Tanrı nasıl ezelidir?

Müslümanken, inancımı güçlendirmek için okumaya başladım. Bahsettiğin ayet sanırım Enbiya 33. Yanlış hatırlamıyorsam orada: "O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede dolaşmaktadır." tarzında bir şey diyordu. Buradan nasıl bir mucize çıkarabiliriz?
Bir yandan çay yudumlayıp bir yandan sizin tartışmayı izliyordum. Normalde hiç karışmaya niyetim yoktu ama bir şeyi merak ettim. Siz Kur'an'ı nasıl okudunuz? Birkaç aydır tekrar şu sorgulama evresini yaşıyorum. Bu evre bitti sanmıştım ama erken konuşmuşum. Kur'an'ı okumaya başladım haliyle. Sizin yönteminizi merak ettim, belki bir yardımı olur diye düşünüyorum.

Gecenin ve gündüzün, dolayısıyla ayın ve güneşin birbirini takip ettiğini anlamak bu kadar zor olmamalı. Burada ne bir kanun, ne bir mucize var.

Yörüngeden bahsediyorum ve siz neyden bahsettiğimi çok iyi anlıyorsunuz. Söylediğim gibi sizin farklı fikirlere açık olup olmamanıza bağlıydı. Demek ki değilmişsiniz. İyi forumlar.

Bir yandan çay yudumlayıp bir yandan sizin tartışmayı izliyordum. Normalde hiç karışmaya niyetim yoktu ama bir şeyi merak ettim. Siz Kur'an'ı nasıl okudunuz? Birkaç aydır tekrar şu sorgulama evresini yaşıyorum. Bu evre bitti sanmıştım ama erken konuşmuşum. Kur'an'ı okumaya başladım haliyle. Sizin yönteminizi merak ettim, belki bir yardımı olur diye düşünüyorum.
Bir yöntem yok aslında, bende Kuran'ı bir Arapçasıyla bir de mealiyle okuyup bitirdim.
Yapman gereken tek şey sorgulamak ve düşünmek.

1616509780108.png

Bir yöntem yok aslında, bende Kuran'ı bir Arapçasıyla bir de mealiyle okuyup bitirdim.
Yapman gereken tek şey sorgulamak ve düşünmek.
O işin o kadar kolay olduğunu sanmıyorum. Arapça okumanın Arapça bilmeyen için hiçbir faydası yok. Sadece meal ile okursanız da pek bir anlamı olmuyor. Çünkü Arapça çok esnek bir dil ve kitap yoruma fazlasıyla açık. İlla meal okuyacağım, tefsire bulaşmam diyorsanız en azından birden fazla meal okumak lazım. Yine de yazdım bir kenara bu mesajınızı, teşekkürler.

O işin o kadar kolay olduğunu sanmıyorum. Arapça okumanın arapça bilmeyen için hiçbir faydası yok. Sadece meal ile okursanız da pek bir anlamı olmuyor. Çünkü arapça çok esnek bir dil ve kitap yoruma fazlasıyla açık. İlla meal okuyacağım, tefsire bulaşmam diyorsanız en azından birden fazla meal okumak lazım. Yine de yazdım bir kenara bu mesajınızı, teşekkürler.

Mealler arasında pek fark yok hocam.

Normal, önerilen meali aldım ve okudum ilk seferimde. Ardından, "Bir yanlışım mı var, bu kadar saçma anlamlar çıkması normal mi?" dedim ve tefsirini okudum. Kısaca böyle diyebilirim. Mümkün olduğunca anlamaya çalışarak okudum. Anlamadığım kelimelerin anlamlarını arattım vs.
Yörüngeden bahsediyorum ve siz neyden bahsettiğimi çok iyi anlıyorsunuz. Söylediğim gibi sizin farklı fikirlere açık olup olmamanıza bağlıydı. Demek ki değilmişsiniz. İyi forumlar.
Güneş bir yörüngeye sahip değil ki? Sadece kendi etrafında döner. Buradan anladığım şeyi üstte anlattım. Gereksiz mucize arıyorsunuz.
O kadar basit olsaydı kuran gönderilmeden bulunurdu.
Burada bulunamayacak bir şey yok. Kurandan önce "gözlemlenmediğinin" de bir kanıtı yok. Bu konuda yetkin bir araştırmaya sahip değilim. Bir şey demem, "Bulundu veya bulunmadı" doğru olmaz.
Siz inanmak istemezseniz, sizi ne mucize inandırır, ne kanun.
Mucize değil bu. Anlamak istemiyorsunuz. Çok güzel bir açıklama görmüştüm geçen bu "mucize" için. Bulursam atayım.

Normal, önerilen meali aldım ve okudum ilk seferimde. Ardından, "Bir yanlışım mı var, bu kadar saçma anlamlar çıkması normal mi?" dedim ve tefsirini okudum. Kısaca böyle diyebilirim. Mümkün olduğunca anlamaya çalışarak okudum. Anlamadığım kelimelerin anlamlarını arattım vs.
Meal ismi neydi?

Geri
Yukarı