Tanrı insanlara kaldıramayacağı acılar yükler mi?

De ki, andolsun, biz gibi hitap şekilleri hep kafamı bulandırıyor benim. Tanrı kelamı gibi gelmiyor bana maalesef. Dil konusundaki farklılıklardan kaynaklanabilir bu belki. Bilmiyorum çok karışık.

Neden öyle hitap ediyor dersem de ki andolsun gibi;
De ki: Allah peygamberşimiz ile kuran aracılığıyla iletişim halindedir. Deki dediği peygamberimize diyor onları.
Andolsun: Burada yani Allah gibi değil de sanki onların kafasına göre, onların düşünce tarzına göre söylüyor bence yemin tarzıdır bu kelime Allah yemin etmeye gerek duymaz zaten :D

Yani doğmadan önce nasıl yoksak yani ne bir mahşer yerinde vs değil isek öldükten sonra da orada olursan diyorum hani sen inanıyorsun ya
Zaten dünyaya gelmeyi ben seçmedim ki.
Şahsen her şey istedim gibi olsa zengin olsam çok sağlıklı her şey 4/4 olsa gene ben yaratılmak istemezdim.

Cennet de tüm duygularımızın alınca söylenir işte üzülme gülme sıkılma öyle bir şey olmayacak denilir.
Fakat cennet de hep hurilerden bahs edilir yani tüm duygularmız alınmıyor demek oluyor bu da
Hem kızlar için de mi huriler var? Yanı cennete giden kızlar lez mi olacak?

Hayır Müslüman erkeklere sorsan günah veya haram olmasa yapacağın ilk şey diye çoğu kişi hatta 100kişiden 99'u sex yapmak der (eğer evli değilse evli ise ve 2 tarafta okeyliyorsa sıkıntı yok bu bahsettiğim zina) O yüzden demişler huri var erkeklere diye. Ahirette erkeklerin de kadınlarında istediği her şey olacak sırf kadınlar için huriler çok bahsedilmediği için cennete olmayacak anlamında gelmez. Sadece insanları mutlu etmek için söylenmiştir. Ki doğru bir şey bu huriler sadece bir örnek. İstediğini yapabilirsin cennette. Yani kadınlar sırf huri ister diye lez denilmez orada hiçbir yasaklama yoktur. Herkesin iradesi var isteyen istediği şeyi isteyebilir cennette yani.

Bu ayetleri az önceki mucize konusu için atıyorum.
Araf 146-147
146-Yeryüzünde haksız yere böbürlenenleri âyetlerimden mahrum edeceğim. Onlar, bütün mûcizeleri görseler de iman etmezler; doğruluk yolunu görseler onu izlemezler. Fakat eğrilik yolunu görürlerse hemen ona saparlar.” Bu durum, onların âyetlerimizi yalan saymalarından ve onlardan gafil olmalarından ileri gelmektedir.
147- Halbuki âyetlerimizi ve âhirete kavuşmayı asılsız sayanların amelleri boşa çıkmıştır. Onlar, sadece yapmakta olduklarından dolayı cezalandırılırlar.

Bence sen bana direk aklının karıştığı ve eğer cevaplanırsa aklına ve mantığına uyacak soruları sor cevaplayayim.

Hayır Müslüman erkeklere sorsan günah veya haram olmasa yapacağın ilk şey diye çoğu kişi hatta 100kişiden 99'u sex yapmak der (eğer evli değilse evli ise ve 2 tarafta okeyliyorsa sıkıntı yok bu bahsettiğim zina) o yüzden demişler huri var erkeklere diye. Ahirette erkeklerin de kadınlarında istediği her şey olacak sırf kadınlar için huriler çok bahsedilmediği için cennete olmayacak anlamında gelmez. Sadece insanları mutlu etmek için söylenmiştir. Ki doğru bir şey bu huriler sadece bir örnek. İstediğini yapabilirsin cennette. Yani kadınlar sırf huri ister diye lez denilmez orada hiçbir yasaklama yoktur. Herkesin iradesi var isteyen istediği şeyi isteyebilir cennette yani.

Bu kadar insanı öldükten sonra bir hiç olacaksın deyip de çalıştıramazsınız ya da bir şey yapmaya zorlayamazsınız hocam. O dönemlerden bahsediyorum. Kimse sadece bir kere geldiği yer için başkası için kölelik etmek çalışmak vs istemez. Mısır piramidini yapan o kadar işçiye nasıl motivasyon verildi sizce de yaptılar. Eğer öldükten sonra ödüllendireceklerini düşünmeseler sabah akşam çalışırlar mıydı? Hiç bu yönden baktın mı olaylara. Buna bakarak genelleme yapabilirsin mesela. Cennet belki de bu dünyada hiçbir şeye sahip olmayan insanlara yaşama motivasyonu için verilen bir umuttu. Şu an insanların yaşam alanı daha konforlu olduğu için bu motivasyona gerek duymuyor olabilirler ama binlerce yıl öncesinden bahsediyoruz. Yani dinlerin ortaya çıkış zamanlarından. Din gerekli bir şey. Gerçek mi orasından emin değilim ama gerekliydi kesinlikle.

Bu kadar insanı öldükten sonra bir hiç olacaksın deyip de çalıştıramazsınız ya da bir şey yapmaya zorlayamazsınız hocam. O dönemlerden bahsediyorum. Kimse sadece bir kere geldiği yer için başkası için kölelik etmek çalışmak vs istemez. Mısır piramidini yapan o kadar işçiye nasıl motivasyon verildi sizce de yaptılar. Eğer öldükten sonra ödüllendireceklerini düşünmeseler sabah akşam çalışırlar mıydı? Hiç bu yönden baktın mı olaylara. Buna bakarak genelleme yapabilirsin mesela. Cennet belki de bu dünyada hiçbir şeye sahip olmayan insanlara yaşama motivasyonu için verilen bir umuttu. Şu an insanların yaşam alanı daha konforlu olduğu için bu motivasyona gerek duymuyor olabilirler ama binlerce yıl öncesinden bahsediyoruz. Yani dinlerin ortaya çıkış zamanlarından. Din gerekli bir şey. Gerçek mi orasından emin değilim ama gerekliydi kesinlikle.
Hocam burada dinin ulaşmadığı insanlardan mı bahsediyorsunuz? Ona göre birşey diyeceğim.

Yok hocam siz söyleyin sıkını olmaz bende merak ettim şimdi :D

Dikkatli okursan baştan sonra anlarsın aslında. Yani kimseden bahsetmiyorum. Eski insanlardan bahsediyorum. O insanları kontrol altında tutmak için bir şeye ihtiyaç vardı. Yoksa ben niye kral için çalışıyorum aga öldükten sonra hiç olacağım zaten kim s*** kralı deyip işi gücü bırakır kaos çıkarırdı ama ne dediler ona kral tanrı tarafından seçildi işte ödüllendirileceksin sonra cennet vs var Cem Yılmaz'ın dediği gibi öbür tarafta kralsın be olm :d

Ama şu var bu fikri kim ortaya attı ilk. Çok zor bir fikir çünkü.

Dikkatli okursan baştan sonra anlarsın aslında. Yani kimseden bahsetmiyorum. Eski insanlardan bahsediyorum. O insanları kontrol altında tutmak için bir şeye ihtiyaç vardı. Yoksa ben niye kral için çalışıyorum aga öldükten sonra hiç olacağım zaten kim s*** kralı deyip işi gücü bırakır kaos çıkarırdı ama ne dediler ona kral tanrı tarafından seçildi işte ödüllendirileceksin sonra cennet vs var Cem Yılmaz'ın dediği gibi öbür tarafta kralsın be olm :d

Ama şu var bu fikri kim ortaya attı ilk. Çok zor bir fikir çünkü.

Aga kral için çalışmıyorsun. O kral senin ve toplumun için huzur yolu gösteriyor emir ve yasaklarıma uyun diyor. O yasaklara uyarsan zaten problem olmaz. Sırf emir veriyor diye seni kullandığı anlamında gelmez. Ayetleri dinleseydik ne kadar güzel bir hayat yaşardı tüm insanlar. Ama bu emir ve yasaklar nefislerine zor geldi isyan ettiler ve düzeni bozdular. Allah insana bir nefis vermiştir. Her insanın istediği rahat hayat yaşamak değil mi? Allah diyor ki bu dünyadan düzen bozmayın bende sizi siz nasıl isterseniz yaşatacağım ne isterseniz o olacak diyor. İnsanların istediği şey rahat hayattı. Peki istemediği şey nedir? Azap, acı çekmek. Allah diyor ki düzen bozarsan, diğer kulların huzurunu kaçırırsan bende senin huzurunu kaçırırım yani onların yapamadığı şeyi yaparım diyor. Adolf Hitler 10-11 milyon kişi öldürdüler. Sen bir insanı 10 milyon kere öldürebilir misin? Öldüremezsen bunun altında bir adaletli birisini arasın değil mi? Düzeni isteyen yarattığı kulların huzurunu isteyen adaletli bir yaratıcı. Kral dediğim Allah bu arada. Sen herhalde kraldan kastin Allah. O yüzden yazdım

İsra 15-Kim doğru yolu seçerse kendi iyiliği için seçmiştir, kim de saparsa kendi zararına sapmış olur. Hiç kimse başkasının günah yükünü üstüne almaz. Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz.

Geri
Yukarı