayamamıştır. Kuran'in kendisinde bile 150 defadan fazla öldürme geçiyor. Peygamber dediğinde o dönemdeki insanlara önderlik eden kişilerdi. Peygamberlerde dini çıkarı için kullanmıştır. Peygamberlikte bir Ortadoğu adetidir.
Militanlar her zaman liderden daha vahşidirler. :) Çünkü daha cahildirler.

Gözlerim kanamasa ''Felsefe'' bölümü baya eğlenceliymiş aslında. Tanrıyla ne alakası var bilmiyorum. Ben de en güzel boş ''Konu Dışı''nda yapılır sanıyordum. 🤣

2. Ateist veya deist kişilerin çok araştırma ve sorgulama yaptıkları doğru ancak onları bu araştırmaya iten içlerindeki Allah ve Peygamber inancının eksikliğidir. Kendilerince bu eksikliği giderebilmek için dinler hakkında araştırma yaparlar. Araştırmalar sonuncunda doğru fikirlerden etkilenirlerse Müslüman; alışkanlıklarını, dünyevi zevklerini, kötü çevrelerini bırakmak istemeyip yanlış fikirlerden etkilenirlerse maalesef inançsız bir insan olurlar. En sonunda hepsi aynı tarz şeyleri söyler: Sizden çok daha fazla araştırdık, okuduk, sizden daha çok biliyoruz, bağnaz değiliz, özgür ve çağdaş(!) bir ateistiz.

3. Sizinle tartışmanın hiçbir fayda sağlamayacağını biliyorum. Bu mesajı yazıp yazmamakta da çok kararsız kaldım ancak belki okuyan birisinin içinde bir kıvılcım oluşur diye dayanamayıp yazdım. Bu konuda daha fazla birşey yazmayacağım. Konunun kilitlenmesini istirham ediyorum.
Kusura bakmayın fakat yorumunuz kesinlikle objektif değil ve ön yargılı, müslüman olduğunuz ve diğer dinlere veya dinsizliğe hiç taviz vermediğiniz fazlasıyla bariz.

Eğer bu dünyada bir gerçek varsa, ve onu bulmak istiyorsanız genelleme yapmamak zorundasınız. Ama siz sanırsam gerçeği zaten bulduğunuzu düşünüyorsunuz ve bunun için genelleme yapmak sizi üzmüyor. Fakat hayat tesadüflerle dolu, ne zaman ne olacağını asla bilemezsiniz.

Gelelim yorumunuza, açıkçası son zamanlarda İslam'ı sorgulamaya başlamakla beraber, aklımdaki bazı soruların cevabını verememeye başladım, sadece ben değil; çevremdekiler de ve o dine inananlar da cevap veremiyor ve hatta siz de veremezsiniz. Bu da beni deizme, ve hatta sonraları belki de ateizme itebilecek kıvamda. Yani alışkanlıklarımı, dünyevi zevklerimi ve kötü çevremi bırakmamak için dinden uzaklaşmak aklıma asla gelmemişti. Belki de insanlar ömrü boyunca inanacakları şeyi baştan sona korkusuzca sorgulayınca sonuç bu oluyor? Ve günün sonunda da, çevremdeki insanlar benle inancım hakkında tartışmak isterse, onlara asla "ben bir özgür ve çağdaş ateistim" diyerek kendimi üste çıkaracak yorumlarda bulunmam. Böyle düşünmenizin nedeni bence sizin dininize inanmayanları tamamen başka bir kefeye koymanız, bence böyle yapmayın, mutsuz olursunuz.

Son düzenleme:
Ahlak anlayışını din üzerinden var etmek çok sağlıksız bir seçim.

Bunun en güzel ve canlı örneği zaten 17 yıldır gözümüzün önünde. Kadın cinayetleri, tecavüzler, hırsızlıklar, ayakkabı kutuları...

//Ben şu anda yaratıcının gönderdiği iddia edilen kitabı okuyorum ve okudukça da "bu kitabı yaratıcı göndermiş olamaz" düşüncem pekişiyor. İşi gücü bırakmış kadınlarla uğraşıyor ve sürekli erkeklere vaatlerde bulunuyor. Siz de okuyun, şiddetle tavsiye ederim 👍

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı