Tanrı melekleri neden yarattı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Selamun aleykum Dostum oncelikle (Tanri) tapilan demektir yani bir obje. ALLAH bir obje degildir neye benzedigini ve nasil bir varlik oldugunu bizim tezâhur etmemiz imkansizdir fazla zorlamamak gerekir kanimca..
Meleklerin yaratilis gayesine gelir isek ALLAH teala Yaratmak sifatini tecelli etmek sûretiyle Melekleri yaratmis ve ona ibadet yapmalarini istemistir ve yaratilan her seyi meleklerini sahit tutmustur hal boyle iken ALLAH teala'ya butun melekler itaat ibadet etmislerdir. Meleklerin neye benzediklerini bilemeyiz cunki bunu anlamamiz cok guctur. Bildigimiz kadari ile ruhâni varliklardir.
Meleklerin gorevlendirmesi ile alakali ALLAH teala hic bir seye muhtac degildir fakat yarattigi her seyi sebebsiz yaratmamistir.
Meleklerinde yaratilma gayesi muhakkak vardir tabi buna bizim ilmimiz yetmez. Örnegin Azrail a.s. Allah tealaya ben senin kullarinin canini aliyorum ama benden sikayetci olacaklar demis ve Allah teala ben onlar icin sana sebepler yaratacagim demistir (hastalik,kaza, v.s).

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorum allah var mı yok mu değil, herhangi bir tanrının melekleri yaratmasının ardında yatan neden. Sonuçta herşeyi kendisi kontrol edebilirken meleklere kontrol ettiriyor.

Bence konuya kilit vurulmalı. Allah'ın varlığını sorgulayan boş insanlar doldu.

Bence konuya kilit vurulmalı. Allah'ın varlığını sorgulayan insanlar doldu.
Kardeşimiz ne sordu konunun altına neler yazıldı.
Yaşadıkları dini sorgulamasınlar mı? Size göre hep cahil kalsınlar rahatlıkla din tüccarlığı yapıp insanları sömürebilin değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden boş olsunlar ki? Yaşadıkları dini sorgulamasınlar mı? Size göre hep cahil kalsınlar rahatlıkla din tüccarlığı yapıp insanları sömürebilin değil mi?
Yok hayır ben sadece tanrının melekleri yaratmasını sormuştum ama konudan çok çıkıldı iki taraf birbirini inandırtmaya çalıştı vs. Eğer inananlar ve inanmayanlar din konusundan girmeden açıklama yapsalar daha iyi olurdu.
Ayrıca tanrı yaratır, çeşit çeşit yaratır gibi cümleler soruma iyi bir cevap olamıyor. İnsanlığın tanrının melekleri olduğunu düşünmesindeki neden kafaya takılsa belki bir çıkış yolu buluruz.

Yok hayır ben sadece tanrının melekleri yaratmasını sormuştum ama konudan çok çıkıldı iki taraf birbirini inandırtmaya çalıştı vs. Eğer inananlar ve inanmayanlar din konusundan girmeden açıklama yapsalar daha iyi olurdu.
Ayrıca tanrı yaratır, çeşit çeşit yaratır gibi cümleler soruma iyi bir cevap olamıyor. İnsanlığın tanrının melekleri olduğunu düşünmesindeki neden kafaya takılsa belki bir çıkış yolu buluruz.
Yanlış millete sormuşsunuz soruyu mâlesef ki Türkiye'ye yaşayan insanların çoğu daha yaşadıkları dinin ne olduğunu bilmiyor.

Yanlış millete sormuşsunuz soruyu mâlesef ki Türkiye'ye yaşayan insanların çoğu daha yaşadıkları dinin ne olduğunu bilmiyor.
Bir zamanlar ünlü bir adam "Bildiğinizi sandığınız şeyi asla öğrenemezsiniz." demiş.

Müthiş bir argüman gerçekten, ben tamamen ikna oldum :D

Bu cevap bana Celal Şengör ve ateizm isimli youtube serisini hatırlattı. O videoda da İlahiyat okuyan öğrenciler sorgulamadan, ölçmeden ve herhangi bir argüman koymadan "bizce zaten kesin Allah var da, siz neden inanmıyorsunuz" minvalli cümleler kurarak konuşmalarına başlıyorlardı. Seninki de buna benziyor @witicieen. Bu cümleyi yazarak hiçbir şeyi kanıtlamış olmuyorsun.
Yoktan var eden bir ekosistem var ise tanrı yok diyebilirim. Ama şüphesiz ki hiç bir şey tesadüf değildir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı