Tanrı neden kendini göstermiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu soruların cevabı Kurandan ayetlerle cevaplanabilir ama buraya ayetler yazarsak felsefe olmadığı için "düşünmediğimiz" için engel yeme ihtimali var o yüzden bu konular tartışılmaya devam eder.
Dinlerle bir problemim yok ve Kur'an'ı üç kez anlamıyla birlikte bitirdim. Hala tefsirlerle uğraşıyorum. Bu konuda her fikire açığım ancak tanrının sürekli farklı fantezilerle acı çektirmek istemesi tamamen insani bir duygu. Bunu mükemmel bir varlığın yapabileceğini sanmıyorum.

Evet, yine o hiçbir şeye benzemez dediğiniz tanrıya insani sıfatlar yapıştırıyorsunuz. Eğer tanrı gerçekten mükemmel olsaydı neden kendisinden aciz varlıklara elle tutulur (bence) bir bilgi vermeyip onları farklı fantezilerle işkence ettirmek isterdi? Ya da gerçekten bu kadar güçlüyse neden şeytanla adem arasında geçen olayları kontrol etmedi de şeytanı kendine düşman belledi? Bu tamamen insani bir özellik. Eğer bu kadar mükemmelse neden sadece ortadoğu'ya elçi gönderdi de (bilinenlerden bahsediyorum) diğer kıtalara bilindiklerden göndermedi? Burada bence bir terslik olmalı. Bu sadece israiloğulları ve Arap'lar'ın azgınlığı diye geçiştirilirse çok kızarım çünkü aynı şekilde Asya'da da insanlar yoldan sapmış vaziyetteydi. Örneğin Moğol'lar.

Sen okulda sınava girdiğinde öğretmene bu da nasıl sınav sorusu yahu böyle saçma soru olmaz diyebiliyor musun çalıştığın iş yerinde patrona sen çalış benim yerime diyebiliyor musun yaradan bütün kainatın patronudur sorgulamak için önce karşımızdakinin kim olduğunun veya ne olduğu bilmek gerekir kapitalist sistemde bile herkes birilerinin patronu.

@ghostkadir33 Yahu, ne dediğimi anlamadın mı hala? Diyorum ki; hiç bir şeye benzemeyen, kendisinden sadece bir tane bulunan tanrıya neden sürekli insanmış gibi benzetmeler yapıyorsun? Patron, sanatçı... Bu kadar kusursuz bir varlık neden insan davranışları sergiliyor? Kapitalist sistem demişsin. Bunun tanrı ile bir alakası yok. Böyle eften püften örneklerle insanlarda daha çok önyargı oluşuyor. Dininden soyutlanarak bakmayı dene bir de. Böylece bakış açının genişleyeceğini düşünüyorum.

Dinlerle bir problemim yok ve Kur'an'ı üç kez anlamıyla birlikte bitirdim. Hala tefsirlerle uğraşıyorum. Bu konuda her fikire açığım ancak tanrının sürekli farklı fantezilerle acı çektirmek istemesi tamamen insani bir duygu. Bunu mükemmel bir varlığın yapabileceğini sanmıyorum.
Acı cektirmek kısmı haricinde ben de katılıyorum, araştırıyorum ama net bir cevap bulamadım(belki benim hatamdır) sadece acı çektirmak nereden bakıldığına bağlı burada bir insanın başına gelenlerden başka bir insan sorumlu bence en sevmediğim kitledendir Afrikadaki aç insanların suçunu Allah'a yükleyen kitle.Umarım bir öğrenirim bu taraf ya da öteki taraf farketmez ama ben sebebinin acı çektirip bundan zevk almak olduğunu düşünmüyorum. Ben zaten daha çok sonuca odaklı bir insanım yani neden yaratıldığımdan çok madem yaratıldım neler yapabilirim tarafından bakıyorum bu bakış açısı kişiden kişiye değişir tabii.

@ghostkadir33 yahu, ne dediğimi anlamadın mı hala? Diyorum ki; hiçbir şeye benzemeyen, kendisinden sadece bir tane bulunan tanrıya neden sürekli insanmış gibi benzetmeler yapıyorsun? Patron, sanatçı... Bu kadar kusursuz bir varlık neden insan davranışları sergiliyor? Kapitalist sistem demişsin. Bunun tanrı ile bir alakası yok. Böyle eften püften örneklerle insanlarda daha çok ön yargı oluşuyor. Dininden soyutlanarak bakmayı dene bir de. Böylece bakış açının genişleyeceğini düşünüyorum.

Yaradan hakkında bilgin olmadığı belli hani rabbin meleklere, “ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” Dediler. Allah “şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu halife demek yani kendi gibi insan dünyada Allah'ın halifesi yani bir benzeri.

Yaradan hakkında bilgin olmadığı belli hani rabbin meleklere, “ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “biz seni eksiksiz bilirken ve durmadan övgü ile tenzih ederken orada fesat çıkaracak ve kan dökecek birini mi yaratacaksın?” Dediler. Allah “şüphe yok ki, ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu halife demek yani kendi gibi insan dünyada Allah'ın halifesi yani bir benzeri.
Allah, Meleklerin bilmediğini biliyorum demiş ama bildiğinin ne olduğunu söylememiş.Yani cevabın sorumla alakasız.

Acı cektirmek kısmı haricinde ben de katılıyorum, araştırıyorum ama net bir cevap bulamadım(belki benim hatamdır) sadece acı çektirmak nereden bakıldığına bağlı burada bir insanın başına gelenlerden başka bir insan sorumlu bence en sevmediğim kitledendir Afrika'daki aç insanların suçunu Allah'a yükleyen kitle. Umarım bir öğrenirim bu taraf ya da öteki taraf fark etmez ama ben sebebinin acı çektirip bundan zevk almak olduğunu düşünmüyorum. Ben zaten daha çok sonuca odaklı bir insanım yani neden yaratıldığımdan çok madem yaratıldım neler yapabilirim tarafından bakıyorum bu bakış açısı kişiden kişiye değişir tabii.

Acı çektirmek bir annenin bir çocuğa hata yaptığında vurması gibi.

Acı cektirmek kısmı haricinde ben de katılıyorum araştırıyorum ama net bir cevap bulamadım(belki benim hatamdır) sadece acı çektirmak nereden bakıldığına bağlı burada bir insanın başına gelenlerden başka bir insan sorumlu bence en sevmediğim kitledendir Afrikadaki aç insanların suçunu Allah'a yükleyen kitle.Umarım bir öğrenirim bu taraf ya da öteki taraf farketmez ama ben sebebinin acı çektirip bundan zevk almak olduğunu düşünmüyorum. Ben zaten daha çok sonuca odaklı bir insanım yani neden yaratıldığımdan çok madem yaratıldım neler yapabilirim tarafından bakıyorum bu bakış açısı kişiden kişiye değişir tabii.
Bu da farklı bir bakış açısı. Keşke sizin gibi insanlarla daha çok olumlu anlamda tartışma yapabilsem. Saygı çerçevesinden düşünmek ve yorum yapmak çok hoşuma gidiyor. Konuya dönecek olursak, tanrının varlığını biraz da olsa kafamda canlandırabilsem inanmamak için bir nedenim yok ama ilahi dinlerde tanrı bana insan özelliklerini taşıyor gibi geliyor. Yani benim fikrimce insanlar tarafından bir profil oluşturulmuş, varlığı ya da yokluğu yakın zamanda ispatlanamayacak bir varlık. İnsanların oluşturduğu tanrı profili hoşuma gitmiyor. Burada bahsettiğim İslam değil bu arada, genel olarak tüm dinlerden bahsediyorum. Tanrı sürekli gücünü ispatlama derdindeymiş gibi, sürekli acı çektirme isteği bulunuyor. Toplumu düzene sokabilmek için gayet mantıklı bir yöntem aslında. Bana fazla mazoşist hareketler gibi. Buna inanmak içimden gelmiyor. Tanrıya olan bağılığın tek dayanağının korku olmasını mükemmel bir varlığa yakıştıramıyorum açıkçası.

Sen gözünle gördüğün bir varlığın olmadığını iddia edebilir misin? O zaman dünyanın bir anlamı kalmazdı herkes cennete giderdi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı